Suprasti akimirksniu
  • XXI amžiuje moterys atsisako IX amžiaus išradimo – liemenėlių
  • Nedėvint apatinių išlaisvėja emocijos, moteriška energija, išvengiama ligų
  • Gydytojai krūties vėžio nesusieja su liemenėlių dėvėjimu
Šaltiniai
Liemenėlės
XXI amžiuje moterys atsisako IX amžiaus išradimo – liemenėlių. Pablo Heimplatz/Unsplash nuotrauka

XXI amžiuje moterys atsisako IX amžiaus išradimo – liemenėlių

Apatiniai – visais laikais buvo būtinas ir svarbus tiek moterų, tiek vyrų drabužis. Stebint šimtmečiais besikeitusias apatinių drabužių madų tendencijas galima pamatyti, kaip jie pasikeitė iki šių dienų – nuo ilgų pantalonų iki juostelių per užpakalį ar seksualių nėrinukų. Senais laikais, prieš 6500 metų, moterys dėvėjo aprangą, ribojančią krūtų judrumą, tai buvo kažkas panašaus į liemenėlę. Šiuolaikinės liemenėlės atsirado XIX a. antrojoje pusėje JAV, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Dabartinio stiliaus liemenėlę, manoma, užpatentavo amerikietė Mary Phelbs-Jacob 1913 metais. Tačiau štai XXI amžiuje dailiosios lyties atstovės sulaukė išlaisvinančio proveržio. Plinta nauja mada – tuoj mesime lauk ne tik liemenėles, bet ir apatines kelnaites[1].

Nedėvint apatinių išlaisvėja emocijos, moteriška energija, išvengiama ligų

Drąsios šių laikų moterys atsisako dėvėti ne tik liemenėles, bet ir kelnaites. Seksologė, meilės praktikų ekspertė ir jogos instruktorė Edita pabrėžia, kad jos idėjos apie liemenėles susijusios ne tik su fizine, bet ir su emocine moterų sveikata bei jų emancipacija.

„Moteris turi laisvę rinktis. Nori – būti be liemenėlės, nori – su liemenėle. Moterys nedėvinčios liemenėlės pastebi, kaip jos jaučiasi emociškai labiau išsilaisvinusios, drąsiau reiškia savo nuomonę. Po šiuo drabužiu slypi daug emocinio suvaržymo, kad būti be liemenėlės nepadoru ir pan.“, – sakė Edita. Kai kurios tokios mados šalininkės įsitikinusios, kad liemenėlės kenkia moterų sveikatai.
Vis daugiau moterų kasmet jungiasi į liemenėlių nedėvėjimo iššūkius. Lera Yudina/Unsplash nuotrauka
Vis daugiau moterų kasmet jungiasi į liemenėlių nedėvėjimo iššūkius. Lera Yudina/Unsplash nuotrauka

Vis daugiau moterų kasmet jungiasi į liemenėlių nedėvėjimo iššūkius, skelbiamus socialiniuose tinkluose, tačiau medikai įspėja, kad vargu, ar tai padės išsaugoti sveikatą.

„Kaip ant cigarečių pakelių privalomas užrašas „rūkymas sukelia vėžį“, taip ir ant liemenėlių etikečių bus parašyta „liemenėlės dėvėjimas sukelia vėžį“, – skelbia socialinio tinklo grupės kūrėja Edita, kuri vykdo privačius mokymus ir stovyklas moterims.

Grupės narės kiekvieną vasarą mėnesiui raginamos atsisakyti liemenėlių, esą tai gerina savijautą, mažina vėžio riziką. Grupėje yra netoli 10 tūkst. moterų, jos gali kiekvieną iššūkio dieną įkelti nuotrauką, kaip buvo apsirengusios, kaip jautėsi, atsisakiusios liemenėlės, dalijami patarimai, kaip rengtis, kad būtų patogu.

Čia galima rasti ir kitokių teiginių apie moterų sveikatą: neva nuo liemenėlės dėvėjimo krūtys leidžiasi žemyn, o, jos nedėvint, krūtinė treniruojama laikytis pati, stiprėja, tampa stangresnė. Taip pat tvirtinama, kad liemenėlės gali gadinti moters laikyseną.

Moterų be liemenėlių vedlė pasakoja, kad moterys, namie nenešiojančios apatinių, pastebi „didesnį ryšį ir artumą“ su partneriu. Kalbama ir apie tai, kad būnant be liemenėlės labiau atsiskleidžia moteriška energija[2].

Holistinį gyvenimo būdą vedanti Alaina taip pat įsitikinusi, kad liemenėlės tiesiogine prasme apriboja kraujotaką po krūtimis ir neleidžia tekėti limfai, be to sukelia ankstyvą suglebimą.

