Farmacijos bendrovės į tviterio vadovybę kreipėsi dėl cenzūros
Naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvos laiku socialinės žiniasklaidos platformoje tviteryje paskelbta naujoji sensacingų tviterio dokumentų dalis. Joje teigiama, kad didžiosios farmacijos bendrovės socialinėje žiniasklaidoje siekė nutildyti nevyriausybines ir savanoriškas organizacijas bei jų šalininkus, pasisakančius už vakcinų prieinamumo lygybę ir būtinybę skurstančioms pasaulio šalims tiekti pigias, generines COVID-19 vakcinas[1].
Šioje, jau penkioliktoje tviterio dokumentų dalyje, taip pat atskleidžiama, kad lobistų paprašytas tviteris noriai cenzūravo informaciją, kuri galėjo būti neparanki vakcinų kūrėjams, pavyzdžiui, kelianti pasipiktinimą griežta vakcinacijos politika ar vakcinų pasais bei pažymėjimais.
Skandalingi dokumentai apie tai, kaip buvo taikoma cenzūra, pradėti viešinti Elonui Muskui įsigijus tviterį, siekiant atskleisti buvusios kompanijos vadovybės siekį cenzūruoti informaciją. Vis tik, pastaraisiais mėnesiais nepriklausomi žurnalistai jau atskleidė ne vieną sensacingą istoriją, kurią buvo siekiama nuslėpti: nuo Bidenų šeimos ryšių su Ukraina, iki COVID-19 informacijos cenzūros.
Buvo siekiama apriboti pigių ir daugeliui prieinamų vakcinų kūrimą
Pasak žurnalisto L. Fango, pandemijos pirmaisiais mėnesiais, kai tapo aišku, jog pasauliui prireiks vakcinų, buvo kalbėta apie prieinamus ir pigius vakcinacijos būdus, tačiau neilgai trukus didžiosios farmacijos kompanijos sveikatos apsaugos krize ėmė naudotis vedamos finansiniais sumetimais.
„Už uždarų durų farmacijos gigantės pradėjo masinę lobistinę kampaniją, kad užgniaužtų bet kokias pastangas dalytis patentais ir intelektinės nuosavybės teisėmis į naujus su COVID-19 susijusius medikamentus, įskaitant terapinius preparatus ir vakcinas“, – teigia L. Fangas.
Žurnalistas pabrėžia, kad farmacijos kompanijos siekė nuslėpti ne tik su pandemija susijusius patentus ar kitą intelektinę nuosavybę, tačiau ir grasino Belgijos, Kolumbijos ir Indonezijos vadovams, kad šie paklustų[2]. Be to, lobistai siekė sustabdyti Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) leidimus specialiam greitam vaistui nuo pandemijos kurti. Ilgainiui farmacininkų įtaka tik augo.
„BIO, biofarmacijos įmonių, įskaitant „Moderna“ ir „Pfizer“, lobistų grupė susisiekė su Joe Bideno administracija, reikalaudama, kad Jungtinės Valstijos taikytų sankcijas bet kuriai šaliai, kuri bandytų pažeisti patentą ir gaminti generinius pigius COVID-19 vaistus ar vakcinas. Jie taip pat darė spaudimą socialinės žiniasklaidos bendrovėms“, – skelbia L. Fangas.
Žurnalistas pateikia minimo spaudimo pavyzdžius ir atskleidžia, kad „Pfizer“ kūrėja „BioNTech“ kreipėsi į tviterio vadovybę, prašydama tiesiogiai cenzūruoti bet kokius vartotojus, kurie socialinės žiniasklaidos platformoje užsimintų apie pigias, generines vakcinas. Šį prašymą parėmė Vokietijos, kurioje įsikūrusi „BioNTech“, vyriausybė.
L. Fango teigimu, farmacijos įmonėms susisiekus su tviterio vadovybe, pastaroji atsakė greitai ir netrukus ėmėsi prašytos cenzūros, o tviterio turinio moderavimo komanda ėmėsi stebėti „Pfizer“, „AstraZeneca“ ir kitų farmacijos kompanijų vardus mininčias vartotojų paskyras[3].
