Suprasti akimirksniu
  • Prasideda aktyviausias amarų antpuolio laikotarpis
  • Kaip atpažinti amarą? Tai maži, blusas primenantys vabalai
  • Lietuvoje sodininkams ir daržininkams geriausiai žinomi vaismedžius puolantys amarai
  • Tinkamiausias laikas kovoti su amarais – ankstyvas pavasaris
  • Išnaikinti amarus gali padėti nuovirai ir eteriniai aliejai
  • Naikinkite amarus pasitelkdami ne chemiją, o gamtos pagalbą
Šaltiniai
Amarai
Prasidėjo pats aktyviausias amarų antpuolio laikotarpis. Heiko Steino/Pixabay nuotrauka

Prasideda aktyviausias amarų antpuolio laikotarpis

Skaičiuojant paskutines pavasario dienas sodo ir daržo darbai jau yra gerokai įsibėgėję. Tačiau kartu, šis laikotarpis yra tikras darbymetis ir įvairiems kenkėjams, puolantiems ir sunaikinantiems tiek sodo augmeniją, tiek derlių.

Prie tokių kenkėjų priskiriamas ir amaras, su kuriuo ne vienas patyręs daržininkas ir sodo puoselėtojas tikrai yra susidūręs ne kartą.

Amarų Lietuvoje priskaičiuojama anaiptol ne viena rūšis. Jų gali būti ir persikinių, ir paprastųjų bulvinių, ir agurkinių. Skirtingos amarų rūšys kenkia šiltadaržiuose auginamoms daržovėms, puola vaismedžius ir vaiskrūmius, net ir dekoratyvinius augalus. 

Labai maži, blusas priminti galintys vabalai dauginasi žaibo greičiu ir ignoruojami, netrukus gali tapti rimta problema. Kadangi šie vabalai dauginasi partenogenetiškai, o jų skaičius auga eksponentiškai, jie greitai gali padaryti didelės žalos tiek sode, tiek ir darže[1].

Todėl pavasario metu iš anksto būtina imtis profilaktikos, neleisti amarams išplisti bei užpulti sodo bei daržo turtų.

Pažaboti amarų plitimą galima cheminėmis medžiagomis, tačiau ne mažiau veiksmingi gali būti ir natūralūs būdai kaip kovoti su amarais.

Todėl pateikiame jums pačius veiksmingiausiu bei efektyviausius patarimus, kaip apsaugoti savo sodą arba daržą nuo kenkėjų amarų.

Kaip atpažinti amarą? Tai maži, blusas primenantys vabalai

Manoma, kad Lietuvoje yra apstu skirtingų rūšių amarų, tačiau daugelis jų yra panašūs ir lengvai atpažįstami. Amarai yra nedideli, vabzdžiai siekia 1-2 mm ilgį ir savo išvaizda šiek tiek primena blusas. Jie gali būti juodi, žali, rudi, raudoni, pilki. Visi jie turi kriaušės formos kūnelį ir šešias kojas, dvi antenas[2].

Kaip jau minėjome, bene pavojingiausia ir sodininkus labiausiai erzinanti šių kenkėjų ypatybė yra ta, kad nors jie ir yra labai maži vabzdžiai, jie dauginasi itin greitai, todėl laiku nepastebėjus problemos, nepadės net ir cheminis augalų ar daržovių purškimas.

Amarai apsigyvena ant augalų stiebų, lapų nugarėlėse ir siurbia augalų sultis: šie kenkėjiški sodo ir daržo gyventojai savo čiuptuvais gali pradurti lapų, pumpurų ar ūglių paviršių ir sėkmingai iščiulpti jų sultis[3]. Suprantama, kad taip augalai yra silpninami, yra platinamos virusinės ligos, amarai net gali tiesiogiai sunaikinti augalų šaknis. Taip amarai nualina, deformuoja, ir svarbiausia – drastiškai sumažina derlių.

Be to, amarų išmatose gausu angliavandenių, jomis sėkmingai minta skruzdės. Kartu, skruzdėlės apsaugo amarus nuo vabzdžių kenkėjų ir perneša amarų lervas ant dar nepažeistų augalo dalių ir nugabena amarų pateles į tolimesnes vietas. Tokiu būdu amarai dar greičiau naikina augalus ir paplinta didesnėje teritorijoje.

Amarai puola vaismedžius, pavyzdžiui, obelis. Kathyryn Tripp/Unsplash nuotrauka
Amarai puola vaismedžius, pavyzdžiui, obelis. Kathyryn Tripp/Unsplash nuotrauka

Lietuvoje sodininkams ir daržininkams geriausiai žinomi vaismedžius puolantys amarai

Tikriausiai kiekvienas Lietuvos sodininkas arba daržininkas su amarų antpuoliu yra susidūręs ne kartą, tačiau geriausiai pažįstami gali būti tie amarai, kurie puola vaismedžius ir vaiskrūmius.

Štai, ant obelų beveik kiekvienais metais aptinkami dviejų rūšių amarai – žaliasis obelinis ir pilkasis obelinis amarai, ant slyvų – slyvinis miltamaris, ant vyšnių – vyšninis amaras, ant serbentų – serbentinis, agrastinis amarai ir t.t.

Ypatingu patrauklumu amarams pasižymi būtent agrastai.

Tinkamiausias laikas kovoti su amarais – ankstyvas pavasaris

Norint užkirsti kelią problemai ir neleisti amarams įsikurti jūsų sode ar darže, su šiais vabalais kovoti reikia profilaktiškai.

Pradėti kovą su amarais galima tada, kai pačių kenkėjų dar nesimato, o augalai dar miega[4]

Paprastas rūpestis savo augalais, medžiais ir krūmais gali ženkliai sumažinti amarų skaičių ir padėti išvengti didelio jų aktyvumo.

