Suprasti akimirksniu
  • Su amarais būtina kovoti, norint išsaugoti nepažeistus augalus
  • Patarimai, kurie padės efektyviai kovoti su amarais
  • Amarus padeda naikinti ne tik įvairūs purškalai, bet ir kiti vabzdžiai
Šaltiniai
Amarai
Amarai – itin greitai besidauginantys kenkėjai. Myriams-Fotos/Pixabay nuotrauka

Su amarais būtina kovoti, norint išsaugoti nepažeistus augalus

Puikiai žinomi sodo kenkėjai – amarai. Nors jie tėra mažyčiai, 5-7 mm neviršijantys vabzdžiai, tačiau jie dauginasi itin greitai ir iš lervos į suaugusį vabzdį taip pat virsta per trumpą laiką. Kadangi amarai dar ir turi didžiulį apetitą, laiku nesiimant efektyvių apsisaugojimo priemonių galima patirti didelę žalą savo sodo ar daržo augalams.

Ką daro amarai? Nors yra tiek sparnuotų, tiek besparnių amarų, tačiau iš esmės jų elgesys ir tikslas yra toks pats. Jie turi specialius čiulptuvus, su kuriais perduria lapų, pumpurų ar ūglių paviršių ir sėkmingai iščiulpia jų sultis. Taip augalai yra silpninami, jiems platinamos virusinės ligos. Tam tikros amarų rūšys netgi gyvena ant augalų šaknų ir ilgainiui jas tiesiog suardo.

Negana to, amarų išmatose gausu angliavandenių. Jomis sėkmingai minta skruzdės. Be to, skruzdėlės apsaugo amarus nuo vabzdžių kenkėjų ir perneša amarų lervas ant dar nepažeistų augalo dalių ir nugabena amarų pateles į tolimesnes vietas. Tokiu būdu amarai tik dar greičiau naikina augalus ir paplinta didesnėje teritorijoje.

Patarimai, kurie padės efektyviai kovoti su amarais

Su amarais galite kovoti pasigaminę įvairius nuovirus. Heiko Steino/Pixabay nuotrauka
Su amarais galite kovoti pasigaminę įvairius nuovirus. Heiko Steino/Pixabay nuotrauka

Jei jūsų sklype užsiveisė amarų, šie kenkėjai gali labai greitai daugintis, todėl su jais būtina kuo skubiau kovoti. Tačiau net ir pasitelkus pačias efektyviausias priemones, amarai veikiausiai grįš jau kitą sezoną ar geriausiu atveju – po dvejų sezonų. Deja, tiek chemija, tiek liaudiškos priemonės nėra amžinos, kadangi amarai tiesiog atkeliauja iš tolimesnių vietų.

Visgi, juos išnaikinti būtina, antraip teks susitaikyti su pažeista sodo ar daržo augmenija. Štai kelios liaudiškos priemonės, kurias jau daugelį metų sėkmingai naudoja patyrę sodininkai.

