Vilniuje neregėtos spūstys: įsiutę ūkininkai šturmuoja gatves (NUOLAT PILDOMA)

Žemės ūkisG. B.
Suprasti akimirksniu
Protestai
Žemdirbiai jau Vilniuje. ELTA nuotrauka

Lietuvos ūkininkai pradeda istorinį protestą sostinėje

Antradienį Vilniuje prasideda kelias dienas trukti turintis žemdirbių protestas. Šią protesto akciją organizuoja Lietuvos žemės ūkio taryba (ŽŪT). 

Šiuo metu Vilniaus Gedimino prospektas jau užkimštas protestuojančių ūkininkų transporto priemonėmis. Traktoriai, miškovežiai visiškai užpildė pagrindinę sostinės gatvę nuo Katedros aikštės iki pat Vinco Kudirkos aikštės.

Protestas
Vaizdai Gedimino prospekte. 77.lt nuotrauka
Protestas
Vaizdai Gedimino prospekte. 77.lt nuotrauka
Prie dalies transporto priemonių pritvirtinti protesto plakatai „Nėra ūkininkų, nėra maisto, nėra ateities“, „Tik Lietuvoje „draugams“ suteikiami milijonai, kad šie nusipirktų paukščių“, „Jei šiandien valgei – dėkok ūkininkui“, „400 km ne bėda“ ir kt. Dauguma technikos vienetų papuošti Lietuvos, įvairių šalies regionų vėliavomis.
Protestas
Ūkininkai rieda Gedimino prospektu. ELTA nuotrauka

https://www.facebook.com/1RaimondasSimaitis/videos/1067996084441155/

Prieš Lietuvos žemės ūkio politiką protestuojantys ūkininkai į sostinę vyksta su savo žemės ūkio technika, riedės ja centrinėmis Vilniaus gatvėmis, o trečiadienį – dalyvaus numatomame pikete prie Vyriausybės.

Žiniasklaidos atstovų kalbinti protestuojantys ūkininkai teigia, kad yra nusivylę žemės ūkio ministro komunikacija, paskutiniuoju pasėlių deklaravimu, sudėtinga biurokratija.

„Atvykome iš Kazlų Rūdos, trylika traktorių. Atvykome dėl to, kad mums nepatinka šios valdžios požiūris į ūkininkus. Uždėta labai daug reikalavimų, neatsižvelgiama į ūkininkų prašymus, tiesiog mūsų negirdi. Atvažiavome arčiau Seimo, Vyriausybės, kad mus išgirstų“, – teigia viena ūkininkė, į protestą atvykusi iš Kazlų Rūdos.

Kupiškio rajono ūkininkai teigė, jog jiems didžiausia problema – atsiradusi prievolė atkurti daugiametes pievas, kas esą itin apsunkina ūkininkavimo galimybes jauniesiems ūkininkams. Kupiškio rajono ūkininkas Mindaugas taip pat teigė, kad yra nusivylęs 2023 m. pasėlių deklaravimo naujovėmis, įvestomis ekologinėmis išmokomis, vadinamosiomis ekoschemomis.

https://www.facebook.com/100000517973277/videos/3732109267071272/

Remiantis naujausia informacija skelbiama, kad į protestą turėtų atvykti aplinkos ministras Simonas Gentvilas, o ketvirtadienio renginyje tikimasi išvysti ir žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, kuris šiuo metu yra išvykęs į Briuselį.

„Maždaug nuo 11 val. važiuos technika, o jau pats renginys prasidės sausio 24 d.“, – sako ŽŪT pirmininkas Ignas Hofmanas.

Jis pažymi, kad formaliai numatyta, kad protestas turėtų baigtis sausio 26 d., bet ūkininkai pasilieka teisę sugrįžti, jeigu į jų prašymus ir toliau nebus atsižvelgiama.

https://www.facebook.com/vitalijus.anuzis/videos/938263014670290/

Ši akcija yra jau antrasis ūkininkų bandymas atkreipti valdžios dėmesį į sektoriaus problemas. Pirmasis ūkininkų protestas vyko dar sausio 8 d., kai visoje Lietuvoje vyko laužų deginimo akcija, skelbta, kad iš viso liepsnojo apie 600 laužų.

