„Binance“ nespėja atsitiesti: viena byla po kitos, dabar – Prancūzijoje

KriptoDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
„Binance“
„Binance“ toliau susiduria su tesinėmis problemomis. Bastian Riccardi/ Pexels

Bene garsiausia ir didžiausia kriptovaliutų platforma „Binance“ nespėja atsakinėti ieškinių teismuose

Keletą metų kriprografijos industrija stebėjo teisines kovas ir skandalus susijusius su sukčiavimu, pinigų pasisavinimu. Kriptovaliutų keityklos buvo šių skandalų sukūryje. Didžiausia pasaulyje kriptovaliutų birža „Binance“ susidūrė su teisinėmis problemomis JAV ir kitose šalyse.

2023 m. jos įkūrėjas ir buvęs generalinis direktorius Changpengas Zhao buvo nuteistas keturiems mėnesiams kalėjimo po to, kai pripažino savo kaltę dėl JAV pinigų plovimo įstatymų pažeidimo. Tuo pat metu „Binance“ sutiko sumokėti didžiulę 4,3 mlrd. dolerių baudą[1].

JAV prokurorai kaltino „Binance“ valdžius „laukinių vakarų“ sistemą, kuri nusikaltėliams palengvino pinigų pervedimą. Jų teigimu, bendrovė nepranešė apie daugiau kaip 100 000 įtartinų sandorių, iš kurių kai kurie buvo susiję su teroristinėmis grupuotėmis.

2023 m. birželį Prancūzijos valdžios institucijos taip pat pradėjo tirti „Binance“ dėl neteisėto klientų įkalbinėjimo ir pinigų plovimo. Paryžiaus prokuratūra pradėjo pirminį tyrimą, ar „Binance“ nepažeidžia Prancūzijos finansinių įstatymų.

Tuo metu Changpeng Zhao bylą nutraukė, pavadinęs ją „FUD“ (kriptovaliutų terminas, reiškiantis baimę, netikrumą ir abejones). Tačiau tyrimas buvo tęsiamas.

„Binance“ laukia dar daugiau ieškinių

Nepaisant šių teisinių iššūkių, „Binance“ vis dar veikia ir plečiasi. Tačiau teisiniai mūšiai dar nesibaigė ir bėdos tęsiasi tiek JAV tiek Europoje. Ieškiniai toliau plūsta, įskaitant JAV Aukščiausiąjį Teismą, kuris neseniai leido tęsti bylą prieš „Binance“.

Šiame ieškinyje „Binance“ kaltinama neteisėtai pardavinėjusi neregistruotus žetonus – kriptovaliutas, kurios vėliau prarado didelę vertę, todėl investuotojai patyrė didžiulių finansinių nuostolių. Visame pasaulyje reguliavimo institucijoms griežtinant kriptovaliutų biržoms taikomas taisykles, „Binance“ ir toliau griežtai stebima.

Dabar Prancūzijos valdžios institucijos pradėjo kriptovaliutų biržos „Binance“ tyrimą[2]. Byla susijusi su rimtais kaltinimais, įskaitant pinigų plovimą ir sukčiavimą mokesčių srityje. Bendrovė griežtai neigia šiuos teiginius ir pareiškė, kad ginčys bet kokius kaltinimus.

Tyrimui vadovauja Paryžiaus prokuratūra, daugiausia dėmesio skirianti „Binance“ veiklai 2019-2024 m. Tyrimas neapsiriboja vien Prancūzija – jame taip pat nagrinėjami galimi nusikaltimai visoje Europos Sąjungoje. Tai vyksta vyriausybėms visame pasaulyje didinant reguliavimo spaudimą kriptovaliutų platformoms.

