Žmogaus teisių komitetas pritarė pataisoms dėl darbo su vaikais: galės dirbti chuliganai, sukčiai

Lietuva, Švietimas, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Politikai mano, kad vaikams grėsmę daro tik dėl seksualinių nusikaltimų bausti asmenys. Artem Kniaz/Unsplash nuotrauka

Politikai mano, kad su vaikais negali dirbti tik už seksualinius nusikaltimus bausti asmenys?

Seimo Žmogaus teisių komitetas po svarstymo pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriomis bus aiškiau nustatyti ribojimai asmenims, norintiems dirbti, savanoriauti ar atlikti praktiką su vaikais.

Politikai pabrėžia, kad iki šiol galioję apribojimai užkirto kelią dirbti su vaikais net tiems žmonėms, kurių padaryti nusikaltimai esą iš tikrųjų nekėlė grėsmės nepilnamečiams. Dabartiniai ribojimai apima tokius nusikaltimus kaip spekuliacija, chuliganizmas ar finansiniai nusikaltimai, padaryti galiojant senajai Baudžiamojo kodekso redakcijai. Komitetas nusprendė, jog tokia tvarka yra perteklinė, todėl pasiūlytos pataisos, kuriomis būtų griežčiau apibrėžtas asmenų, negalinčių dirbti su vaikais, ratas.

Komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis aiškino, kad šios pataisos esą ne tik sustiprins vaikų apsaugą, bet ir užtikrins proporcingumą, kad ribojimai būtų taikomi tik tais atvejais, kai yra reali grėsmė vaikams.

Kas keisis po pataisų įsigaliojimo?

Po pataisų įsigaliojimo apribojimai dirbti su vaikais bus taikomi tik už seksualinius nusikaltimus ir tam tikrus sunkius bei labai sunkius nusikaltimus, kurie tiesiogiai kelia didelį pavojų vaikams. Tai apima prekybą žmonėmis, narkotikų platinimą nepilnamečiams, smurtą prieš vaikus ir šeimą.

Be to, bus įvesta aiški darbdavių ir organizacijų atsakomybė patikrinti asmens teisę dirbti su vaikais. Tai bus galima padaryti naudojant specialų QR kodą, patvirtinantį, kad asmuo turi teisę dirbti, savanoriauti ar atlikti praktiką vaikų aplinkoje. Numatoma galimybė darbdaviams ar organizacijoms pačioms kreiptis dėl tokio QR kodo išdavimo, jei asmuo jo dar neturi, taip palengvinant administracinę naštą.

Kai kuriais atvejais bus galima taikyti terminuotus draudimus. Pavyzdžiui, jei žmogus nusikalto būdamas nepilnametis ir nuo to laiko daugiau nenusikalto, draudimas gali būti laikinas.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo informaciją.