Suprasti akimirksniu
  • Vartojant maisto papildus svarbu nepamiršti saiko
  • Vitaminų perdozavimo požymiai gali būti daug sunkesni nei tiesiog pykinimas
  • Vitaminų trūkumas taip pat pavojingas
Šaltiniai
Vitaminų svarba
Vitaminai gali padėti, tačiau nereikia persistengti vartojant įvairius papildus. Volodymyro Hryshchenko/Unsplash nuotrauka

Vartojant maisto papildus svarbu nepamiršti saiko

Maisto papildai yra itin populiarūs, stengiantis užtikrinti, jog organizmas gautų pakankamą kiekį tam tikrų vitaminų. Manoma, jog jie padeda palaikyti gerą savijautą, stiprinti imuninę sistemą ir netgi gelbėja plaukus, nagus ar odą. Tačiau visgi kartais tablečių vartojimas tampa besaikiu, o toks elgesys skatinamas įsitikinimu, kad vitaminų neįmanoma perdozuoti. Visgi, klaidinga taip manyti, nes įvairių vitaminų vartojimas, neatsižvelgiant į tai, ar jų išvis reikia ir kokiomis dozėmis jie geriami, gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Dažnai, ypač atėjus šaltajam metų sezonui, žmonės susirūpina dėl vitaminų atsargų, kurios tikima, jog būtent tokiu metu nukrenta taip žemai, kad pradedama daug lengviau apsikrėsti ir sunkiau sirgti įvairiomis sezoninėmis ligomis. Kai organizmui trūksta kokio nors vitamino, tokia liga vadinama avitaminoze. Jei trūksta net kelių - asmeniui prasideda hipovitaminozė.

Vitaminų trūkumas gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, tačiau pagrindinė - nevisavertė mityba. Taip pat tokia problema atsiranda dėl sutrikusios vitaminų absorbcijos žarnyne. Tam tikrų naudingų medžiagų pasisavinimas smarkiai susijęs su žarnyno ligomis, genetiniais sutrikimais, sąveika su įvairiais vaistais, per didelu alkoholio vartojimu ir daug kitų veiksnių. Be to, vitaminų trūkumą dažnai pajunta nėščios ar žindančios moterys, asmenys, kurie padidina fizinį aktyvumą ar yra nusilpę po ligos. Tokiais atvejais dauguma skuba griebtis vitaminų, tačiau nereikėtų persistengti ir visada svarbu atkreipti dėmesį į jų dozavimą bei į faktą, ar jų apskritai trūksta.

Nors dažniausiai kalbama apie vitaminų trūkumą, tačiau vitaminų perdozavimas irgi yra visiškai reali, nors ir ne tokia dažna problema. Deja, apie ją dažniausiai nutylima, o vien į vitaminų teigiamas savybes susikoncentravę žmonės pamiršta pasitikrinti, kad tikrai nepadaugina tam tikrų medžiagų. Be to, neretai susiduriama su dar viena problema - vitaminų vartojimu neįsitikinant, kad jie geriami tinkamu laiku ar nėra maišomi keli papildai, kurių negalima gerti tuo pačiu metu.

Vitaminų gali būti ne tik per mažai, bet ir per daug. Freestocks/Unsplash nuotrauka
Vitaminų gali būti ne tik per mažai, bet ir per daug. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Vitaminų perdozavimo požymiai gali būti daug sunkesni nei tiesiog pykinimas

Nors daugelis apie tai nesusimąsto, tačiau vitaminų perdozavimas yra visiškai reali problema, su kuria gali susidurti kiekvienas, mėgstanti vartoti įvairius maisto papildus. Vitaminų perdozavimas dažnai atsiranda dėl to, jog žmonės, reguliariai vartojantys maisto papildus, elgiasi neatsargiai ir viršija nustatytą paros dozę. Kita viena dažniausių priežasčių - kelių skirtingų maisto papildų vartojimas, nepatikrinus, ar jų sudėtis nesikartoja.

Nepaisant to, jog dažniausiai kalbama tik apie vitaminų trūkumo problemas, perdozavimas yra ne ką mažiau žalingas reiškinys. Ilgai vartojant per dideles vitaminų dozes ir taip iššaukiant jų perdozavimą gali atsirasti galvos skausmas, pykinimas ar net vėmimas. Kai kuriems žmonėms netgi sutrinka kepenų funkcijos.

Pavojingiausia perdozuoti riebaluose tirpius A, D ir E vitaminus. Jie kaupiasi organizme, o tiksliau - kepenyse ar riebaliniame audinyje. Dažnu atveju perdozavimas pastebimas tik po kurio laiko, kai jau gan ilgai kūnas kenčia dėl per didelio šių vitaminų kiekio.

