Suprasti akimirksniu
  • Rasės, lytinės orientacijos, psichiniai sutrikimai jau, atrodo, paliesti, bet žmonėms vis negana
  • „Disney“ dar turi kur stengtis: reikalinga princesė su negalia
  • Peticiją dėl neįgalios princesės jau pasirašė 64 000 žmonių
  • Peticijos iniciatorė serga cerebriniu paralyžiumi
Šaltiniai
Princesės Disnėjaus filmukuose gali būti kitokios
„Disney“ turi kur tobulėti – siekiama, kad filmuose atsirastų ir neįgali princesė. Monstera/ Pexels nuotrauka

Rasės, lytinės orientacijos, psichiniai sutrikimai jau, atrodo, paliesti, bet žmonėms vis negana

„Disney“ filmuose jau įtrauktos rasės, kultūros, netradicinės seksualinės orientacijos atstovai. Jie jau reprezentuoti vaidybiniuose ir animaciniuose šios kompanijos filmuose. Personažai sutapatinti net ir su asmenimis, turinčiais psichologinių sutrikimų, bet nepaisant to, vis dar yra nepatenkintų, kurie esą negali sutapatinti savęs su personažais filmuose ir tai esą keičia jausmus. Klasikiniuose „Disney“ filmuose dažnai vaidino baltosios europietės princesės ir princas, kuris turėjo išgelbėti padėtį[1], tačiau dabar tokia tendencija, atrodo, tiesiog nebepriimtina.

Keičiasi ne tik aktoriai, personažai, bet ir veikėjų rolės. Naujesni „Disney“ kūrėjų filmai, tokie kaip „Encanto“, atrodo visai kitaip ir gali tapti nauju precedentu, kaip tiksliau vaizduoti skirtingas rases, kultūras ir moteris vaikų filmuose. Nuo pat premjeros 2021 m. šis filmukas mušė rekordą po rekordo, ir ne tik dėl skambaus Lin Manuel Miranda garso takelio.

Šio filmo populiarumą padidino jame vaizduojama lotynų amerikiečių bendruomenė, įskaitant gražų autentišką lotynų amerikiečių kultūros vaizdą. „Encanto“ veiksmas vyksta nedideliame Kolumbijos miestelyje, o jame veikia lotynų amerikiečių šeima, turinti stebuklingų dovanų, padedančių miestui[2].

Kad tai pasiektų, „Disney“ dirbo su Kolumbijos dokumentininkais, Kolumbijos aktoriais ir keliais lotynų amerikiečių kino kūrėjais, tikėdamasi filme perteikti autentišką kultūros ir vietos pojūtį.

Mergaitės nori būti reprezentuotos geriau. Cottonbro Studio/ Pexels nuotrauka
Mergaitės nori būti reprezentuotos geriau. Cottonbro Studio/ Pexels nuotrauka

„Disney“ dar turi kur stengtis: reikalinga princesė su negalia

Pasak daktarės Nichole Bogarosh, reprezentacijos žiniasklaidoje ekspertės, savęs matymas ekrane, savęs matymas įvairiose žiniasklaidos priemonėse turi tikrai gilų psichologinį poveikį. Tai daro įtaką tam, kaip matote save ir kaip, jūsų manymu, jus mato kiti – o tai yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriais mes formuojame savo savimonę.

Tačiau taip pat svarbu, kad žmonės matytų, kaip tiksliai vaizduojami kitokie nei jie patys žmonės. Sakoma, kad „Disney“ dar turi sukurti neįgalią princesę. Viena moteris net pradėjo internetinę peticiją, kad gautų paramą. Kampanija siekiama sukurti neįgalią „Disney“ princesę, kad ji taptų labiau matoma.

Esą tai labai svarbu, nes norima, kad būtų atstovaujama ir neįgalių bendruomenė. 23 metų Hannah Diviney, kuriai gimimo metu buvo diagnozuotas cerebrinis paralyžius, tikisi, kad „Disney“ kompanija sukurs neįgalią princesę, kad visi galėtų ją pamatyti.

Ji vadovauja kampanijai, kurią iki šiol parėmė Reese Witherspoon, Jameela Jamil ir Markas Hamillas[3]. Sidnėjuje (Australija) gyvenanti H. Diviney sakė mananti, kad jos gyvenimas ir kelionė link meilės sau ir pripažinimo būtų buvusi visai kitokia, jei vaikystėje ji būtų mačiusi filmuose teigiamai vaizduojamus neįgaliuosius.

