Paryžiaus DI susitikimas: pasauliniame aukščiausiojo lygio susitikime lyderiai aptars veiksmus dirbtinio intelekto srityje
Paryžiuje į svarbų aukščiausiojo lygio susitikimą dėl dirbtinio intelekto renkasi pasaulio lyderiai, technologijų vadovai ir mokslininkai iš maždaug 100 šalių. Tikimasi, kad pirmadienį prasidėsiančiame dviejų dienų renginyje vyks aštrios diskusijos, nes įmonės varžysis dėl dominavimo sparčiai augančioje dirbtinio intelekto technologijų pramonėje[1].
Tarp svarbiausių dalyvių yra JAV viceprezidentas JD Vance’as, atvykęs į savo pirmąją tarptautinę kelionę, ir Kinijos vicepremjeras Zhang Guoqing. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pabrėžė dirbtinio intelekto svarbą: „Jis padės mums geriau gyventi, geriau mokytis, geriau dirbti ir pagerinti sveikatos priežiūrą. Nuo mūsų priklauso, kad dirbtinis intelektas dirbtų žmonėms“.
Aukščiausiojo lygio susitikime taip pat dalyvaus svarbūs technologijų srities atstovai, įskaitant „OpenAI“ generalinį direktorių Samą Altmaną, „Google“ vadovą Sundarą Pichai, „Anthropic“ vadovą Dario Amodei, AI pradininkus daktarus Fei-Fei Li ir Yanną LeCuną bei „Mistral AI“ generalinį direktorių Arthurą Menschą[2]. Taip pat dalyvaus tokios bendrovės kaip „Nvidia“, „Mozilla“ ir IBM.
Vienas iš svarbiausių klausimų yra, ar dalyvaus „DeepSeek“ generalinis direktorius Liangas Wenfengas. Kinijos dirbtinio intelekto bendrovė neseniai sukrėtė pramonę išleisdama pigesnį ir efektyviau energiją vartojantį dirbtinio intelekto modelį.
Dirbtinio intelekto lenktynės: Europa vejasi JAV
Skirtingai nei Jungtinės Karalystės aukščiausiojo lygio susitikime dėl dirbtinio intelekto saugos, kuriame daugiausia dėmesio skirta dirbtinio intelekto keliamai rizikai, Prancūzijos aukščiausiojo lygio susitikime, kuris vadinamas aukščiausiojo lygio susitikimu dėl dirbtinio intelekto veiksmų[3], bus akcentuojama galima dirbtinio intelekto nauda, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros gerinimas ir gyvenimo palengvinimas.
Pagrindinės temos:
- dirbtinis intelektas visuomenės labui
- pasaulinis DI valdymas
- darbo ateitis
- inovacijos ir kultūra
- tvarumas.
Pagrindinė diskusija vyks apie atvirojo kodo dirbtinį intelektinį intelektą, kurį įkvėpė naujausia „DeepSeek“ sėkmė. DI ir viešojo intereso ekspertas Martinas Tisné teigė, kad tai yra kritinis momentas DI: „Jis gali tapti kontroliuojamas kelių didelių bendrovių arba pasukti atviru, labiau prieinamu keliu.“
Nors JAV ir Kinija pirmauja DI lenktynėse, Europos požiūris taip pat bus atidžiai stebimas. MIT profesorius ir Nobelio premijos laureatas ekonomistas Daronas Acemoglu mano, kad Europa gali pasiekti sėkmę, jei daugiausia dėmesio skirs į žmogų orientuotam dirbtiniam intelektui, kurio prioritetai yra saugumas, privatumas ir sąžininga konkurencija.
Viena iš aktualių susirinkimo temų yra reguliavimas
Vasario 2 d. pradėjusiame galioti ES dirbtinio intelekto akte draudžiama tokia praktika kaip socialinis vertinimas ir veido atpažinimas iš interneto ar vaizdo stebėjimo kamerų duomenų. Iki rugpjūčio mėn. tokios dirbtinio intelekto bendrovės kaip „OpenAI“ turės atskleisti daugiau informacijos apie tai, kaip mokomi jų modeliai[4].
Tanuja Randery iš „Amazon Web Services“ (AWS) pabrėžė pagrindinį Europos iššūkį: „Problema yra ne technologijos – tai skaitmeninių įgūdžių trūkumas.“ Remiantis AWS ataskaita, dirbtinį intelektą jau naudoja apie 3 milijonai Europos įmonių, tačiau norint visapusiškai pasinaudoti šios technologijos privalumais, reikia daugiau mokymų.
Kadangi dirbtinis intelektas toliau keičia pramonės šakas ir ekonomiką, šis aukščiausiojo lygio susitikimas padės nustatyti, kaip vyriausybėms ir įmonėms judėti į priekį sparčiai besikeičiančioje aplinkoje.
