Tviterio failai. 10 dalis. Griežta COVID-19 cenzūra

Medicina, Pasaulis, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Tviterio cenzūra
Tviteryje buvo vykdoma didžiulė cenzūra. Souviko Banerjee'o/Unsplash nuotrauka

Abiejų JAV prezidentų administracijos bandė įvesti tviterio cenzūrą dėl COVID-19

Elonui Muskui įsigijus tviterį, per trumpą laiką išaiškėjo daug įdomių faktų apie socialiniame tinkle vykdytą veiklą. Dabar pasaulį apskriejo ir dar viena žinia – prasidėjus COVID-19 pandemijai, buvo bandoma cenzūruoti su koronavirusu susijusios informacijos sklaidą.

Pranešama, jog tiek Donaldo Trumpo, tiek Joe’o Bideno administracijos stengėsi nuslopinti kalbas apie COVID-19, kurios, jų manymu, buvo netinkamos. Žinoma, netinkamais buvo laikyti tie įrašai, kurie prieštaravo oficialiai Baltųjų rūmų pozicijai. Pandemijos metu taip buvo tildomi net ir kai kurių gydytojų bei mokslininkų klausimai ir idėjos apie koronavirusą. Nepriklausomas žurnalistas Davidas Zweigas aiškino[1]:

„Disidentinis, tačiau teisėtas turinys buvo žymimas kaip dezinformacija, o gydytojų ir kitų asmenų paskyros buvo laikinai stabdomos tiek dėl tviteryje paskelbtų nuomonių, tiek dėl akivaizdžiai tikros informacijos.“

Tad JAV valdantieji stengėsi griežtai cenzūruoti tviteryje sklidusias diskusijas, nepaisant to, jog dažnu atveju tai buvo pagrįstos mintys ir susirūpinimas, kuriuo dalinosi medicinos specialistai. Jų įrašai buvo įvardijami kaip „dezinformacija“, nors iš tiesų tiesiog daugiau ar mažiau prieštaravo tuometinei valdančiųjų skleidžiamai informacijai.

Išaiškėjus šiems faktams, JAV vykdytą cenzūrą kai kurie jau spėjo pavadinti tiesiu keliu link totalitarizmo. Mat akivaizdu, jog buvo bandyta pilnai sutrypti bet kokią kritiką ar priešingą nuomonę apie COVID-19 valdymą, vakcinas ir kitą svarbią informaciją – net jei ji būtų pagrįsta ir skleidžiama mokslininkų.

D. Trumpas bandė suvaldyti paniką, o J. Bidenas – aktyviai reklamuoti COVID-19 vakcinas

Tiesa, D. Trumpo administracija ir J. Bideno administracija veikė skirtingai.

D. Trumpo administracija bandė užkirsti kelią panikai, kai prasidėjo pandemija. Buvo stengiamasi cenzūruoti tuos, kurie savo įrašais kėlė dar didesnį nerimą ir baimę. Tačiau toks žingsnis vargu ar gali būti pateisinamas, nes informacijos šalinimas veikiausiai kaip tik kėlė dar didesnę paniką ir neleido žmonėms įsigilinti į visus faktus bei laisvai diskutuoti.

D. Trumpo administracijos veikla
Pagrindinis D. Trumpo tikslas buvo sumažinti baimę dėl pandemijos. Nicko Fewingso/Unsplash nuotrauka

Tuo tarpu J. Bideno administracija daugiausia dėmesio skyrė sklindančiai informacijai apie koronaviruso vakcinas. Pavyzdžiui, Harvardo medicinos mokyklos profesorius dr. Martinas Kulldorffas buvo pažymėtas kaip skleidžiantis dezinformaciją. O jis viso labo rašė, kad mano, jog vaikams ir jau persirgusiems COVID-19 nereikia skiepytis. Tokios jo mintys nesutapo su CDC oficialiomis gairėmis ir vien todėl buvo pažymėtos kaip „klaidinga informacija“.

Paradoksalu, kad socialiniame tinkle dezinformatoriumi įvardintas mokslų daktaras iš tiesų laikomas vienu iš protingiausių ir tiksliausių protų, kalbėjusių pandemijos laikotarpiu. M. Kulldorfas netgi dirbo JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) patariamojoje grupėje vaikų skiepijimo klausimais. Jis visad reiškė savo žiniomis ir pastebėjimais grįstą nuomonę, o ne piktybinę dezinformaciją. Be to, jo skleidžiama informacija atitiko daugelio kitų šalių vakcinų politiką. O net jei ir būtų neatitikusi, jis vis tiek buvo ekspertas, kuris turėjo pilną teisę dalintis savo pastebėjimais ir kelti diskusijas bei norą atlikti papildomus tyrimus. Tačiau vietoj to, specialistas buvo grubiai užtildytas.

COVID-19 faktai cenzūruoti blokuojant besidalinančius oficialia, bet nepalankia informacija

Taigi, tiek D. Trumpo valdymo laikotarpiu, tiek jau atėjus J. Bidenui, buvo vykdoma tviterio cenzūra. Tik jeigu D. Trumpo atveju dar galima įžvelgti norą nuraminti visuomenę, J. Bideno administracija tiesiog siekė užtildyti dėl COVID-19 vakcinų kylančius klausimus.

COVID-19 vakcinos
Tviteryje nebuvo galima laisvai kalbėti apie COVID-19 vakcinas. Edo Uso/Unsplash nuotrauka

Faktai apie skiepus ir patį koronavirusą buvo klastojami skirtingais būdais: cenzūruojant nepatogią valdantiesiems informaciją, diskredituojant medikus ir kitus ekspertus, kurie nesutiko su diktuojama politika ir blokuojant tuos, kurie dalinosi oficialiais, bet nepalankiais CDC duomenimis. Visu tuo dabar viešai pasidalino nepriklausomas žurnalistas Davidas Zweigas,[2] pateikdamas savo tviterio paskyroje daugiau šokiruojančių duomenų apie griežtą cenzūrą socialiniame tinkle.