Vandenyje tirpūs elementai, tokie kaip vitaminas C ar B grupės vitaminai, šiuo atveju yra saugesni, nes jie lengvai pasišalina iš organizmo ir jame nesikaupia. Tačiau tai nereiškia, jog jų perdozavimas nėra įmanomas. Anaiptol - kai kurių B grupės vitaminų perdozavimas gali baigtis rimtais sveikatos sutrikimais.

Ilgai vartojant didelius kiekius vitamino B6 gali atsirasti odos pažeidimai, sunkūs neurologiniai simptomai, jautrumas šviesai, pykinimas, rėmuo. Vitamino B9 perteklius gali pasireikšti neigiamu poveikiu imuninei ir psichinei sveikatai. O perdozavus vitamino B3, gali atsirasti pilvo skausmai, pablogėti regėjimas, užkilti kraujospūdis ar net atsirasti kepenų pažeidimai.[3]

Vitamino C perteklius[2] gali pasireikšti bendru silpnumu ar kartais net alpimu. Taip pat gali varginti pykinimas, virškinimo sutrikimai, rėmuo. Vitamino C perdozavimas netgi sukelia nemigą, galvos skausmus ir inkstų akmenligę. Tad nors šis vitaminas lengviau pasišalina iš organizmo, nereikia persistengti jį vartojant.

Gyvenant Lietuvoje yra gan sudėtinga perdozuoti vitamino D, tačiau tokių atvejų vis tiek pasitaiko. Per didelis šio elemento kiekis organizme pasireiškia bendru raumenų silpnumu ir troškuliu. Tuo tarpu vaikai pradeda skųstis galvos svaigimu, pykinimu, viduriavimu. Dažnu atveju jie taip pat praranda apetitą.

Itin svarbu, jog organizme būtų vitaminų balansas. Adamo Nieścioruko/Unsplash nuotrauka
Itin svarbu, jog organizme būtų vitaminų balansas. Adamo Nieścioruko/Unsplash nuotrauka

Neretai šeimos gydytojai rekomenduoja vaikams duoti vitaminą D profilaktiniais sumetimais, nes vien iš saulės mūsų klimato juostoje sunku gauti pakankamą jo kiekį. Tačiau saugiausia būtų atlikti kraujo tyrimą ir įsitikinti, ar tikrai reikia vartoti maisto papildą. O jį vartojant, bet pasireiškus aukščiau išvardintiems požymiams, taip pat pasitikrinti, ar organizme nesusikaupė per didelis vitamino D kiekis. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Asta Budreckienė sako:[4]

Šiuo metu maždaug milijardui pasaulio gyventojų nustatytas mažesnis negu optimalus vitamino D kiekis kraujyje. Visgi prieš pradedant jį vartoti rekomenduotina atlikti kraujo tyrimą, po kurio paaiškės, kokią profilaktinę ar gydomąją dozę rinktis. Kaip teisingai prieš pusę tūkstantmečio sakė šveicarų gydytojas Paracelsas, vaistą nuo nuodo skiria tik dozė, todėl vaistinius preparatus vartokime atsakingai.

Tuo tarpu vitamino A perteklius yra itin pavojingas nėščiosioms, todėl geriau vengti tokių papildų arba atidžiai sekti vitamino kiekį organizme. Vitamino A perdozavimas gali pakenkti vaisiui. Per didelė vitamino A dozė organizme taip pat sukelia plaukų slinkimą, odos sausumą, galvos skausmą, pykinimą, vėmimą. Ilgai kenčiant nuo šio elemento perdozavimo ir nebandant pašalinti problemos galima sulaukti dar skaudesnių pasekmių - pakenkti kepenims.

Vitamino E perdozavimui taip pat būdingi virškinimo sutrikimai. Tačiau prie požymių priskiriama ir susilpnėjęs imunitetas, atsiradę odos uždegimai ar net kraujo krešėjimo sutrikdymas, nes vitamino E perteklius skystina kraują.

Tad norint išvengti visų šių problemų, reikėtų tinkamai gerti maisto papildus ir neviršyti nustatytų rekomenduojamų dozių. Reikia atkreipti dėmesį ne tik į rekomendacijas ir faktą, ar organizmui tikrai reikia maisto papildų, bet ir į jų sudėtį. T. y., jei vartojamuose maisto papilduose yra tam tikrų vitaminų, kurie kartojasi kituose geriamuose papilduose, geriau jų vienu metu nevartoti, kad nebūtų viršyta paros dozė.