Kripto
Kriptografijos industrijoje tyrėjai vis dažniau atranda ryšių su nusikalstama veikla. Jonathan Borba/ Pexels

Tiriamas „Binance“ ryšys su nusikalstama veikla ir prekyba narkotikais

Paryžiaus prokuratūra (JUNALCO), kuri specializuojasi finansinių nusikaltimų srityje, tiria, ar „Binance“ dalyvavo pinigų plovime, susijusiame su prekyba narkotikais. Valdžios institucijos nerimauja, kad kriptovaliutos galėjo būti naudojamos neteisėtiems sandoriams.

Tyrėjai taip pat aiškinasi, kaip „Binance“ šiuo laikotarpiu laikėsi finansinių taisykių. Tyrimas pradėtas po to, kai naudotojai skundėsi dėl klaidinančios informacijos, teigdami, kad dėl „Binance“ veiksmų prarado pinigų. Šie pranešimai kelia susirūpinimą dėl skaidrumo ir atskaitomybės kriptovaliutų pramonėje[3].

Kitas svarbus tyrimo klausimas – ar „Binance“ Prancūzijoje veikė be tinkamo patvirtinimo. Jei tai tiesa, tai galėtų reikšti, kad bendrovė nesilaikė ES ir Prancūzijos finansinių taisyklių.

Į tai „Binance“ atstovas spaudai atsakė, kad bendrovė patobulino savo saugumo priemones, įskaitant kovos su pinigų plovimu (AML) sistemas ir „pažink savo klientą“ (KYC) patikrinimus. Teigiama, kad „Binance“ laikosi pasaulinių reguliavimo standartų.

Tačiau Prancūzijos reguliavimo institucijos vis dar abejoja, ar šios pastangos yra veiksmingos, todėl tyrimas tęsiamas.

Kriptovaliutų industrija susiduria su iššūkiais ir pokyčiais, besikeičiant reguliavimo taisyklėms

Šis atvejis prisideda prie didėjančių pasaulinių reguliavimo iššūkių, su kuriais susiduria kriptovaliutų platformos, nes valdžios institucijos siekia griežtesnių taisyklių, kad užkirstų kelią finansiniams nusikaltimams.

Valdžios institucijos JAV, bet ir kitose šalyse atidžiau stebi „Binance“ ir kitas kriptovaliutų bendroves, nes nerimauja, kad kriptovaliutos gali būti naudojamos nusikaltimams vykdyti. Finansinių veiksmų darbo grupė (FATF), pasaulinė organizacija, kovojanti su pinigų plovimu, įspėjo, kad kriptovaliutos gali tapti saugia erdve nusikaltėliams ir teroristams pervesti pinigus. Dėl šios priežasties vyriausybės reikalauja griežtesnių taisyklių, kad kriptovaliutų pramonė būtų saugi ir teisėta.

Kriptovaliutų pasaulis jau susidūrė su didelėmis problemomis būtent dėl to, kad kriptovaliutoms reikia reguliavimo. 2022 m. bankrutavo kelios didelės kriptovaliutų bendrovės, dėl to kilo masinių sukčiavimo atvejų. Daugelis investuotojų prarado didžiules pinigų sumas, todėl žmonės ėmė abejoti, ar kriptovaliutos tikrai yra patikima investicija.

Net ir po visų šių nesėkmių kriptovaliutų kainos pastaruoju metu kilo. Viena iš priežasčių yra ta, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas užėmė pozityvesnę poziciją kriptovaliutos atžvilgiu. Tai rodo, kaip greitai gali pasikeisti rinka ir kaip investuotojai vis dar domisi, nepaisant ankstesnių nuostolių.

Tačiau „Binance“ ir kitų biržų teisinės problemos yra įspėjimas – investavimas į kriptovaliutas vis dar susijęs su rimta rizika. Vyriausybės griežtina reglamentus, todėl bendrovėms sunkiau vykdyti veiklą griežtai nesilaikant reikalavimų. Norėdamos išlikti, tokios platformos kaip „Binance“ turi laikytis įstatymų, tobulinti saugumo priemones ir apsaugoti savo naudotojus nuo galimo sukčiavimo.