Girdėdamas apie tai, jog tviteryje buvo vykdoma griežta cenzūra, apimanti net ir medikus bei kitus mokslo žmones, žinomas sveikatos politikos ekspertas ir chirurgas dr. Martiy Makary sakė:

„Manau, jog visuomenės sveikatos pareigūnai dėl to atrodo labai prastai. Reikia atsiprašyti visuomenės.“

Dr. M. Makary nuomone, pandemijos metu vyravusi cenzūra neigiamai paveikė mokslą, o patys valdantieji bruko visuomenei dezinformaciją. Jis pridūrė:

„Tai tęsiasi ilgą laiką, kai valstybės kontroliuojama žiniasklaida cenzūruoja visą informaciją, kuri nėra suderinta su vadovaujančia valdžioje esančia politine partija. Ir tai, deja, matome šiuo atveju. Yra ilgas vyriausybės dezinformacijos sąrašas. Jie tiesiog norėjo pakeisti faktų išdėstymą.“

Iš tiesų, panašiai veikiausiai buvo elgiamasi ne tik tviteryje, bet ir kituose socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, yra duomenų, jog vadovaujant D. Trumpui Baltuosiuose rūmuose buvo vykdomi susitikimai su feisbuku, „Google“, „Microsoft“ ir kitais, siekiant cenzūruoti informaciją, galinčią kelti didelį nerimą dėl koronaviruso pandemijos. O į prezidento kėdę atsisėdus J. Bidenui, jo administracija nedelsiant susitiko su tviterio atstovais, jog būtų aptarta vadinamųjų antivakserių cenzūra ir informacijos sklaida apie COVID-19 vakcinas.

Tviteryje buvo užtildyti medikai, ekspertai ir kiti aktyvūs vartotojai

Deja, nors tviterio darbuotojai dažnai diskutavo apie moderavimo klausimus ir kai kuriais atvejais bandė į gautus vartotojų įrašus žiūrėti atidžiau, nei to norėjo vyriausybė, visgi tviteris vis tiek smarkiai nuslopino kitokią nuomonę. Dėl tviteryje vykusios cenzūros buvo užtildyta daug gydytojų ir mokslo ekspertų, kurie prieštaravo oficialiai Baltųjų rūmų pozicijai. Taip buvo susiaurinta vieša diskusija, mažiau informuojama visuomenė ir nutylimi faktai, kurie galėjo būti aktualūs skiepijimosi ir pačios pandemijos klausimais.

J. Bideno administracijos vykdyta cenzūra
J. Bideno administracija reikalavo vykdyti griežtą cenzūrą, susijusią su COVID-19 vakcinomis. Briano Wangenheimo/Unsplash nuotrauka

Didžiąją dalį moderavimo atliko dirbtinis intelektas, kuris, žinoma, dažnu atveju klydo arba baudė vartotojus nepagrįstai. Be to, net ir tais atvejais, kai paskyras ar atskirus įrašus tikrino darbuotojai, jie buvo šališki ir vykdė pateiktus cenzūravimo nurodymus. Taip dezinformacija tapdavo gydytojų ir kitų asmenų pasisakymai, o jų paskyros buvo blokuojamos vien dėl kitokios nuomonės – net kai ši būdavo pagrįsta tikrais faktais ar CDC duomenimis.

J. Bideno administracijai ypač rūpėjo Alexas Berensonas – rašytojas, buvęs „The New York Times“ reporteris, kuris itin aktyviai kritikavo koronaviruso pandemiją ir COVID-19 skiepus.

2021 metų vasarą prezidentas J. Bidenas teigė, kad socialiniai tinklai „žudo žmones“ leisdami skleisti „dezinformaciją“ apie vakcinas. Praėjus vos kelioms valandoms po tokių pasisakymų, A. Berensono paskyra buvo laikinai sustabdyta, o kitą mėnesį žinomas žurnalistas buvo išmestas iš tviterio. Kai vyko bylinėjimasis tarp A. Berensono ir tviterio, teisme buvo paviešinti vidiniai tviterio pranešimai, kurie įrodė tiesioginį Baltųjų rūmų spaudimą imtis veiksmų prieš rašytoją.

Iš tiesų dėl tokios cenzūros nukentėjo daugybė žmonių, o visuomenė nebuvo pilnai informuota apie pandemijos faktus. Galima paminėti ne tik dr. Martiną Kulldorffą ar A. Berensoną, bet apskritai visus, kurių skleidžiama informacija nukrypo nuo CDC oficialiai skelbiamo požiūrio. Pavyzdžiui, dezinformacijos skleidimu buvo apkaltintas ir suspenduotas vienas visuomenės sveikatos faktų tikrintojas, turėjęs 18 000 sekėjų ir tiesiog dalinęsis CDC duomenimis.

Be to, buvo laikinai ar visam laikui užblokuoti gydytojai ir kiti ekspertai, kurie tiesiog dalinosi recenzuotų tyrimų rezultatais apie vakcinas. Šie po truputį viešinami skandalingi faktai išties atskleidžia, kaip pandemijos laikotarpiu buvo siekiama pakreipti informaciją tam tikra linkme. Belieka tik spėlioti, kiek dėl tokios griežtos cenzūros visuomenė neteko galimybės sužinoti apie svarbius tyrimus, galimą vakcinų žalą ir kitus su pandemija susijusius faktus.