Vitaminų trūkumas taip pat pavojingas

Vitaminų trūkumą dažnai patiria nėščiosios. Volodymyro Hryshchenko/Unsplash nuotrauka
Vitaminų trūkumą dažnai patiria nėščiosios. Volodymyro Hryshchenko/Unsplash nuotrauka

Žinoma, nepaisyti vitaminų trūkumo taip pat negalima. Prasidėjus tam tikro elemento ar net kelių deficitui, pasireiškia įvairūs nemalonūs požymiai, kurie gali iššaukti dar didesnes problemas ir taip nusilpusiam organizmui.[1]

Pavyzdžiui, jeigu organizme yra per mažai vitamino A, žmogui susilpnėja regėjimas, pasireiškia akių sausumas, naktinis aklumas. Kai trūksta vitamino A, tokia būklė atsiliepia net ir odai - ji pradeda pleiskanoti, tampa išblyškusi, žmogų pradeda varginti spuogai. Vitaminas A yra toks svarbus žmogaus organizmui, kad jo trūkumas pasireiškia dar ir lūžinėjančiais bei sausais plaukais ir nagais, sumažėjusiu hemoglobino kiekiu kraujyje, nuovargiu, susilpnėjusiu imunitetu, o mažiems vaikams netgi gali sulėtėti augimas.

Susilpnėjęs imunitetas įvairioms infekcijoms ir slenkantys plaukai taip pat aplanko tuos, kurių organizme trūksta vitamino D. Pasireiškus šio elemento deficitui žmogus ima jausti nuovargį, kaulų ir nugaros skausmus. Jį ima varginti slogi nuotaika ir netgi sunkiai gyjančios žaizdos. Deja, dažnu atveju apie vitamino D trūkumą organizme sužinoma tik tada, kai deficitas jau būna didesnis.

B grupės vitaminai yra svarbiausi, kalbant apie nervų sistemą. Būtent todėl, jei pasireiškia jų avitaminozė, pradeda varginti dažni galvos skausmai ar net migrenos priepuoliai, susilpnėjusi atmintis, dirglumas, trūkčiojantys ar tirpstantys raumenys. Taip pat gali atsirasti mažakraujystė, stomatitas, imti skilinėti lūpų kampučiai, perštėti akis.

Vitamino C trūkumui irgi būdingas nuovargis, tačiau taip pat tokia avitaminozė pasireiškia nusilpusiu regėjimu, lėtai gyjančiomis žaizdelėmis, sausa ar paraudusia oda, išryškėjusiomis raukšlėmis, sąnarių skausmu, plaukų ar nagų lūžinėjimu bei sausumu, lengvai atsirandančiomis mėlynėmis.

Vitaminas E taip pat svarbus žmogaus organizmui, nes sumažėjus jo atsargoms pasireiškia refleksų susilpnėjimas, galūnių jautrumo sumažėjimas, sunkiau atliekami judesiai. Ir tai nėra vienintelės problemos, nes dėl vitamino E avitaminozės gali prasidėti net ir rachitas ar osteoporozė. Asmuo gali pradėti skųsti virškinimo sutrikimais, odos uždegimu ar bėrimais, sumažėjusiu libido.

Vitaminų trūkumo požymiai dažnu atveju gali būti panašūs, o ypač dažnai tiesiog juntamas bendras nuovargis, dirglumas, apetito sumažėjimas, smulkūs sveikatos ir išvaizdos pakitimai. Tad įtarus, jog nuovargis kankina būtent dėl avitaminozės, svarbu stebėti savo organizmą, labiau subalansuoti mitybą, o prireikus - griebtis maisto papildų. Tačiau į juos atsigręžti geriausia tik po to, kai būna atlikti kraujo tyrimai ir išaiškėja, jog organizmui tikrai trūksta tam tikrų vitaminų.

Jei norite gauti kuo daugiau vitaminų natūraliu būdu, reikia valgyti įvairų maistą. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka
Jei norite gauti kuo daugiau vitaminų natūraliu būdu, reikia valgyti įvairų maistą. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Tad iš esmės, tiek vitaminų trūkumas, tiek jų perdozavimas turi neigiamų pasekmių žmogaus organizmui. Dėl to galima pradėti justi įvairias sveikatos problemas, susidurti su išvaizdos pasikeitimais ir kitokiomis nemaloniomis bėdomis. Kaip ir kitose srityse, taip ir papildų vartojime visada reikia laikytis auksinės saikingumo taisyklės ir nepersistengti. O jei išties norite padėti savo organizmui, jog jame nuolatos vyrautų puikus vitaminų kiekio balansas, atsigręžkite į sveiką, subalansuotą mitybą.