D. Trumpo kalba inauguracijos ceremonijoje: dėkoja balsavusiems, mini M. L. Kingą, žada stabdyti cenzūrą ir stiprins kariuomenę
Istorinis pirmadienis pasaulyje. Donaldas Trumpas, respublikonų kandidatas, antrą kartą žengė į Ovalųjį kabinetą ir tapo JAV prezidentu. Ceremonijoje nestigo kalbų ir sveikinimų, kvietimų kovoti už Amerikos gerovę.
Pats D. Trumpas kalbėjo ne kartą ir jo pagrindinė inauguracijos kalba susilaukė tiek ovacijų kai žmonės atsistojo, tiek liaupsių internete. Vien šioje kalboje jis paminėjo ne vieną konkretų įsakymą, kurį pasirašė jau pirmą dieną darbe.
Tapęs prezidentu vėl jis kreipėsi į buvusius prezidentus, valdžios atstovus ir piliečius. Per pusvalandį D. Trumpas sugebėji paleiti daug opių temų ir patikinti tautą, kad jis kovos dėl šalies gerovės ir visomis prasmėmis ves ją į priekį.
Isotrinė diena buvo didi ir dėl praeities įvykių. Sausio dvidešimtoji šiemet yra ir Martino Liuterio Kingo Jaunesniojo diena. JAV valstybinė šventė, skirta paminėti jo gimimo dieną ir darbus. Ji minima trečią sausio mėnesio pirmadienį. Jis kovojo už laisvę ir lygybę. D. Trumpas paminėjo jo garsią kalbą apie didžios Amerikos svajonę ir teigė, kad sieks šią svajonę išpildyti[1].
„Mes įgyvendinsime jo svajonę. Dabar į Ameriką grįžta nacionalinė vienybė, o pasitikėjimas ir pasididžiavimas kyla kaip niekada anksčiau. Viską, ką darysime kartu su mano administracija įkvėps ryžtingas meistriškumo ir neblėstančios sėkmės siekis. Mes nepamiršime savo šalies. Nepamiršime savo Konstitucijos ir nepamiršime savo Dievo. Negalime to daryti.“
Prasideda „auksinis Amerikos amžius“ kai valstybė klestės
Per vieną neįprasčiausių inauguracijos kalbų JAV istorijoje prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo šaliai „aukso amžių“ ir kartu atvirai kritikavo ankstesnę administraciją. Vos už kelių pėdų sėdėjo dabar jau buvęs prezidentas J. Bidenas. „Amerikos aukso amžius prasideda jau dabar“, – pareiškė D. Trumpas per savo antrąją inauguracinę kalbą, kurią dėl šalto oro teko perkelti į uždarą patalpą. „Nuo šios dienos mūsų šalis klestės“, – sakė jis.
Jis pridūrė: „Mums pavydės kiekviena tauta, ir mes daugiau nebeleisime, kad mumis naudotųsi.“
Per oficialią kalbą D. Trumpas daugiausia laikėsi savo scenarijaus, išdėstydamas drąsius pažadus, tačiau kai kurias detales palikdamas vėlesnei, nesuvaidintai kalbai savo šalininkams, kuri galiausiai buvo dar ilgesnė nei jo inauguracinė kalba ir atskleidė daugiau detalių apie jo planus[2].
Jis sakė, kad planuoja greitai pasirašyti vykdomuosius įsakus dėl deportacijų, energetikos, tarifų ir kitų klausimų. D. Trumpas pranešė, kad paskelbs „nacionalinę nepaprastąją padėtį prie mūsų pietinės sienos“, kad sustabdytų imigraciją ir deportuotų „nusikaltėlius imigrantus“, ir sakė: „Padarysime tai tokiu lygiu, kokio dar niekas nėra matęs.“
Jis taip pat pažadėjo paskelbti „nacionalinę nepaprastąją padėtį energetikos srityje“, atsisakyti Naujojo žaliojo kurso ir panaikinti įpareigojimus gaminti daugiau elektrinių transporto priemonių „Kitaip tariant, galėsite nusipirkti tokį automobilį, kokio norite“, – sakė jis.
