Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas pasitiki E. Musko DOGE: komanda turėtų sutaupyti 2 trilijonus dolerių
  • Nepaisant to, kad DOGE vadinamas departamentu, jis nėra oficiali vyriausybės agentūra
  • Nuo 2003 m. vyriausybinės agentūros atliko netinkamų mokėjimų už maždaug 2,7 trilijono JAV dolerių
Šaltiniai
D. Trumpas
Muskas ir Ramasvamis jau ruošia planus, kuriuos pateiks Trumpui. ELTA

D. Trumpas pasitiki E. Musko DOGE: komanda turėtų sutaupyti 2 trilijonus dolerių

Pastaraisiais metais Jungtinių Amerikos Valstijų finansinė padėtis buvo ne itin gera. Vien pernai dėl netinkamų mokėjimų ir sukčiavimo vyriausybė prarado milijardus dolerių. Žinia, kad Pentagonas neišlaikė dar vieno bandymo praeiti auditą, taip pat sukėlė klausimų ir naujos politikos poreikį.

Kai kurie ekspertai mano, kad Donaldas Trumpas ir jo naujai paskirta komanda, DOGE su Elonu Musku ir Viveku Ramasvamiu, gali greitai laimėti ir padėti šaliai išlipti iš skolos. Tikimasi, kad DOGE sumažins sumas, kurių netenkama. Šalis praranda milijardus dolerių dėl sukčiavimo ir skiria federalinėms programoms. Vienas iš būdų galėtų būti sukčiavimo mažinimas modernizuojant duomenų ir technologijų sistemas[1].

Duetas turi galimybę imtis sukčiavimo ir korupcijos, kai tik išrinktasis D. Trumpas pradės eiti pareigas. Vyriausybės efektyvumo departamentas ir Patariamoji grupė (DOGE) siekia sumažinti šalies vyriausybės išlaidų švaistymą. E. Muskas jau užsibrėžė tikslą nustatydamas, sumą - 2 trilijonus dolerių, kuriuos reikia išskirti iš federalinio biudžeto.

Netrukus po to, kai D. Trumpas laimėjo rinkimus, jis paskelbė apie naujos grupės sudarymą ir savo pasitikėjimą abiem jos vadovais. Netrukus po to, kai laimėjo JAV prezidento rinkimus, Donaldas Trumpas paskelbė apie naujos patariamosios institucijos, pavadintos DOGE. Šia iniciatyva siekiama racionalizuoti federalinę vyriausybę. 

Pagrindinis DOGE tikslas - nustatyti sritis, kuriose galima sumažinti vyriausybės išlaidas, supaprastinti reglamentavimą ir sumažinti federalinių darbuotojų skaičių. Reakcijos į DOGE įsteigimą ir planus buvo nevienareikšmės. Daugelis respublikonų mano, kad tai būtinas žingsnis siekiant sumažinti vyriausybės išlaidavimą, tačiau kai kurie demokratai ir valstybės tarnautojai išreiškė susirūpinimą dėl didelių karpymų.

Nepaisant to, kad DOGE vadinamas departamentu, jis nėra oficiali vyriausybės agentūra

Ji veiks kaip patariamoji grupė, neturinti tiesioginių įgaliojimų vykdyti pakeitimus. Vietoj to ji glaudžiai bendradarbiaus su Valdymo ir biudžeto biuru (OMB) ir teiks savo rekomendacijas prezidentui ir galbūt Kongresui. 

Tačiau iš jos pirmininkų užmojų matyti, kad jie planuoja didelius pokyčius. Vivekas Ramasvamis (Vivek Ramaswamy) su humoru prasitarė, kad jei DOGE turėtų talismaną, tai būtų grandininis pjūklas - taip jie norėtų agresyviai mažinti išlaidas ir korupciją[2].