Prancūzija paskelbė 109 mlrd. eurų investicijas į DI kaip atsaką Stargate projektui
Sekmadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė apie 109 mlrd. eurų (112 mlrd. JAV dolerių) investicijas į dirbtinį intelektą, kad padidintų Prancūzijos vaidmenį šioje pramonės šakoje[5]. Tai įvyko tuo metu, kai Paryžiuje vyksta aukščiausiojo lygio susitikimas „AI Action Summit“, trečiasis svarbus pasaulinis aukščiausiojo lygio susitikimas dirbtinio intelekto klausimais po ankstesnių renginių Jungtinėje Karalystėje ir Pietų Korėjoje.
Duodamas interviu televizijai E. Macronas sakė: „Europa spartės, Prancūzija spartės“. Jis palygino Prancūzijos investicijas su 500 mlrd. dolerių vertės JAV „Stargate“ iniciatyva, pažymėdamas, kad Prancūzijos gyventojų skaičius yra maždaug penkis kartus mažesnis nei JAV, todėl investicijos proporcingai panašios.
Per pastarąsias kelias dienas lėšas dirbtinio intelekto projektams Prancūzijoje pažadėjo skirti stambūs investuotojai, pvz:
- Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) ir MGX: 30-50 mlrd.
- 20 mlrd. eurų iš Kanados investicinės bendrovės „Brookfield“
- 10 mlrd. eurų iš „Bpifrance“
- 3 mlrd. eurų iš Prancūzijos telekomunikacijų milžinės „Iliad“.
Dėl šių įsipareigojimų bendra suma kol kas siekia apie 83 mlrd. eurų (85 mlrd. JAV dolerių), tikimasi, kad prisidės ir daugiau bendrovių, pavyzdžiui, „Orange“ ir „Thales“. Didžioji dalis lėšų bus skirta į dirbtinį intelektą orientuotiems duomenų centrams Prancūzijoje statyti.
Prancūzijos dalyvavimas dirbtinio intelekto technologijų pasaulinėse lenktynėse
E. Macronas taip pat atkreipė dėmesį į susirūpinimą dėl Prancūzijos dirbtinio intelekto startuolių, įskaitant „Mistral“, „Owkin“ ir „Wandercraft“, kurie perkelia savo būstines į JAV. Jis tvirtino, kad Europa išlieka konkurencinga, ir atkreipė dėmesį į Kinijos dirbtinio intelekto bendrovę „DeepSeek“, kuri, naudodamasi atvirojo kodo inovacijomis, sukūrė efektyvesnį dirbtinio intelekto modelį.
„Buvo lenktyniaujama, kas bus didžiausias ir stipriausias, tačiau „DeepSeek“ parodė, kad gali veikti ir protingesnis, veiksmingesnis metodas“, sakė E. Macronas.
Prancūzijos dirbtinio intelekto bendrovė „Mistral“ paskelbė apie planus investuoti milijardus eurų į dirbtinio intelekto duomenų centrų klasterį Esonoje, Prancūzijoje. Tikslas – apmokyti pažangesnius AI modelius, kurie galėtų konkuruoti su „OpenAI“, „Meta“, „DeepSeek“ ir „Anthropic“.
Bendrovės „Mistral“ generalinis direktorius Arthuras Menschas sakė: „Artimiausiais mėnesiais investuosime milijardus į dirbtinio intelekto klasterių kūrimą ir galingesnių sistemų mokymą“. Šis pranešimas paskelbtas po JAV „Stargate“ iniciatyvos, „OpenAI“ ir „SoftBank“ vadovaujamo 500 mlrd. dolerių vertės plano kurti dirbtinio intelekto duomenų centrus JAV.
Vienas iš pagrindinių Prancūzijos pranašumų lenktynėse dėl dirbtinio intelekto yra jos energijos tiekimas. Didžiąją dalį elektros energijos Prancūzija pagamina iš branduolinės energijos, todėl ji yra viena didžiausių mažo anglies dioksido kiekio energijos gamintojų Europoje.
Pirmadienį Prancūzijos vyriausybė įsipareigojo iki 2026 m. skirti vieną gigavatą branduolinės energijos dirbtinio intelekto mokymams. „Turime vieną saugiausių, stabiliausių ir švariausių elektros tinklų pasaulyje“, sakė E. Macronas. 2024 m. Prancūzija į kaimynines šalis eksportavo 90 teravatvalandžių (TWh) elektros energijos.
Kadangi dirbtinio intelekto duomenų centrams reikia didžiulių energijos kiekių, Prancūzija tikisi, kad jos mažai anglies dioksido į aplinką išskiriantis energijos tiekimas padės pritraukti dar daugiau užsienio investicijų į dirbtinį intelektą.