Jis siūlė įsteigti Išorės pajamų tarnybą, kuri nustatytų tarifus užsienio prekėms, ir teigė, kad tai padidins Amerikos gerovę. Vis dėlto D. Trumpas pripažino, kad sumažinti kainas gali būti sudėtinga, nors infliacija ir didėjančios išlaidos daugeliui amerikiečių kelia didžiausią susirūpinimą. „Mano svarbiausias prioritetas bus sukurti tautą, kuri didžiuotųsi, klestėtų ir būtų laisva“, – pabrėžė jis.
D. Trumpo kampaniją visada skatino kultūriniai ir imigracijos klausimai, kurie yra pagrindiniai jo administracijos prioritetai. Neseniai atliktos apklausos duomenimis, 4 iš 10 respublikonų pritaria masinei deportacijai, o daugiau nei pusė jų tam tvirtai pritaria.
Be to, D. Trumpo nepritarimas transseksualus remiančiai politikai buvo pagrindinė jo 2024 m. kampanijos tema. Per savo kalbą jis pažadėjo, kad JAV politika pripažins tik dvi lytis: „vyro ir moters“. Šis pareiškimas susilaukė ilgos ovacijų pauzės salėje[3].
Siekiant atsisakyti cenzūros, prezidentas nevengė ir kritikos per porą žingsnių sėdinčiam J. Bidenui
D. Trumpas pažadėjo „sugrąžinti žodžio laisvę“, nutraukdamas tai, ką jis vadino vyriausybine cenzūra, ir taip aiškiai išreiškė paramą didžiausioms socialinės žiniasklaidos ir technologijų bendrovėms. Pažymėtina, kad tokie technologijų lyderiai kaip Elonas Muskas, Markas Zuckerbergas ir Džefas Bezosas sėdėjo auditorijoje.
Jis vadino save „taikdariu ir vienytoju“ ir sakė, kad tikisi būti prisimenamas už tai, kad suvienijo žmones, bet D. Trumpas negailėjo ir kritikos. Stebint J. Bidenui, jis apkaltino vyriausybę, kad ji netinkamai valdo vidaus krizes ir daro daug brangiai kainuojančių klaidų užsienyje. Jis atkreipė dėmesį į tokias problemas kaip nusikalstamumas, imigracija ir, jo manymu, netinkamai nustatyti prioritetai dėl JAV įsitraukimo finansuojant Ukrainos gynybą nuo Rusijos.
„Turime vyriausybę, kuri negailėdama lėšų gina svetimas sienas, o savo pačios sienas apleidžia ir nesugeba apsaugoti savo žmonių“, – sakė D. Trumpas.
Prezidentai savo inauguracinėmis kalbomis paprastai siekia įkvėpti vienybę ir sutelkti dėmesį į plačius tikslus. Tačiau D. Trumpas pasinėrė tiesiai į konkrečius dalykus, išdėstydamas išsamų politikos veiksmų per pirmąsias 100 dienų sąrašą. Jis pažadėjo pasirašyti įsaką, kad „nedelsiant sustabdytų cenzūrą ir sugrąžintų žodžio laisvę“.
D. Trumpas taip pat palietė asmeninį ir sukrečiantį momentą, primindamas apie pasikėsinimą nužudyti rinkimų kampanijos metu. „Vos prieš kelis mėnesius gražiame Pensilvanijos lauke žudiko kulka pervėrė mano ausį. Tikiu, kad mano gyvybė buvo išgelbėta ne be priežasties“, – sakė jis. „Mane išgelbėjo Dievas, kad Amerika vėl taptų didi“.
Kalbant apie užsienį, D. Trumpas pažadėjo imtis drąsių veiksmų, įskaitant Panamos kanalo, kurį, kaip jis teigė, kontroliuoja Kinija, susigrąžinimą[4]. „Mes jį susigrąžiname“, – sakė jis. Jis taip pat teigė norįs keisti Meksikos įlankos pervadinimą į „Amerikos įlanką“.
Pasisakymą jis baigė futuristiniu pažadu: „Mes sieksime savo aiškios lemties į žvaigždes, pasodindami žvaigždes ir juostas Marse.“ Baigdamas D. Trumpas pareiškė, kad „Amerikos nuosmukis baigėsi“, ir pasidžiaugė savo sugrįžimu į prezidento postą kaip „įrodymu, kad Amerikoje nėra nieko neįmanomo“.