D. Trumpas pasiūlė atleidžiamus 88 000 mokesčių inspektorių išsiųsti į pasienį

Finansai ir NTDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
Prezidentas D. Trumpas pasiruošęs mokesčių inspektorius išsiųsti į pasienį. ELTA

Prezidentas turi atleisti visus 88 000 darbuotojų, kurie buvo įdarbinti pagal J. Bideno įdarbinimo planą

Prezidentas D. Trumpas pasiruošęs atleisti naujai pasamdytus JAV mokesčių inspekcijos IRS agentus arba išsiųsti juos į pasienį po to, kai paskelbė neterminuotą įdarbinimo valstybinėse įstaigose įšaldymą. Beveik 90,000 naujai pasamdytų darbuotojų buvo įdarbinti dar J. Bideno valdymo metu.

Dabartinis prezidentas nusprendė, kad agentai bus naudingesni jei stos ginti pietinių šalies sienų. Las Vegase vykusiame mitinge 47-asis prezidentas kreipėsi į energingą šalininkų minią, užsimindamas, kad gali atleisti IRS agentūros darbuotojus. Jų atlyginimai iš dalies finansuojami iš 72 mlrd. dolerių, skirtų agentūrai pagal Infliacijos mažinimo įstatymą[1].

„Jie pasamdė arba bandė pasamdyti 88 000 darbuotojų, kad nukreiptų prieš jus, – sakė jis. „Mes rengiame planą, kaip visus juos atleisti arba galbūt perkelti į pasienį. Manau, kad išsiųsime juos į pasienį, kur jie galės nešioti ginklus. Šiems žmonėms leidžiama nešiotis ginklus, todėl tikriausiai juos pasiųsime dirbti ten.“

Pirmąją savo antrosios kadencijos dieną 78 metų D. Trumpas pasirašė keletą įsakų, įskaitant federalinį įdarbinimo įšaldymą, kuris taikomas daugumai agentūrų, išskyrus su nacionaliniu saugumu, visuomenės saugumu ir kariuomene susijusias funkcijas[2]. Įšaldymas truks 90 dienų, per kurias D. Trumpo komanda kartu su naujai įsteigtu Vyriausybės efektyvumo departamentu (DOGE) spręs, kada nacionalinis interesas reikalauja įdarbinti daugiau darbuotojų.

Naujojo prezidento kova prieš valstybės įstaigas ir biurokratiją

Į šią darbinimo pauzę įtraukta ir JAV Mokesčių inspekcija (IRS), kurioje visi nauji darbuotojų įdarbinimai sustabdyti iki tolesnio svarstymo. D. Trumpas taip pat paskelbė nepaprastąją padėtį JAV ir Meksikos pasienyje ir apie planus įsteigti išorės pajamų tarnybą, kuri tvarkytų iš užsienio šaltinių gaunamas pajamas, pavyzdžiui, muitus.

Jis jau seniai grasina įvesti didelius muitų mokesčius šalims, kurios nepritaria jo imigracijos politikai, išskirdamas Meksiką ir Kanadą, kurioms nuo vasario 1 d. bus taikomas 25 proc. tarifas. Be to, jis planuoja taikyti 10-20 % tarifą visoms importuojamoms prekėms ir net 60 % tarifą Kinijos importuojamoms prekėms[3].

Mokesčiai
D. Trumpas vis kalba pie mokesčius kitoms šalims, bet agentus mokesčių inspekcijoje laiko nereikalingais. Pixabay/ Pexels

Savo inauguracinėje kalboje D. Trumpas šią naująją erą pavadino Amerikos „aukso amžiumi“, pabrėždamas svarbias prekybos reformas, kuriomis siekiama mokestines pajamas pakeisti muitais. „Nedelsdamas pertvarkysiu mūsų prekybos sistemą, kad apsaugočiau Amerikos darbuotojus ir šeimas“, – sakė jis.

„Užuot apmokestinę savo piliečius, kad gautume naudos iš kitų šalių, apmokestinsime užsienio valstybes, kad gautume naudos iš savo žmonių. Tai į mūsų iždą atneš didžiules pinigų sumas iš užsienio šaltinių. Amerikietiška svajonė sugrįš, stipresnė nei bet kada anksčiau“.

Aiškus prioritetas: išlaidavimo kontrolė pradėta nuo pirmųjų dienų

D. Trumpas jau nuo rinkiminės kampanijos dienų žada kovoti su valdžios išlaidavimu ir birukoratija įstaigose. Tam jis net įsteigė naują agentūrą, kuri pasiruošusi pakeisti sistemą. D. Trumpas pažadėjo sumažinti vyriausybės dydį, planuoja sukurti naują agentūrą, kuri perimtų užduotis, kurias jau vykdo esami departamentai, pavyzdžiui, Prekybos departamentas ir JAV muitinės ir sienų apsaugos departamentas, šiuo metu tvarkantys muitų ir pajamų surinkimą iš kitų šalių.

Išrinktasis prezidentas pasirinko du gerai žinomus verslo lyderius vadovauti naujam Valdžios efektyvumo departamentui (DOGE). Ši darbo grupė, sudaryta iš ne vyriausybės narių, siekia mažinti federalines darbo vietas, naikinti programas ir mažinti reguliavimą, kaip dalį D. Trumpo antrosios kadencijos darbotvarkės „Gelbėkime Ameriką“.

Milijardieriai Elonas Muskas ir Vivekas Ramasvamis vadovaus DOGE pastangoms racionalizuoti federalinę vyriausybę. Vienas iš pirmųjų prezidento pasirašytų įsakų buvo šios komandos suformavimas, nes jos veikla bus nutraukta kitų metų liepą.

Pagrindinė D. Trumpo ekonominio plano dalis – aukštų muitų įvedimas: prekėms iš tokių sąjungininkių kaip Kanada ir Meksika gali būti taikomas 25 proc. mokestis, o importui iš Kinijos – iki 60 proc. mokestis. Šie tarifai tapo kertiniu jo antrosios kadencijos ekonominės strategijos akmeniu.