Vis daugiau prietaisų namuose gali jus šnipinėti

Namai, Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Išmanieji siurbliai yra patogus įrenginys
Nepaisant patogumo, išmanūs įrenginiai turi ir saugumo spragų. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Išmanūs prietaisai įrašo ir garsą, ir vaizdą

Populiarėjant išmaniesiems namų prietaisams, įskaitant robotus dulkių siurblius ir asmeninius asistentus, didėja susirūpinimas dėl privatumo ir saugumo. Nors šie prietaisai suteikia patogumo ir efektyvumo, jie taip pat gali rinkti duomenis, įrašinėti garso bei vaizdo įrašus ir net jus šnipinėti.

Vienas iš didžiausių rūpesčių, susijusių su išmaniaisiais namų prietaisais, įskaitant robotus dulkių siurblius, yra duomenų rinkimas. Šie prietaisai nuolat renka informaciją apie jūsų namus, jūsų įpročius ir pageidavimus. Šią informaciją prietaiso gamintojas gali panaudoti įvairiais tikslais[1].

Kai kurie iš šių duomenų naudojami prietaiso veikimui gerinti arba geresnėms rekomendacijoms teikti, tačiau jie taip pat gali būti naudojami reklamai arba parduodami trečiosioms šalims be jūsų žinios. Tai labai priklauso nuo prietaiso gamintojo.

Kita su išmaniaisiais namų prietaisais susijusi problema yra garso ir vaizdo įrašymo galimybė. Daugelyje išmaniųjų prietaisų, įskaitant kai kuriuos robotus dulkių siurblius, įrengti mikrofonai ir kameros, kurie gali būti naudojami balso komandoms arba patalpų žemėlapiams sudaryti, kad valymas būtų efektyvesnis.

Tačiau tos pačios funkcijos taip pat gali būti naudojamos jūsų namų garso ir vaizdo įrašams įrašyti be jūsų sutikimo ar žinios. Viena iš didžiausių privatumo problemų, susijusių su išmaniųjų namų prietaisais, yra įsilaužimo galimybė[2].

Kadangi šie prietaisai tampa vis labiau sujungti, jie taip pat tampa labiau pažeidžiami kibernetinių atakų. Jei įsilaužėlis gauna prieigą prie jūsų dulkių siurblio-roboto ar kitų išmaniųjų prietaisų, jis gali gauti prieigą prie jūsų namų tinklo, pavogti jūsų asmeninę informaciją arba net panaudoti prietaisus jūsų šnipinėjimui.

Robotai siurbliai
Robotai siurbliai tampa vis išmanesni ir gali net sekti ar slapta fotografuoti šeimininkus. Jens Mahnke/ Pexels nuotrauka

Išmanieji įrenginiai gali kelti ir saugumo problemų, ir fizinį pavojų

Be privatumo problemų, su išmaniaisiais namų prietaisais taip pat gali kilti saugumo problemų. Pavyzdžiui, jei robotas dulkių siurblys yra netinkamai suprogramuotas arba veikia netinkamai, jis gali padaryti žalos jūsų namams arba net sukelti fizinį pavojų jums ar jūsų augintiniams.

Norėdami apsaugoti savo privatumą ir saugumą, naudodami išmaniuosius namų prietaisus galite imtis kelių veiksmų. Pirma, išnagrinėkite gamintojo privatumo politiką ir įsitikinkite, kad jis skaidriai nurodo, kaip renka ir naudoja jūsų duomenis.

Tada apsvarstykite galimybę išjungti visus prietaisų mikrofonus ar kameras, kai jų nenaudojate. Galiausiai įsitikinkite, kad jūsų įrenginiai yra apsaugoti slaptažodžiu ir reguliariai atnaujinkite jų programinę įrangą, kad užtikrintumėte jų apsaugą nuo galimų saugumo spragų[3].

Nors išmanieji namų prietaisai, pavyzdžiui, robotai dulkių siurbliai, suteikia patogumo ir efektyvumo, kaip jau minėta, jie taip pat gali rinkti duomenis, įrašinėti garso ir vaizdo įrašus ir net jus šnipinėti. Juolab kyla pavojus palikti juos veikiančius aplink augintinius ar vaikus, kuriems gali prireikti pagalbos.

Taip pat nutikus nelaimei su prietaisu namuose, kai nieko juose nėra, galima netekti namų. Svarbu žinoti apie galimą privatumo ir saugumo riziką, susijusią su šiais prietaisais, ir imtis priemonių savo asmeninei informacijai ir saugumui apsaugoti.

