
Skaitmeninė detoksikacija atskleidė, kaip interneto atsisakymas veikia smegenis
Mobiliųjų telefonų įtaka kasdieniam gyvenimui yra akivaizdi – jie tapo neatsiejama mūsų darbo, bendravimo ir netgi pramogų dalimi. Tačiau naujas Oksfordo universiteto mokslininkų eksperimentas, kuris buvo išspausdintas „PNAS Nexus“ žurnale, parodė, kad vos dvi savaitės be mobiliojo interneto gali smarkiai pagerinti žmogaus psichinę būklę ir kognityvines funkcijas. Eksperimento metu paaiškėjo, kad per dviejų savaičių skaitmeninę detoksikaciją dėmesio koncentracija pagerėja taip smarkiai, jog smegenys atrodo net 10 metų jaunesnės[1].
Tyrime dalyvavo 467 savanoriai, naudoję „iPhone“ telefonus. Jie įsidiegė programą, kuri visiškai blokavo mobiliojo interneto prieigą, tačiau leido naudotis skambučių ir SMS žinučių funkcijomis. Eksperimento tikslas buvo gan paprastas – išsiaiškinti, kaip nuolatinis interneto ryšio naudojimas veikia mūsų psichologinę ir emocinę būseną.
Eksperimento metu dalyvių ekrano laikas vidutiniškai sumažėjo nuo 314 iki 161 minutės per dieną. Nepaisant to, laikytis eksperimento sąlygų pavyko ne visiems – tik 119 žmonių sugebėjo visiškai atsisakyti interneto bent 10 dienų iš 14. Tačiau net ir tie, kurie iš dalies laikėsi eksperimento taisyklių, patyrė reikšmingus pokyčius.
Netikėti gyvenimo be interneto rezultatai: dalyviai tapo laimingesni, ramesni ir labiau susikaupę
Tokio paprasto ir gan trumpo eksperimento rezultatai buvo įspūdingi:
- 91% dalyvių parodė teigiamus pokyčius bent vienoje iš vertintų sričių.
- Dalyviai jautėsi laimingesni ir labiau patenkinti savo gyvenimu, nes daugiau dėmesio skyrė realiam pasauliui.
- Sumažėjo nerimas ir stresas, atsirado vidinė ramybė, lyg būtų vartojami veiksmingi antidepresantai.
- Pagerėjo koncentracija ir kognityvinės funkcijos, smegenys ėmė veikti taip, lyg būtų 10 metų jaunesnės.
- Miego kokybė ženkliai pagerėjo, nes dalyviai pranešė, kad užmiega greičiau ir miega giliau nei įprastai.
Šie rezultatai patvirtina, kad nuolatinis interneto naudojimas gali ženkliai prisidėti prie psichinio išsekimo ir emocinės perkrovos. Tyrėjai pastebėjo, kad žmonės, neturėdami prieigos prie interneto, daugiau laiko praleido bendraudami su draugais ir šeima, daugiau judėjo ir skyrė laiko gamtai.
Kodėl mobilusis internetas vargina mūsų smegenis?
Psichologai teigia, kad nuolatinė skaitmeninė stimuliacija neleidžia mūsų protui atsipalaiduoti. Kiekvieną kartą, kai pamatome pranešimą ar naujienų antraštę, mūsų smegenys reaguoja tarsi į realią grėsmę – išsiskiria streso hormonai, kurie ilgainiui sukelia nuovargį, nerimą ir netgi depresiją.
Daugelis žmonių patiria emocinę perkrovą, nes socialiniuose tinkluose kasdien mato kitų žmonių problemas, tragedijas ar įvairias nerimą keliančias naujienas. Nors jos mūsų tiesiogiai neliečia, mūsų organizmas į jas reaguoja taip, tarsi viskas vyktų čia ir dabar. Dėl to kyla kraujospūdis, atsiranda miego sutrikimai ir bendras psichinis išsekimas.
Yra būdų, kurie gali padėti sumažinti skaitmeninio pasaulio keliamą stresą
Daugeliui žmonių gyvenimas be telefono atrodo neįmanomas, tačiau net ir maži pokyčiai gali turėti didelį teigiamą poveikį bendrai savijautai. Psichologai rekomenduoja:
- Nepradėkite dienos su telefonu. Iki pusryčių venkite tikrinti gautus pranešimus ar socialinius tinklus. Tai padės išvengti ankstyvo rytinio streso ir leis ramiau pradėti dieną.
- Per pietus padėkite telefoną į šalį. Valgydami be telefono daugiau dėmesio skirsite maistui ir aplinkai, o ne ekranui. Tai ne tik pagerins virškinimą, bet ir sumažins suvartojamo maisto kiekį ir padės atsipalaiduoti, mėgaujantis maistu.
- Ribokite darbo metu gaunamus pranešimus. Įjunkite telefono tylos režimą arba nustatykite konkretų laiką pranešimams tikrinti, pavyzdžiui, kas valandą tam skirdami tik 5 minutes.
- Prieš miegą bent 1,5 valandos atsisakykite telefono. Mėlyna ekrano šviesa trikdo natūralų miego ritmą, todėl svarbu leisti akims ir smegenims tinkamai pailsėti prieš einant miegoti.
Kadangi eksperimento rezultatai aiškiai parodė, jog laikinas atsiribojimas nuo mobiliojo interneto gali turėti ilgalaikį teigiamą poveikį žmogaus sveikatai, verta į tai atsižvelgti. Net jei negalime pilnai atsisakyti telefono ir interneto, sąmoningas jo naudojimo mažinimas gali pagerinti bendrą savijautą ir sumažinti stresą.