Vis daugiau kalbama apie tai kaip ekranai veikia mūsų regą, savijautą, miego įpročius. Ekspertai skatina vengti ekranų šviesos kelios valandos prieš miegą, kuriami produktai, kurie padeda su mėlynos šviesos poveikiu, bet konkrečiai apie regą ir poveikį jai kalbama nedaug. Dabar vis dažniau girdima apie ekranų šviesos poveikį trumparegystei.
Ekspertai tikina, kad užtenka vos valandos prie ekrano, kad pajustumėte skirtumą ir neigiamą poveikį regai. Neseniai žurnale „JAMA Network Open“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad kiekviena papildoma valanda kasdien prie ekrano yra susijusi su 21 % didesne trumparegystės išsivystymo rizika. Tyrėjai pranešė, kad ši rizika didėja ir toliau, kai akys yra nuolat veikiamos ekranų šviesos[1].
Tyrimas, kurį atliko Seulo nacionalinio universiteto Medicinos koledžo oftalmologijos docentas Young Kook Kim, parodė, kad trumparegystės rizika žymiai padidėja jau po valandos praleistos prie ekrano. Poveikis tampa didesnis, kai prie ekrano praleidžiama nuo 1 iki 4 valandų per dieną, ir laikui bėgant jis didėja. Asmenims, kurie prie ekranų praleidžia keturias ar daugiau valandų per dieną, trumparegystės rizika yra dvigubai didesnė.
Tyrėjai nustatė galimą saugos ribą, kai ekranas kasdien naudojamas mažiau nei vieną valandą. Remiantis pagrindiniais tyrimo duomenimis, tikimasi, kad iki 2050 m. beveik pusė pasaulio gyventojų bus trumparegiai. Pasak Amerikos oftalmologijos akademijos, dėl trumparegystės, arba miopijos, arti esantys objektai tampa aiškūs, o toli esantys objektai atrodo neryškūs. Pavyzdžiui, trumparegis žmogus gali sugebėti perskaityti žemėlapį, bet be korekcinių lęšių sunkiai įžiūri kelio ženklus.
Telefonų ir kitų ekranų poveikis regai pasireiškia jau po valandos naudojimosi. Bagus Hernawan/Unsplash
Technologijų pažanga ir didėjantis įrenginių skaičius namuose iki 2050 padarys pusę pasaulio trumparegiais
Tikėtina, kad trumparegystės atvejų daugėja dėl aplinkos veiksnių, ypač paplitusių urbanizuotoje visuomenėje. Tyrėjai pažymėjo, kad prie to daugiausia prisideda intensyvesnė artimo regėjimo veikla ir trumpesnis buvimas lauke[2].
Išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir kiti skaitmeniniai ekranai suteikė galimybę užsiimti naujais artimo regėjimo veiksmais, kurie didina trumparegystės riziką. Kadangi vaikai išmaniuosius įrenginius pradeda naudoti vis jaunesniame amžiuje ir prie ekranų praleidžia daugiau laiko, tyrėjai pabrėžia, kad reikia geriau suprasti, kaip laikas, praleidžiamas prie skaitmeninių ekranų, veikia akių sveikatą.
Tyrime išanalizuoti 45 ankstesnių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 335 000 dalyvių, duomenys ir nustatytas stiprus dozės ir atsako ryšys, t. y. kuo daugiau laiko praleidžiama prie ekranų, tuo didesnė tikimybė, kad išsivystys trumparegystė. Svarbu tai, kad ši padidėjusi rizika išlieka net ir tada, kai atsižvelgiama į kitas veiklas, kurios reikalauja žiūrėjimo iš arti, pavyzdžiui, skaitymą ar rašymą.
Tyrėjai mano, kad tiek skaitmeninių ekranų naudojimas, tiek tradicinės artimo matymo užduotys prisideda prie trumparegystės rizikos ir lemia bendrą tendenciją. Vien tik ekrano naudojimo laiko mažinimas, pakeičiant jį kita artimo regėjimo veikla, gali būti neveiksminga prevencijos strategija. Vietoj to mokslininkai rekomenduoja riboti visą artimojo matymo veiklą ir kartu skatinti daugiau laiko praleisti lauke, nes tai yra geresnis būdas trumparegystės rizikai mažinti.