Robotai siurbliai turi kameras, kurios valdomos be jūsų žinios?

2020 m. rudenį Venesuelos renginių darbuotojai interneto forumuose, kuriuose jie susirinko pasikalbėti, paskelbė keletą nuotraukų. Ir tai ne pirmas ir ne paskutinis atvejis, kai robotai sugeba nufotografuoti aplinką ir nuotraukos pasiekia internetines erdves[4]. Šiuos vaizdus padarė ne žmonės, o robotas dulkių siurblys. Kaip taip nutiko ir kodėl nuotraukos atsirado socialinėje žiniasklaidoje?

Nuotraukos, kuriose užfiksuotos intymios buities scenos pasiekė startuolį, kuris sudaro sutartis su darbuotojais visame pasaulyje, kad šie žymėtų garso, nuotraukų ir vaizdo duomenis, skirtus dirbtinio intelekto mokymams. Neseniai jie gavo 15 šių privačių nuotraukų, kurios buvo paskelbtos uždarose socialinės žiniasklaidos grupėse, ekrano kopijų.

Šie vaizdai skyrėsi savo tipu ir jautrumu, o viename ypač atvirą vaizdą atskleidžiančiame kadre buvo užfiksuota tualete sėdinti jauna moteris, kurios šortai nusmukę iki pusės šlaunų. Tai, kad prie interneto prijungti įrenginiai reguliariai fiksuoja ir siunčia duomenis į debesį, nėra naujiena, tačiau šie vaizdai buvo užfiksuoti ir saugomi taikant silpną saugumo kontrolę.

Robotų dulkių siurblių surinkti duomenys gali būti ypač invaziniai, nes jie turi galingą techninę įrangą ir jutiklius, kurie leidžia jiems važinėti po namus be galimybės juos valdyti. Įrenginiai su pažangiomis kameromis ir dirbtiniu intelektu kelia ypatingą susirūpinimą.

Privatumo gynėjai pasmerkė „Amazon“ robotų dulkių siurblių gamintojos „iRobot“ įsigijimą

Kvestionuojami didelių technologijų kompanijų pirkimai dėl neaiškaus privatumo ir duomenų apsaugos klausimo. Federalinė prekybos komisija pradėjo tyrimą dėl šio „Amazon“ sprendimo ir 1,7 mlrd. dolerių vertės įsigijimo[5]. Technologijų milžinė, planuojanti įsigyti „Roomba“ dulkių siurblių gamintoją, gaus prieigą prie prietaiso operacinės sistemos, kuri naudoja priekinę kamerą, kad sukurtų išsamius žmonių namų vidaus žemėlapius.

Tai vieni iš labiausiai žinomų išmaniųjų robotų siurblių, kurie turi daug dirbtinio intelekto savybių ir funkcijų. Informacija gali būti kaupiama ir siunčiama. O visa tai vėliau gali būti įtraukta į „Amazon“ turimą didžiulį duomenų apie šimtus milijonų vartotojų lobyną. 

Nėra privatesnės erdvės už namus. Tačiau šiuo įsigijimu „Amazon“ įgyja prieigą prie itin intymių veiksmų mūsų privačiausiose erdvėse, kurie nėra prieinami kitais būdais ar kitiems konkurentams, kaip teigiama daugiau nei dvidešimties privatumo ir pilietinių teisių grupių penktadienio laiške FTC.

„iRobot“ prietaisų renkama informacija neapsiriboja vien namų planais, bet apima ir labai išsamią informaciją apie vartotojų namų interjerą, gyventojų dienotvarkę ir gyvenimo būdą. Šiuo įsigijimu technologijų įmonei suteikiama visiška prieiga prie tokios privačios informacijos kenkia vartotojams.

FTC, vadovaujama technologijų kritikės Lindos Khan, pradėjo nagrinėti šį „iRobot“ valdymo perėmimą, siekdama nustatyti, ar jis nepažeidžia antimonopolinių įstatymų. Abi bendrovės ruošiasi potencialiai ilgam ir sunkiam tyrimui. 

Namų asistentai
Namų įrenginiai kaip asistentai gali rinkti informaciją apie žmones ir jų aplinką. Anete Lusina/ Pexels nuotrauka

Dirbtinis intelektas ir juo paremti įrenginiai kelia realų pavojų

„Alexa“ išmanusis asistentas sudaro apie 70 % visos išmaniųjų namų įrenginių rinkos, o mokslininkai prognozuoja, kad iki 2030 m. bendra šios rinkos vertė sieks 537 mlrd. dolerių. Tai dar vienas gaminys, kuris kelia pavojų privatumui ir priklauso „Amazon“ įmonei.

