M. Shellenbergeris atskleidė daugiau faktų apie FTB rolę H. Bideno skandale

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Cenzūra
FTB kartu su tviteriu slopino ir cenzūravo H. Bideno skandalą.

FTB ir tviterio bendradarbiavimas išsaugojo J. Bideno šansus nugalėti 2020 m. JAV prezidento rinkimuose

2020 m. JAV prezidento rinkimų kampanijos metu į viešumą iškilo Joe Bideno sūnaus Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio skandalas. Kompiuteryje buvo aibė įrodymų apie H. Bideno ir net visos Bidenų šeimos ryšius su JAV galimai pavojingomis šalimis ir asmenimis: nuo Ukrainos oligarchų, iki Kinijos bendrovių.

Pats tuometinis kandidatas į JAV prezidentus J. Bidenas šią istoriją suskubo atmesti kaip Rusijos kišimąsi į JAV rinkimų procesus, tačiau šiandien aišku, kad Rusija su šiuo skandalu neturėjo nieko bendro, o pačios JAV federalinės institucijos išsaugojo J. Bideno šansus toliau tęsti kovą dėl svarbiausio posto JAV.

Dabartinė informacija tik patvirtina, kad H. Bideno kompiuteryje aptikti dokumentai iš tiesų buvo tikri, tačiau anuomet šią istoriją viešinę naujienų kanalai buvo cenzūruojami ir slopinami. Negana to, dabar, kai tviterio valdžią perėmė verslininkas E. Muskas, o ankstesnės platformos vadovybės nuslėpti faktai yra atskleidžiami per tviterio dokumentus, tapo aišku, kad FTB ir socialinės žiniasklaidos platformų sąmokslas buvo kaip niekad puikiai suregztas.
O dalį tviterio dokumentų paviešinęs žurnalistas Michaelas Shellenbergeris teigia, kad FTB J. Bideno sūnaus skandale suvaidino pagrindinę rolę, specialiai diskredituodama turimą informaciją[1].

FTB nuosekliai tikino tviterio vadovybę, kad H. Bideno istorija – Rusijos darbas

Kaip primena žurnalistas M. Shellenbergeris, 2019 m. gruodį Delavero kompiuterių parduotuvės savininkas kreipėsi į FTB dėl nešiojamojo kompiuterio, kurį pas jį paliko H. Baidenas. Netrukus FTB paiėmė H. Bideno nešiojamąjį kompiuterį, tačiau nepaisant to, kad FTB būtų prireikę kelių valandų, kad patvirtintų informaciją, jokių veiksmų imtasi nebuvo.

Bėgant mėnesiams ir FTB toliau nesiimant jokių teisinių veiksmų, kompiuterio kopiją gavęs buvęs Niujorko meras ir tuometis Donaldo Trumpo patarėjas Rudy Giulianis medžiaga pasidalino su „The New York Post“. Tuomet užvirė tikras skandalas, tačiau nors istorijoje pateikti faktai apie H. Bideno ryšius su Ukraina ar Kinija buvo tikri, visuomenėje ir žiniasklaidoje buvo paskleistas naratyvas apie Rusijos kišimąsi į rinkimus.

Iš tiesų nors FTB tyrimo nesiėmė, organizacija pradėjo užkadrinį darbą: ėmė bendrauti su vienu iš tviterio vadovu Yoeliu Rothu ir raginti jį žymėti pranešimus apie H. Bideno nešiojamąjį kompiuterį kaip Rusijos dezinformaciją[2]. FTB tviterio vadovybei net teigė, esą turinti informacijos, jog rusų dezinformacijos kampanija vyks prieš JAV prezidento rinkimus, o taikiniu pasirinktas tas pats H. Bidenas. Analogiškas istorijas FTB kūrė ir feisbuko vadovams.

