Traukos centras – kultūros turistams
Lietuvos pakraštyje esantys Zarasai iki šiol turistus labiausiai viliojo miestą ir jo apylinkes supančios gamtos grožiu, o dabar čia atsirado naujas traukos centras ir vadinamiesiems kultūros turistams. Gegužės pabaigoje Lietuvos Šveicarija tituluojamame mieste – Zarasuose duris atvėrė žinomų Lietuvos menininkų – Šarūno Saukos ir Nomedos Saukienės galerija. Vietos valdžia tikisi, kad ši vieta taps reikšmingu miesto traukos centru, kurį miesto svečiai ras priešais Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią stovinčiame restauruotame istoriniame pastate.
Tiesa, anot menininkės N. Saukienės, pasiekti šį miestą nėra labai paprasta, mat Vilniaus kryptimi važiuoja gal keturis kartus daugiau autobusų nei į Zarasus[1].
Zarasų krašto muziejaus padalinys atsiėjo 1,3 mln. eurų
Pastatas, kuriame įsikūrė Saukų galerija, yra statytas 1854 metais. Kadaise jis priklausė žydų pirkliams, čia buvo įrengtos ir komercinės paskirties patalpos, vėliau čia buvo įkurdinta miesto rimtį ir tvarką saugojusi milicija, vėliau Lietuvos policija, dabar šioje vietoje įsikūrus Zarasų krašto muziejaus padaliniui pastatas tapo kultūros židiniu. Vietos valdžia siekė atkurti Zarasų miesto senamiestį, kultūros paveldo statinius, todėl šią erdvę pritaikė kultūrinei paskirčiai. Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojos Daivos Šukštulienės teigimu, Zarasų krašto muziejaus plėtros ir modernizavimo projektas, kurį finansavo Kultūros ir Ekonomikos ir inovacijų ekonomikos ministerijos, dalinai prisidėjo ir Zarasų rajono savivaldybė, atsiėjo 1,3 mln. eurų.
Didžiausia erdvė naujai įrengtame pastate skirta Lietuvos menininkų – Nacionalinės kultūros premijos laureato Šarūno Saukos ir Vyriausybės kultūros premijos laureatės Nomedos Saukienės meno kūrinių ekspozicijai.
„Įrengti ekspozicijų salę nebuvo lengva, todėl, kad menininkai buvo reiklūs. Dirbome su kūrėjų pasiūlyta komanda – architektu Justinu Dūdėnu bei menininkų dukra, menotyrininke, humanitarinių mokslų daktare bei parodos kuratore Monika Saukaite. Darbas su tokia komanda mums suteikė vertingų pamokų tolimesnei veiklai“, – teigė Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja D. Šukštulienė.
Menininkams rūpi provincijos kultūrinė plėtra – muziejui paskolino 80 meno kūrinių
Š. ir N. Saukai tikino, kad savo meno kūrinių galerijos atidaryti kokiame nors Lietuvos didmiestyje jie niekada neketino, todėl, kad žymiems kūrėjams gyvenantiems Zarasų rajono, Dusetų miesto pakraštyje, rūpi provincijos kultūrinė plėtra.
Zarasų krašto muziejui menininkai paskolino per 80 tapybos ir skulptūros darbų. Galerijos atidarymo dieną surengtoje pirmojoje parodoje buvo eksponuojama po keliolika abiejų kūrėjų darbų.
Galerijos atidarymo metu N. Saukienė susirinkusiems sakė, kad pandemija ir karas Ukrainoje jos širdyje viską užšaldė ir iš gyvenimo išbraukė keletą metų. Tuo tarpu Š. Saukai viskas pasisuko priešingai – jis tapė ypač daug. Todėl galerijoje eksponuojama nemažai dar niekur nematytų šio menininko darbų.
„Vienoje salėje apgyvendinau abu menininkus ir man atrodo, kad jie labai gražiai šnekasi vienas su kitu savo kūriniuose. Jų darbuose yra gražių sutapimų, pasikartojančių temų ir motyvų, kurie sueina į pabaigos nuojautą, prisikėlimo ilgesį. Nors paveikslų formatai, plastika, temos, atrodo, be galo skirtingos, nesunku rasti ir jungiančių dalykų. Vaiko susitikimas su skeletu, gėlės ir kaulai, kūrėjo flirtas su giltine, degantis aguonų laukas – skirtingi pavidalai kalba apie gyvenimo trapumą, daiktų ir žmogaus laikinumą, praeities alsavimą kasdienybėje ir kartu – apie amžiną atsinaujinimą“, – teigė menininkų Š. ir N. Saukų dukra, menotyrininkė bei parodos kuratorė M. Saukaitė.