Žiniasklaidos duomenimis, maždaug ketvirtadalis JAV namų ūkių turi bent vieną šio asistento valdomą prietaisą. Advokatų laiške pažymima, kad ši operacinė sistema yra ištiso „Amazon“ priklausančių internetu sujungtų namų produktų tinklo pagrindas.

Gegužės mėnesį su žiniasklaida kalbėdamas „iRobot“ generalinis direktorius Colinas Angle’as sakė, kad įrenginio operacinė sistema, paremta dirbtiniu intelektu, suteiks „Roomba“ ir kitiems įrenginiams debesų kompiuterija paremtą namų supratimą.

Idėja yra operacinė sistema, orientuota ne tik į roboto funkcijų įjungimą, bet ir į tai, kad jos būtų suderintos su tuo, kas vyksta namuose. Robotai dulkių siurbliai jau reaguoja į išmaniųjų asistentų balso komandas ir gali suprasti nurodymus išvalyti tam tikrus kambarius. 

Tačiau su naująja dirbtinio intelekto operacine sistema mes galime žinoti, kur yra daiktai, iš karto būtų galima suprasti šių prietaisų buvimo vietą. Tačiau šis naujas valdymo pasikeitimas gali reikšti, kad duomenų naudojimo ir kaupimo strategija iš „iRobot“ priimtinos ir skaidrios gali keistis į šešėlinę sistemą, kuri būdinga „Amazon“.

Robotai siurbliai ne visada buvo tokie protingi

Per pastarąjį dešimtmetį duomenų stebėjimas tapo vis labiau paplitusia praktika, nes duomenų reikalaujantis dirbtinis intelektas buvo integruotas į daugybę naujų produktų ir paslaugų. Šios technologijos esmė yra mašininis mokymasis, t. y. metodas, kai dideli duomenų masyvai, įskaitant mūsų balsus, veidus, namus ir kitą asmeninę informaciją, naudojami algoritmams mokyti atpažinti modelius.

Naudingiausi duomenų rinkiniai yra patys tikroviškiausi, todėl ypač vertingi yra duomenys, gauti iš realios aplinkos, pavyzdžiui, namų. Dažnai mes sutinkame su tokios informacijos rinkimu tiesiog naudodamiesi produktu, kaip pažymima privatumo politikoje, kurioje vartojamos neaiškios formuluotės, suteikiančios bendrovėms didelę veiksmų laisvę, kaip jos skleidžia ir analizuoja vartotojų informaciją.

Vis plačiau naudojant dirbtinį intelektą, labai svarbu, kad įmonės skaidriai informuotų vartotojus apie tai, kaip renkami ir naudojami jų duomenys. Nepaisant iššūkių, robotų dulkių siurblių pramonė toliau sparčiai vystosi. Pastaraisiais metais į robotinius dulkių siurblius buvo įdiegta daug naujų funkcijų, kad jie būtų efektyvesni ir veiksmingesni nei bet kada anksčiau.

Vienas iš svarbiausių pasiekimų yra programėlėmis papildytų robotų dulkių siurblių, kurie leidžia naudotojams valdyti savo įrenginius nuotoliniu būdu naudojant išmaniuosius telefonus ar kitus išmaniuosius įrenginius, atsiradimas. Tai reiškia, kad galite įjungti ar sustabdyti dulkių siurblį, reguliuoti jo nustatymus ar net suplanuoti, kad jis valys jūsų namus, kol jūs būsite išvykę.

Kita didelė pažanga šioje pramonės šakoje tai, kad jau sukurti balsu valdomi robotai dulkių siurbliai. Šiuos prietaisus galima valdyti balso komandomis, todėl jais naudotis neįtikėtinai patogu ir paprasta. Tarp kitų naujausių naujovių robotų dulkių siurblių srityje yra ir pažangių žemėlapių sudarymo technologijų, tokių kaip sinchroninė lokalizacija integravimas, kurios leidžia prietaisams sudaryti tikslius realiuoju laiku veikiančius jūsų namų žemėlapius ir efektyviau naršyti.

Tačiau nepaisant visų technologijų inovacijų ir išmaniųjų savybių bei funkcijų, išmanūs namai sukelia ir daug rizikos jų gyventojams. Nors dėl patogumo tokie prietaisai yra labai patrauklūs, visi rizikos veiksniai ir problemos, kurios kyla naudojantis jais, nuolat privalo būti pasvertos pradedant naudotis kvestionuojamais įrenginiais su tokiomis technologijomis.