Labiausiai paveikiami vaikai, kurie įrenginius prisijaukina nuo mažens
Šiais laikais mokyklose, besimokydami namuose ir laisvu nuo mokslų metu vaikai nuolat naudojasi įrenginiais. Mokymosi programos, užduotys prie kompiuterio, mokomieji vaizdo įrašai ir net įrankiai, kurie padeda besimokant ar paprasta paieška internete pratęsia laiką prie ekranų vis labiau. Ypač vyresnėse klasėse.
Ekranui skirtas laikas dabar yra didelė vaikų kasdienio gyvenimo dalis tiek mokykloje tiek namuose, bendraujant su draugais ir net valgant ar apsiperkant. Dėl tokio padidėjusio ekranų naudojimo tėvai turėtų žinoti, kaip tai gali pakenkti jų vaikų regėjimui ir padidinti trumparegystės riziką. Ankstyvųjų neryškaus matymo į tolį požymių atpažinimas gali padėti išvengti didesnių problemų[3].
Ekspertai kalba ir apie tai, kad pandemija turėjo įtakos regėjimo prastėjimui. Per COVID-19 sukeltą karantiną vaikai daugiau laiko praleisdavo patalpose, naudodamiesi ekranais mokykloje, pramogoms ir bendravimui. JAMA Ophthalmology tyrime nustatyta, kad šiuo laikotarpiu 6-8 metų vaikų trumparegystės atvejų gerokai padaugėjo: net tris kartus daugiau nei ankstesniais metais. Ypač pažeidžiami mažesni vaikai, nes jų akys dar tik vystosi.
Dr. Justinas Kvanas, regos ekspertas, aiškina: „Kuo jaunesnis vaikas, tuo greičiau gali pablogėti jo trumparegystė. Tėvai jau dabar turi pradėti pokalbius apie laiką, praleidžiamą prie ekrano.“
Laikas prie ekrano gali prisidėti prie trumparegystės, ypač dėl to, kad vaikai, naudojantys ekranus, mažiau laiko praleidžia lauke. „Natūralios dienos šviesos poveikis yra labai svarbus besivystančioms akims, sako vaikų optometrininkė daktarė Ayesha Malik. „Vaikams reikia žaisti lauke ne tik dėl bendros sveikatos, bet ir dėl akių.“
Šiandien išmanieji įrenginiai yra dažna mokymosi priemonė. Jon Leupes/Unsplash
Įdomu, ar planšetiniai kompiuteriai ir ekranai kenkia jūsų vaiko akims?
Tyrimai rodo, kad vaikams, kurie daugiau laiko praleidžia patalpose, dažniau išsivysto trumparegystė. Mokslininkai mano, kad natūrali šviesa padeda sulėtinti akių augimą ir sumažinti trumparegystės riziką. Kadangi dabar vaikai lauke praleidžia mažiau laiko nei ankstesnės kartos, per pastaruosius 30 metų trumparegystės rodikliai smarkiai išaugo.
Amerikos pediatrų akademija pataria vaikams iki 2 metų amžiaus neleisti laiko prie ekrano, o vyresniems vaikams rekomenduoja jį leisti ne ilgiau kaip vieną ar dvi valandas per dieną. Pernelyg ilgas žiūrėjimas į ekraną yra susijęs ne tik su regėjimo problemomis. Jis taip pat gali sukelti:
blogą miegą
nutukimą
elgesio problemas
prastesnius rezultatus mokykloje
mažesnį fizinį aktyvumą.
Norėdami padėti, tėvai gali stebėti, kiek laiko prie ekrano praleidžiama naudojant programėles, kurios siunčia priminimus daryti pertraukas[4]. Ekrane praleidžiamą laiką pakeitus kita veikla, tai naudinga ir regėjimui, ir bendrai sveikatai.
Atkreipkite dėmesį į šiuos požymius, rodančius, kad jūsų vaiko trumparegystė blogėja:
mokykloje sunku matyti lentą
žvilgsnis krypsta, kad pamatytų toli esančius objektus arba televizorių
skundžiasi neryškiu regėjimu arba galvos skausmais
jei jūsų vaikui pasireiškia bet kuris iš šių simptomų, kuo greičiau paskirkite akių patikrinimą.
Laikas, praleidžiamas prie ekrano, yra gyvenimo dalis, tačiau yra būdų, kaip sumažinti jo poveikį vaiko regėjimui: reguliariai tikrinkite vaikų akis; skatinkite žaisti lauke; ribokite laiką, praleidžiamą prie ekrano, ypač prieš miegą; stebėkite regos sutrikimų požymius Dr. J. Kwan taip pat siūlo imti vaikus į pasivaikščiojimus, kad jie judėtų ir bent trumpam atsitrauktų nuo ekranų.