Kitos dvi salės skirtos atskirai eksponuojamiems Š. ir N. Saukų darbams.
Pristatydama meno darbų parodą menotyrininkė sakė, kad galima į ją žiūrėti kaip į išsamią, šiurpią, įdomią ir visokiausių nuojautų pilną žmogaus biografiją, kurioje yra ir prisiminimų, ir galimų pabaigos scenarijų.
„Nomedos Saukienės „Vaikystės upė“ ir Šarūno Saukos „Ilgesys“ – tarsi raktiniai ekspozicijos paveikslai. Lyg ilgesys vaikystės – būtos ar nebūtos“, – kalbėjo su tėvų kūryba kartu užaugusi M. Saukaitė.
Nors dažnai iš tėvų vaikams būna nelengva sulaukti pagyrų ir komplimentų, tačiau Š. Sauka, paklaustas apie parodą, sakė, kad jam labai patiko galerijos erdvės apšvietimas ir dukros suplanuota meno kūrinių ekspozicija. Tuo tarpu menininkų dukra organizuodama šią parodą geranoriškai atsižvelgė į tėvo norą eksponuoti daugiau naujų darbų, kurie dar nėra demonstruoti didžiojoje parodoje Nacionalinėje dailės galerijoje.
Uždaro būdo menininkai sukėlė kultūrinį įvykį
Į Šarūno Saukos ir Nomedos Saukienės galerijos atidarymo renginį susirinko gausybė meno, kultūros srities, vietos valdžios atstovų, žymių krašto menininkų pasveikinti atvyko jų artimieji, kolegos, draugai, bičiuliai bei miesto svečiai.
„Dėkojame, džiaugiamės ir didžiuojamės, kad Zarasų krašto garbės piliečiai sutiko čia eksponuoti savo kūrybą. Tai tikras kultūrinis įvykis Zarasuose. Aš net neabejoju, kad galerija taps ypatingu traukos centru. Daugelis planuos keliones į Zarasus vien dėl jos“, – į susirinkusius kreipėsi Zarasų rajono merė N. Guobienė.
Š. ir N. Saukos – žinomi Lietuvos tapytojai. Nomeda gimė 1957 metais, Šarūnas – 1958 metais. Abu jie užaugo Vilniuje, mokėsi tapybos Vilniaus vaikų dailės mokykloje (dabar Justino Vienožinskio dailės mokykla), baigė studijas Lietuvos dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo 1990 metų menininkų šeima gyvena Zarasų rajone, šalia Dusetų esančiame Užtiltės kaime, mediniame name, paveldėtame iš Nomedos senelių.
Abu tapytojai yra uždaro būdo žmonės, nesinaudoja socialiniais tinklais, augina rugiagėles, džiovina anūkams obuolius, o šaltomis dienomis kūrena krosnis ir nuolat tapo.
Š. Sauka yra Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, Baltijos asamblėjos premija. N. Saukienė yra pelniusi Vyriausybės kultūros ir meno premiją.
Abu menininkai už profesionalios dailės puoselėjimą ir propagavimą bei Zarasų krašto vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje 2014 metais paskelbti Zarasų krašto garbės piliečiais.
Šių menininkų darbus Šarūno ir Nomedos Saukų galerijoje galima aplankyti antradieniais-šeštadieniais nuo 09:00 iki18:00 val. ir sekmadieniais nuo 09:00 iki17:00 val. Pirmadieniais šis Zarasų krašto muziejaus padalinys nedirba, tačiau gali priimti iš anksto užsiregistravusius lankytojus. Lankytojo bilieto kaina suaugusiesiems yra 6,00 Eur, mokiniams, studentams ir pensininkams bilietas kainuoja – 3,00 Eur.
Tame pačiame pastate veikia ir kitos dėmesio vertos ekspozicijos. Pirmo aukšto erdvėse eksponuojamos Jehudos Peno darbų reprodukcijos, Moisiejaus-Maušos Botviniko fotografijų kopijos bei Alo Džiafės karikatūros. Cokolinėje pastato dalyje – parodos skirtos tremtiniams bei partizaniniam judėjimui Zarasų krašte.