Vokietijos parlamento rinkimai: ką žada partijos?

Rinkimai 2024Daiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
Vokietija
Vokietijos parlamento rinkimai: ką žada partijos? Pexels / Ingo Joseph nuotrauka

CDU/CSU rinkimų pažadai: mokesčių mažinimas ir imigracijos kontrolė

Vokietijos politinės partijos ruošiasi artėjantiems 2025 metų rinkimams, kurie įvyks vasario 23 dieną. Kiekviena iš jų pristato savo programas ir pažadus, susitelkdamos į pagrindinius klausimus, tokius kaip imigracija, ekonomika, saugumas ir užsienio politika.

Centro dešinioji Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) ir jos seserinė partija Krikščionių socialinė sąjunga (CSU) daugiausiai dėmesio skiria mokesčių mažinimui ir imigracijos kontrolės stiprinimui. Friedrichas Merzas, CDU kandidatas į kanclerius, žada sumažinti pajamų mokestį ir palaipsniui mažinti pelno mokestį iki 25 proc. Partija taip pat žada išlaikyti senatvės pensijas nepakitusias ir skatinti dirbti iki 67 metų, suteikiant galimybę gauti papildomas neapmokestintas pajamas iki 2000 eurų per mėnesį. CDU/CSU taip pat pasisako už didesnį vaizdo stebėjimą viešosiose vietose ir automatinio veido atpažinimo įvedimą traukinių stotyse ir oro uostuose.

„Mes norime prisiimti didesnę atsakomybę NATO ir skirti daugiau nei 2% BVP gynybai. Mes remiame Ukrainą visomis diplomatinėmis, finansinėmis ir humanitarinėmis priemonėmis“, – teigia CDU/CSU atstovai. Jie taip pat pabrėžia stiprius santykius su Izraeliu ir tvirtą poziciją dėl dviejų valstybių sprendimo Artimuosiuose Rytuose.

SPD: daugiau skolų ir mokesčių didinimas turtingiesiems

Socialdemokratų partija (SPD) žada prisiimti daugiau skolų, siekdama investuoti į Vokietijos infrastruktūros atnaujinimą. SPD taip pat siūlo superturtuoliams, turintiems daugiau nei 100 mln. eurų turto, mokėti turto mokestį. Kancleris Olafas Scholzas paskelbė, kad minimalus atlyginimas bus padidintas nuo 12 eurų iki 15 eurų per valandą. SPD taip pat planuoja paspartinti prieglobsčio procedūras ir įgyvendinti migracijos susitarimus, kurie atvertų duris žmonėms, norintiems dirbti ir mokytis Vokietijoje.

Žalieji: klimato politika ir elektromobilių skatinimas

Žaliųjų partija susidūrė su kritika dėl savo ankstesnių klimato politikos iniciatyvų, tačiau dabar jie siūlo švelnesnes priemones kovai su klimato kaita. Partija remia elektromobilių skatinimą ir siūlo įvesti naują mokesčių sistemą, kuria būtų remiama žalioji energija. Robertas Habeckas, partijos kandidatas į kanclerius, taip pat pabrėžė, kad Vokietijos pensijų sistema turi būti reformuota, o pensijos turi būti užtikrintos valstybės lėšomis.

AfD: Europos sąjungos ir euro atsisakymas

AfD (Alternatyva Vokietijai) partija siūlo Vokietijai pasitraukti iš Europos Sąjungos ir atsisakyti euro. Jie taip pat neigia klimato kaitos reiškinį ir remia atominės energijos bei anglies elektrinių plėtrą. AfD pasisako už griežtesnę migracijos politiką, siūlydama deportuoti pabėgėlius ir užtikrinti, kad Vokietija priimtų tik tuos, kurie atitiko griežtus kriterijus.

FDP: nauja ekonominė politika ir darbo rinkos reformos

FDP (Laisvųjų demokratų partija) reikalauja reformuoti Vokietijos socialinę sistemą ir skatinti darbo rinkos reformas. Partija siūlo skatinti verslumą ir mažinti mokesčių naštą įmonėms, kurios investuoja į naujas technologijas ir inovacijas. FDP taip pat pasisako už socialinės apsaugos sistemų modernizavimą ir geresnę kovą su bedarbyste.

Kairioji partija: didesni mokesčiai ir pensijų reformos

Kairioji partija žada įvesti didesnius mokesčius turtingiesiems ir sumažinti pensijų amžių iki 65 metų. Jie taip pat siekia sumažinti darbo valandų skaičių ir užtikrinti, kad visi darbuotojai turėtų teisę į atitinkamą pensiją. Kairioji partija taip pat pasisako už geresnį viešojo transporto pasiekiamumą ir traukinių bei autobusų tvarkaraščių reformą.

Vokietijos rinkimai, numatyti vasario 23 d., gali sukelti didelę politinę konkurenciją, nes įvairios partijos siekia pritraukti rinkėjus skirtingais pažadais. Pagrindinės temos, tokios kaip ekonomika, migracija ir saugumas, dominuoja rinkimų kampanijoje, o Vokietijos ateitis priklausys nuo to, kuri partija sugebės įgyvendinti savo pažadus ir rasti pusiausvyrą tarp ekonomikos augimo ir socialinių teisių užtikrinimo.