Tviteryje darbavosi aibė buvusių FTB agentų

FTB naratyvą kurti ir tviterio valdžią veikti padėjo ir kompanijoje dirbantys buvę FTB pareigūnai. Daugeliu atveju tai buvo aukšto rango pareigas tviteryje einantys asmenys, kurie FTB paprašyti, galėjo manipuliuoti tviterio valdžios nuomonėmis.

Pavyzdžiui, Jamesas Beikeris, buvęs FTB generalinis patarėjas, vėliau dirbo tviteryje lygiai toje pačioje pozicijoje[3]. Matthew Williamsas, daugiau kaip 15 metų dirbęs FTB, kur ėjo žvalgybos programų vadovo ir vyresniojo priežiūros žvalgybos analitiko pareigas vėliau prisijungė prie tviterio ir tapo vyresniuoju produktų pasitikėjimo direktoriumi, vėliau tapo skyriaus vadovu.

Dawn Burton, buvusi federalinė prokurorė, dirbusi FTB vadovo Jameso Comey personalo vadovo pavaduotoja, 2019 m. irgi prisijungė prie tviterio kaip strategijos ir operacijų bei patarėjų organizacijos direktorė. Būdama J. Comey aplinkos žmogumi, D. Burton jau žinojo Hillary Clinton elektroninio pašto tyrimo ir Rusijos kišimosi į 2016 m. JAV rinkimus tyrimo eigas.

„Tiesioginis kanalas tarp buvusių FTB žmonių ir šiuo metu dirbančių FTB žmonių yra dalis vertės, kurią pirko senasis tviterio režimas. Jie norėjo šios prieigos ir priedangos, o FTB norėjo atlikti kai kuriuos įprastus dalykus, kuriuos turėtų atlikti, pavyzdžiui, stebėti nusikaltimus ir terorizmą, bet taip pat naudoti tviterį kaip priemonę nutildyti ir pulti politinius oponentus“, – teigia Jimas Hansonas, informacinių karų analizės ir konsultacijų bendrovės „WorldStrat“ prezidentas.
FTB
FTB būstinė Vašingtone. Jacko Youngo/Unsplash nuotrauka

FTB įgyvendino savo cenzūros tikslus ir net sulaukė padėkos

Tviterio vadovybės ir FTB komunikacija tęsėsi ilgai. Pavyzdžiui, 2020 m. rugsėjį FTB ir tviteris net sukūrė specialų šifruotų žinučių tinklą, kad darbuotojai galėtų laisvai bendrauti. Tikėtina, kad nuolatinis spaudimas ir komunikacija paveikė ne tik tviterio darbuotojus bet ir vadovybė, o galiausiai, H. Bideno istorija iš tiesų buvo pradėta cenzūruoti.

Negana to, FTB veikė ir politikus. M. Shellenbergerio teigimu, yra tvirtų įrodymų, kad FTB agentai ne kartą įspėjo jau išrinktus JAV pareigūnus, įskaitant prezidentą D. Trumpą, apie užsienio, ypač Rusijos įtaką, turėdami pagrindinį tikslą nutekinti informaciją naujienų žiniasklaidai.

Pasak M. Shellenbergerio, tai yra nešvarus politinis triukas, naudojamas siekiant sukurti realios grėsmės įspūdį. Pavyzdžiui, 2020 m. FTB surengė instruktažą Ajovos senatoriui Čakui Grasliui ir Viskonsino senatoriui Ronui Džonsonui tvirtinant, kad turi įrodymų apie Rusijos kišimąsi į H. Bideno tyrimą. Politikai vis tik suvokė, kad FTB tai padarė siekdamas diskredituoti tyrimą. 

Galiausiai FTB kampanija, nukreipta į dalį žiniasklaidos, tviterį ir kitų socialinės žiniasklaidos bendrovių vadovus, pasiteisino: istorija buvo nuslopinta, J. Bidenas laimėjo rinkimus, o visuomenėje įsivyravo nuomonė, kad šis skandalas iš tiesų buvo Rusijos darbas. Negana to, tviterio J. Beikeris ir jo komanda vėliau net padėkojo FTB už visas agentūros pastangas[4].