Nepamirškite periodiškai pašalinti pažeistas minkštąsias augalo dalis, jei matote neįprastų nuosėdų ant augalo, jį nuplaukite[5].

Pavasarį nuvalykite beatsilupančią nuo medžių žievę, o rudenį nepamirškite nubalinti kamienų. Reguliariai tręškite, laistykite savo augalus.

Išnaikinti amarus gali padėti nuovirai ir eteriniai aliejai

Patyrę sodininkai ir daržininkai tikriausiai žino, kad kovai su amarais naudingos gali būti dilgėlių sultys, kurias galima išvirti ir tada nupurkšti, pašlakstyti užpultus kenkėjų augalus.

Ant amarų taip pat galima purkšti eterinius aliejus. Levandų arba pipirmėčių kvapas ypač nepatinka amarams, todėl jį pajutę, jie gali greitai išsilakstyti.

Galite pasigaminti ir labai paprastą mišinį su muilu: tiesiog sumaišykite vandenį su muilu ir apliekite augalus. Tai mažai toksiškas vabzdžių kontrolės mišinys, kuris išdžiovina amarų kūnus ir išnaikina juos nepakenkdamas augalams.

Jei norite atbaidyti amarus, išbandykite ir beržo degutą. Jis turi specifinį, labai stiprų kvapą. Šio kvapo nemėgsta ne tik amarai, bet ir daug kitų vabzdžių, todėl greitai turėtumėte pamatyti teigiamą rezultatą.

Į 10 litrų vandens įpilkite 50 g tarkuoto muilo ir 15 g deguto. Tuomet visą mišinį išmaišykite, kad trys skirtingi ingredientai iki galo susimaišytų tarpusavyje ir įpilkite atbaidymo priemonės į tarą su purkštuku.

Šiais paruoštais užpilais amarų paveiktus augalus reikėtų gausiai purkšti iš visų pusių. Rekomenduojama purkšti 2-3 kartus kas 3-8 dienas. Užpilus naudoti tą pačią dieną kai jie buvo paruošti, nes tada geriausiai veikia. Purkšti pavakarėje ar kai nėra saulės, nes saulėje daugelis užpilų praranda poveikį.

O jei ant augalų pastebėsite ne ištisą koloniją, o vos keletą amarų, juos labai paprastai galite panaikinti surinkdami juos rankomis arba nupurkšdami augalus stipria vandens srove. Tiesiog apipurkškite visą augalą vandeniu, įsitikinkite, kad apipurškiamos abi lapų pusės.

Boružės gali pasitarnauti naikinant kenkėjiškus amarus. Anastasia R./Unsplash nuotrauka
Boružės gali pasitarnauti naikinant kenkėjiškus amarus. Anastasia R./Unsplash nuotrauka

Naikinkite amarus pasitelkdami ne chemiją, o gamtos pagalbą

Su amarais kovojantys ir kantrybės netenkantys sodininkai ir daržininkai neretai praranda viltį, atsisako visų natūralių būdų įveikti šiuos kenkėjus ir tiesiog griebiasi chemijos. Tačiau jeigu amarų problema jūsų sode arba darže iš tiesų yra didelė, kartais nesuveikia ir cheminės medžiagos.

Todėl rekomenduojama pasikliauti procesu ir kovai su amarais pasitelkti pačią gamtą. O tai padaryti tikrai neturėtų būtų sunku. Galbūt daugelis nežino, tačiau amarai gamtoje turi natūralių priešų, iš kurių žinomiausios yra ne kas kitas, o Dievo karvytėmis vadinamos boružės.

Taigi, jei netoli savo sklypo pastebėjote boružę, galite pamėginti ją atsinešti ir įkurdinti ant amarų puolamo augalo. Žinoma, viena boružė didelės amarų problemos gal ir neišspręs, tačiau savo akimis pamatysite, kaip kovai su kenkėjais galima pasitelkti kitus gamtos kūrinius. Įdomu tai, kad užsienyje net egzistuoja įmonės, kurios sodininkams tiekia boružes, siunčia jas paštu, tačiau Lietuvoje tokių veiklų kol kas, regis, dar nėra.

Verta paminėti ir tai, kad amarus veikia orai. Jei vyrauja ilgalaikiai sausi orai, amarų kolonijos auga lėčiau. Mažiau atsparūs jie yra ir įvairiems staigiems ir ekstremaliems gamtos pokyčiams: jei oras šaltesnis ar karštesnis nei įprasta, jų taip pat sumažės.

Internete galima atrasti ir patarimų, jog esą su amarais kovoti padeda „Coca-Cola“. Yra įvairių receptų, tačiau iš tiesų, tai yra net labai nepalankus naikinimo būdas. Cukrus, kuris yra „Coca-Cola“ gėrime, pritrauks dar daugiau kenkėjų, kurie jį mėgsta, tad norėdami padėti tik pakenksite augalui[6].

Ir žinoma, jeigu žala jūsų sodui ir daržui yra labai didelė ir su kenkėju jau ilgą laiką nepavyksta kovoti natūraliais būdais, teks pasitelkti chemines priemones. Nors tai nėra rekomenduojamas būdas kovoti su amarais, kartais tiesiog nėra kitos išeities.

Cheminių priemonių amarams naikinti galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse, kur pardavėjas patars, kuris preparatas jums tinkamiausias. Žinoma visada laikykitės saugumo reikalavimų.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Wikipedia. Amariniai Wikipedia
2.arrow_upward
vle.lt. Amarai vle.lt
4.arrow_upward
sodoexpertai.lt. Amarai – kada ir kuo purkšti? sodoexpertai.lt
5.arrow_upward
manonamai.lt. 5 būdai, kaip kovoti su amarais manonamai.lt