Tačiau dabar jau aišku, kad didžioji dalis stebimų paskyrų nebuvo „botai“ ar „troliai“, o tikri asmenys, eiliniai tviterio vartotojai. Vėliau, remiantis tviterio darbuotojų susirašinėjimais, tapo aišku, kad nė vienas tokių paskyrų sekimo atvejis nebuvo susietas su platformos vidaus taisyklių pažeidimais.
Svarbiausia, jog tokia cenzūra ir informacijos apie pigesnes vakcinas slopinimas, farmacijos kompanijos atnešė milžinišką pelną. L. Fango duomenimis, vien 2021 m. „Pfizer“ ir „BioNTech“ iš bendros mRNA vakcinos gavo 37 mlrd. dolerių pajamų, o ši vakcina tapo vienu pelningiausių visų laikų vaistinių preparatų.
Tuo tarpu didelė vakcinų kaina lėmė, kad didžiausias atsargos, kurios vėliau net nebuvo panaudotos, buvo sukauptos Europos Sąjungoje, Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Japonijoje ir kitose turtingose šalyse, o didžioji dalis besivystančių šalių buvo priverstos laukti vakcinų žymiai ilgiau.
Pasitelkdamos tviterį, farmacijos gigantės kovojo ir su vakcinų dezinformacija
Kaip skelbia L. Fangas, dar 2020 m. gruodį tviterio lobistė Europoje Nina Morschhaeuser elektroniniu paštu kolegoms Vokietijoje išsiuntė įspėjimą apie artėjančią dezinformacijos kampaniją, nukreiptą prieš farmacijos bendroves, kuriančias vakciną nuo COVID-19.
„Yra ypač pabrėžiama, kad bus nusitaikyta į vakcinų gamintojų vadovybės asmenines paskyras. Atitinkamai gali būti sukurtos ir netikros paskyros“, – rašė N. Morschhaeuser.
Tuomet N. Morschhaeuser, įspėdama kelias tviterio saugos komandas, persiuntė tviterio vadovybei „BioNTech“ atstovės spaudai Jasminos Alatovic elektroninį laišką, kuriame ji paprašė tviterio „paslėpti“ žinutes, nukreiptas prieš jos bendrovės oficialią tviterio paskyrą.
N. Morschhaeuser išskyrė ne tik „Pfizer“ ir „BioNTech“, bet ir „Moderna“ ir „AstraZeneca“ kompanijų paskyras bei paprašė atidžiau sekti žymas, susijusias su vakcinacija ar, pavyzdžiui, nuorodas į Pasaulio sveikatos organizacijos „Covid-19 Technology Access Pool“ – besivystančių šalių skatinimo programą, kuria siekiama paspartinti vakcinų kūrimą teisingai dalijantis mokslinių tyrimų ir gamybos pajėgumais.
N. Morschhaeuser tviteriui teigė, kad tokią slopinimo akciją inicijavo grupė „Global Justice Now“, kuriai priklauso ir „Pfizer“, ir „Moderna“. Tuo tarpu BIO šiai informacijos cenzūros kampanijai skyrė 1 275 000 JAV dolerių, kurių dalį atskleidė mokesčių formos.
Nors žurnalistas L. Fangas teigia, kad „daugelis BIO finansuojamos kampanijos tviterio žinučių buvo išties nepagrįstai klaidinga informacija, pavyzdžiui, teiginiai, kad vakcinose yra mikroschemų, kiti buvo labiau pilkojoje zonoje, pavyzdžiui, vakcinų pasai ir vakcinų mandatai, skiepijimo prievartos politika“.
„Pažymėtina, kad šis masinis spaudimas cenzūruoti ir žymėti COVID-19 dezinformaciją niekada nebuvo taikomas farmacijos bendrovėms“, – teigia L. Fangas, pažymėdamas, kad kai farmacijos gigantės pervertino pigių generinių COVID-19 vakcinų kūrimo riziką, visos kitos cenzūros taisyklės buvo taikomos tik šios pramonės kritikams.