Vienas iš pirmųjų galimų DOGE taikinių - sukčiavimas federalinėse programose, ypač Medicare. Kova su pinigų plovimu ir sukčiavimo galėtų būti reta proga gauti abiejų partijų paramą. 

Neseniai duodamas interviu CNBC, Ramasvamis teigė, kad „maža nešvari paslaptis yra ta, kad daugelis šių išmokų net nėra skiriami žmonėms, kuriems jie turėtų būti skiriami pirmiausia“. Jis teigė, kad vyriausybė galėtų sutaupyti „šimtus milijardų dolerių, jei pagerintų sukčiavimo prevenciją“.

Elonas Muskas pritarė šiai minčiai, pabrėždamas problemos mastą. Lapkričio mėn. įraše savo valdpmoje socialinėje platformoje X (buvusiame „Twitter“) E. Muskas pažymėjo: „Vyriausybės sukčiavimo mastas ir įžūlumas pribloškia!“ 

Elonas Muskas turi daug planų, kurie padės išginti korupciją iš JAV. ELTA
Elonas Muskas turi daug planų, kurie padės išginti korupciją iš JAV. ELTA

Nuo 2003 m. vyriausybinės agentūros atliko netinkamų mokėjimų už maždaug 2,7 trilijono JAV dolerių

Vyriausybės atskaitomybės tarnybos (GAO) duomenys patvirtina DOGE lyderių susirūpinimą. Vyriausybės darbuotojų skaičius nesikeitė kone šimtą metų. Tačiau padaugėjo federalinių ir iš dotacijų finansuojamų darbuotojų. Kongresas taip pat įsteigė ir daugiau naujų agentūrų. Nuo 2015 m. valstybės skola padidėjo beveik dvigubai ir dabar siekia 35 trilijonus dolerių.

Per 20 metų JAV agentūros netinkamais mokėjimais išsvaistė trilijonus. Vien tik 2023 finansiniais metais, GAO duomenimis, netinkamų mokėjimų suma siekia 236 mlrd. dolerių. Tačiau svarbu pažymėti, kad ne visi šie mokėjimai atsirado dėl sukčiavimo. Pasak GAO vyriausiosios veiklos pareigūnės Orice Williams Brown, netinkami mokėjimai apima ir tokias problemas kaip administracinės klaidos, kurios nebūtinai susijusios su sukčiavimu[3]

E. Muskas siūlo sumažinti tuos du trilijonus iš 7 trilijonų metinio federalinio metinio biudžeto. Tačiau naujai suformuota komanda turi maždaug dvejus metus savo tikslams pasiekti. Šis departamentas turi aiškią datą kada baigs gyvuoti - 2026 m. liepos 4 d. Nenuostabu kodėl planus ir didžiulius pareiškimus jie daro dabar.

Šie didelių apkarpymų tikslai yra ambicingi, ir net šalininkai abejoja, ar jie yra pasiekiami. Planas pulti vyriausybės išlaidas yra pakankamai platus. Žadama, kad DOGE duetas planuoja mažinti federalinių darbuotojų skaičių ir net visiškai išbraukti kai kurias agentūras. 

Pirmosios, į kurias nusitaikyta, yra Medicare ir Planuotos tėvystės tarnyba. Tačiau ir kiti politikai jau yra pasiūlę keletą galimų taikinių. Respublikonė Joni Ernst jau nusiuntė savo pasiūlymus duetui. Demokratai Ro Khanna ir Bernie Sandersas išreiškė viltį, kad DOGE gali padaryti teigiamų pokyčių, kurių reikia JAV.

Kol DOGE planai ir pažadai įgaus formą, visuomenė atidžiai stebės, ar ji galės įgyvendinti savo pažadą padaryti valdžią veiksmingesnę. Nors DOGE misija išnaikinti sukčiavimą yra labai patraukli, jos platesni tikslai sumažinti federalinę darbo jėgą ir sumažinti reglamentavimą tikriausiai sukels nuolatines diskusijas.