  • Jei norite atbaidyti amarus, naudokite beržo degutą. Jis turi specifinį, labai stiprų kvapą. Šio kvapo nemėgsta ne tik amarai, bet ir daug kitų vabzdžių, todėl greitai turėtumėte pamatyti teigiamą rezultatą. O kad atbaidymo priemonė būtų dar efektyvesnė, pasigaminkite deguto ir medicininio muilo mišinį. Į 10 litrų vandens įpilkite 50 g tarkuoto muilo ir 15 g deguto. Tuomet visą mišinį išmaišykite, kad trys skirtingi ingredientai iki galo susimaišytų tarpusavyje ir įpilkite atbaidymo priemonės į tarą su purkštuku. Nupurkškite visus augalus, kurių lapus, šakas ar stiebus aplipę amarai ir šie turėtų nebenorėti užsibūti ant jūsų sodo ar daržo augmenijos.
  • Išmėginkite svogūnų nuovirą. Juo reikėtų apipurkšti augalus 3 kartus kas 5 dienas. Nuoviro receptas gan paprastas: 200 g sausų svogūnų laiškų užpilkite 10 l šilto vandens ir palaikykite 4-5 dienas. Po to nukoškite tirpalą, išmesdami lauk visus lukštus, o likusį tirpalą naudokite kovai su amarais.
  • Mėginant atsikratyti amarų taip pat gali padėti česnakų nuoviras, kuriuo augalus reikėtų apipurkšti 2-3 kartus kas 3-8 dienas. Nuoviro receptas: 100-150 g. sausų česnakų lapų bei lukštų užpilti 10 l vandens, o po paros nukošti.
  • Jei jau nuėmėte derlių, galite išmėginti pomidorų šaknų ir lapų nuovirą. Tiesiog užvirinkite 10 l vandens, sudėkite į jį 4 kg sveikų pomidorų lapų ir šaknų ir apie 30 min virkite šią masę ant silpnos ugnies. Nukošus skystį jį reikia praskiesti trimis dalimis vandens ir įtarkuoti muilo. 10 l viralo reikia 40 g muilo.
  • Vietoj chemijos (deja, sodininkams skirtų produktų, kurie būtų tinkami tik amarų naikinimui, nėra) taip pat galima pasitelkti muilą. Kovai su amarais puikiai tinka ūkiško muilo 3% tirpalas arba skystas žalias kalio muilas. Tokiu tirpalu turėtumėte gausiai išpurkšti pačias amarų kolonijas, stengdamiesi, kad kenkėjai būtų kuo gausiau padengti muilo sluoksniu. Tokiu atveju į vidų nepatenka drėgmė bei oras ir amarai tiesiog žūsta nuo drėgmės arba oro trūkumo.

Amarus padeda naikinti ne tik įvairūs purškalai, bet ir kiti vabzdžiai

Jei kur nors šalia pamatėte boružėlę, nuneškite ją iki amarų, nes boružės ir jų lervos ėda šiuos kenkėjus. Anastasios R./Unsplash nuotrauka
Jei kur nors šalia pamatėte boružėlę, nuneškite ją iki amarų, nes boružės ir jų lervos ėda šiuos kenkėjus. Anastasios R./Unsplash nuotrauka

Svarbu įsidėmėti ir tai, jog su amarais gali padėti kovoti natūralūs jų priešai – įvairūs vabzdžiai. Tokioje situacijoje ypač pagelbės visiems puikiai žinomos boružės. Tiek jų lervos, tiek ir suaugusios boružės su džiaugsmu ėda amarus ir geba jų suėsti itin daug. Taigi, jei šalia pamatėte boružę, nepatingėkite jos nunešti iki amarais apnikto augalo.

Žinoma, toks būdas nebus itin veiksmingas, norint pilnai išnaikinti kenkėjus, tad vis tiek teks imtis kitų priemonių. Tačiau sudaryti palankas sąlygas savo sode ar darže veistis amarus ėdantiems vabzdžiams irgi svarbu, nes tai gali padėti akivaizdžiai sumažinti jų kolonijas. Amarų lervomis ar pačiais amarais minta ne tik boružės, bet ir kiti vabzdžiai, pavyzdžiui, auksaakės, žiedmusių lervos, blakės ir t. t.

Visgi, pasitelkiant ne tik natūralią apsaugą vabzdžius, bet ir naudojant įvairius tirpalus irgi svarbu pamąstyti, ar taip nebus pakenkta ne tik amarams, bet ir patiems augalams. Pavyzdžiui, muilo tirpalo nerekomenduojama purkšti ant amarais apniktos augmenijos, jei lauke tvyro labai aukšta temperatūra. Tokiu atveju galima nudeginti patį augalą, todėl geriau vengti purškimo per didžiausią kaitrą. Be to, svarbu su amarais pradėti kovoti dar pradžioje, nes kuo ilgiau lauksite, tuo sunkesnė bus kova.