Iš esmės šia kampanija siekiama sukurti neįgalią „Disney“ princesę, o priežastis yra ta, kad „Disney“ princesės yra labiausiai matomos. Jos yra tos, kurias matote ant lovos užvalkalų, žaislų, knygų, gimtadienio vakarėliuose, Helovino kostiumuose ir kitur.

Ši kampanija jos kūrėjai yra vaikystės svajonės pavertimas kažkuo apčiuopiamu ir realiu. Atstovavimas tokioms bendruomenėms svarbus, nes niekada jo neturėjo. Kampanijos autorė teigia, kad ir 2023 metais to vargu ar pakaks. Kampanija skirta tiesiogiai „Disney“ kompanijai ir žinute siekiama atkreipti dėmesį į trūkumus jų filmuose. Tai būtų ir galingas įrankis vaikams, neturintiems negalios, kad jie suprastų kitų gyvenimą.

Peticiją dėl neįgalios princesės jau pasirašė 64 000 žmonių

Sukūrus neįgalią princesę milijonams vaikų visame pasaulyje būtų suteikta neįkainojama galimybė pamatyti save, patiriančius nuotykius, gyvenančius turtingą visavertį gyvenimą ir esančius savo istorijų herojais. Būtų įmanoma prisidėti prie to, kad būtų išsklaidyta skaudi mintis, kurią daugelis vaikų pasąmonėje įsisavina, kad gyvenimas su negalia turi reikšti gyvenimą be džiaugsmo, nuotykių, draugystės ar meilės.

Tai proga aktyviai sukurti tolerancijos, priėmimo, empatijos ir supratimo kultūrą, kuri pakeistų baimę, sumaištį ir fanatizmo sėklą, kuri dažnai nesąmoningai pasėjama, kai susiduriame su kažkuo kitokiu, ką sunku suprasti.

Moteris pradėjo internetinę kampaniją, kuria siekiama, kad „Disney“ išgirstų prašymus sukurti neįgalią princesę. Šią peticiją iki šiol pasirašė 64 000 žmonių. Pasak kampanijos atstovės, ji siekia, kad jų būtų bent 75 000.

23-ejų metų mergina, kuri yra moterims skirtos internetinės naujienų platformos redaktorė ir neseniai vaidino Australijos televizijos seriale, sakė, kad jai buvo sunku augti ir jaustis kitokiai nei kiti vaikai. Ji nori, kad kitiems vaikams šiais laikais to tektų patirti mažiau.

Neįgalių vaikų medijose trūksta. Marcus Aurelius/ Pexels nuotrauka
Neįgalių vaikų medijose trūksta. Marcus Aurelius/ Pexels nuotrauka

Peticijos iniciatorė serga cerebriniu paralyžiumi

Cerebrinis paralyžius (CP), kuriuo serga H. Diviney, turi įtakos žmogaus gebėjimui judėti ir išlaikyti laikyseną. Tai grupė sutrikimų, turinčių įtakos smegenų ir nervų sistemos funkcijoms, įskaitant raumenų tonusą, motorinius įgūdžius, pažintines funkcijas, regėjimą, klausą ir kalbą[4]

Tai visą gyvenimą trunkanti negalia, kurios neįmanoma išgydyti. Simptomai dažnai pastebimi nuo gimimo iki trejų metų, nes cerebriniu paralyžiumi sergantys vaikai dažnai praleidžia svarbius raidos etapus. Smegenys dažnai sužalojamos dar vaikui esant gimdoje. Tačiau sužalojimai gali atsirasti gimdymo metu arba ankstyvuoju smegenų vystymosi etapu po gimimo.

Tėvai ir gydytojai paprastai pastebi požymius ir simptomus nuo gimimo iki trejų metų, nes cerebriniu paralyžiumi sergantys vaikai dažnai praleidžia svarbius raidos etapus. Vien JAV šia liga serga vidutiniškai vienas iš 345 vaikų. Vaikai, sergantys cerebriniu paralyžiumi, priklausomai nuo individualių poreikių, gali būti ugdomi bendrojo ugdymo klasėje arba specialiojoje klasėje.

Vaikams dažnai teikiama ergoterapija, kineziterapija ir logopedinė pagalba teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas ir mokykliniais metais. Dažniausiai pasitaikantis CP tipas – spastinė diplegija, kuria serga ir H. Diviney.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
The Lack of Diversity in Disney Unreadinitiative. Voices of generation
2.arrow_upward
4.arrow_upward
Cerebral palsy Mayoclinic. Diseases and conditions