„Nesvarbu, ar turite didelę krūtinę, ar ne, kaip ir aš, liemenėlės jums netinka", – tvirtina mergina.

Ji taip pat prisipažįsta, kad jau daug metų nedėvi apatinių drabužių.

Apatinis trikotažas, anot jos, sukelia daug infekcijų ir bakterinių ligų. Todėl nereikia dėvėti apatinių drabužių lovoje. O išskyros yra normalu, todėl nustokite nerimauti jei jos pateks į šortus ar kelnes. O, be to, pagalvokite ir apie tai, kiek būtų galima sutaupyti pinigų visiškai neperkant apatinio trikotažo[3].

Gydytojai krūties vėžio nesusieja su liemenėlių dėvėjimu

Medikai neneigia kartais sulaukiantys pacienčių klausimų apie tai, ar liemenėlė gali pakenkti, ar verta ją nešioti, su ja miegoti. Bet ar nešiojant liemenėlę iš tiesų galima pakenkti sveikatai?

Nešioti liemenėlę ar ne – ne medicinos klausimas, o pačios moters pasirinkimo klausimas. Urban Gyllström/Unsplash nuotrauka
Nešioti liemenėlę ar ne – ne medicinos klausimas, o pačios moters pasirinkimo klausimas. Urban Gyllström/Unsplash nuotrauka

Kalbinti medikai vienbalsiai teigė, kad moksliniai tyrimai tokio ryšio dar nepatvirtino.

„Ar yra mokslinių tyrimų, kurie rodytų, kad liemenėlės gali didinti vėžio riziką? Neturime duomenų. Yra tik vienas JAV vėžio asociacijos tyrimas, kur buvo lyginamos dvi grupės dėl vėžio rizikos: to tyrimas nepatvirtino“, – teigė profesorius onkologas chirurgas Valerijus Ostapenko. žinomas būtent dėl specializacijos krūties vėžio srityje.

Krūtų chirurgė onkologė Dignė Jurkevičiūtė, dirbanti Nacionaliniame vėžio institute, peržvelgusi kelis tokius straipsnius, kuriuose skelbiama apie liemenėlių žalą krūtims, teigė, kad jie neleidžia daryti išvadų. Anot gydytojos, išsamiausias tyrimas šia tema yra atliktas JAV 2014 metais.

„Ten tyrė, vertindami rizikos veiksnius, buvo didelė moterų imtis. Nebuvo nustatyta jokių sąsajų tarp krūties vėžio rizikos ir liemenėlių nešiojimo“, – pabrėžė specialistė.

„Didesnė vėžio rizika siejama su nutukimu, bet moterys, kurios yra nutukusios arba turi antsvorio, dažniausiai turi didesnes krūtis ir dėvi liemenėlę“, – į kitą loginę klaidą dėmesį atkreipė V. Ostapenko.

Pasak medikų, internete galima rasti visokių straipsnių. Juose dažnai teigiama, kad skelbiama informacija yra paremta moksliniais tyrimais, tačiau nenurodomi šaltiniai arba jie yra abejotini.

Gydytojos D. Jurkevičiūtės, liemenėlės negali sutrikdyti limfotakos, todėl net ir miegoti su liemenėle nėra kenksminga. Daugiausia, ką žalingo gali padaryti liemenėlė – nuspausti, suerzinti odą.

Gydytojo V. Ostapenko teigimu, krūties vėžio temą iš tiesų supa daug mitų. Pavyzdžiui, dažnai klaidingai manoma, kad dezodorantai nuo prakaito gali sukelti krūties vėžį. Moterys, sužinojusios krūties vėžio diagnozę, dažnai išsigandusios vaizduojasi save su išslinkusiais plaukais ir pašalintomis krūtimis, bet iš tiesų, anot gydytojo, apie 70 proc. Lietuvos moterų, kurioms diagnozuotas krūties vėžys, krūtų nepraranda, o chemoterapija, lemianti plaukų praradimą, yra tik vienas iš kelių gydymo būdų.

Riziką susirgti krūties vėžiu gali šiek tiek didinti antsvoris, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, tai, kad moteris negimdė ar gimdė vėliau nei 30 metų amžiaus, tai, kad nemaitino krūtimi arba maitino trumpai. Taip pat rizika gali būti kiek didesnė, jei vartojamos kontraceptinės tabletės, jei taikoma pakaitinė hormonų terapija, ypač preparatai su estrogenais.

Taigi medikai teigia, kad nešioti liemenėlę ar ne – ne medicinos klausimas. Čia yra moters laisvas pasirinkimas[2].