Tuomet protestavusių ūkininkų organizacijų atstovai susitiko su premjere, žemės ūkio ministru, aplinkos viceministru. Nors po susitikimo pasidžiaugta konstruktyviu pokalbiu, po kelių dienų pranešta, jog protestą ūkininkai tęs ir sausio pabaigoje savo technika važiuos į Vilnių.

Ūkininkai piktinasi dabar galiojančia daugiamečių pievų atstatymo tvarka, kuro akcizo padidinimu, ūkininkams netinkama saugomų teritorijų plėtra, pažymi, jog dar nesibaigė vadinamoji pieno krizė ir akcentuoja, kad per Lietuvą gabenami rusiškos kilmės grūdai.

https://www.facebook.com/lus.lt/videos/3777601359193507/

Protesto eiga – kruopščiai suplanuota

Protestuojantys ūkininkai į sostinę vyksta iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Tie, kuriems kelias iki Vilniaus ilgiausias, jau yra išvykę pirmadienį, jų kelionė tęsiasi gana lėtai, nes ūkio technikai draudžiama važiuoti magistraliniais keliais.

Protestas
Ūkininkai jau rieda į sostinę. LŪS socialinių tinklų nuotrauka

Tiems, kurie į Vilnių važiuoja iš tolimesnių Lietuvos kraštų, buvo užtikrintos aikštelės, kur ūkininkai per naktį galėjo palikti savąją techniką.

https://www.facebook.com/lus.lt/videos/949817796575761/

Viena iš tokių aikštelių – EWA (Sausinės g.1, Sausinės k, Užliedžių sen., Kauno r. Kita aikštelė – ŽŪB Berčiūnai (Naujamiesčio g. 27, Degionių k., Panevėžio r.).

Kaip skelbia protesto organizatoriai, akcija vyks dvi dienas – trečiadienį ir ketvirtadienį[1], o antradienį vyks techniniai, pasiruošimo darbai. Bus laukiama atvažiuojančios technikos, prie Vyriausybės bus statoma scena.

Būtent trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 16 val. prie Vyriausybės rinksis protestuotojai: viliamasi, kad jų bus apie 2 tūkst., dar laukiama ir apie 50 miškovežių. Bus kalbama apie iššūkius su kuriais susiduria žemdirbiai, pasisakys tarybos atstovai, kiti ūkininkai, pasisakyti galės ir valdžios atstovai.

O antradienio rytą kelyje vis dar esantys ir į protestą vykstantys ūkininkai turėtų paskubėti. Akcijos organizatoriai skelbia, kad visa technika judanti į Vilnių sausio 23 d. susitelkimo taškus turi pasiekti iki 11:00 val[2].

Pažymima, kad įvažiavimas į Vilniaus centrą traktoriais bus organizuojamas kolonomis ir tik su policijos palyda.

Būtent todėl aplink Vilnių ir yra numatytos traktorių susitelkimo vietos, kuriose bus grupuojamos kolonos palydėjimui į miesto centrą. Susitelkimo aikštelėse prie Vilniaus traktoriai bus priimami ne anksčiau, kaip sausio 23 d. 9:30 val.

Numatytos šios pagrindinės susitelkimo vietos: Sudervės g., Avižieniai, atvykstantiems nuo Varėnos/Prienų pusės – ties įmone „Kinze Europe“ UAB, atvažiuojantiems nuo Molėtų – Mažoji Riešė.

Protestas
Ūkininkai savo technika jau išriedėjo į Vilnių. LŪS socialinių tinklų nuotrauka

Ūkininkų atstovai kreipėsi į vilniečius ir atsiprašė dėl būsimų nepatogumų

ŽŪT taip pat jau išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad dėl žemdirbių protesto akcijos organizavimo, gali kilti nepatogumų Vilniaus ir aplinkinių miestų gyventojams, susisiekimas transportu, ypač gyvenantiems bei dirbantiems pačiame miesto centre, šiomis dienomis gali itin apsunkti.

Ūkininkai
Ūkininkai žada kelių dienų protestą Vilniuje. LŪS socialinių tinklų nuotrauka

„Lietuvos žemės ūkio tarybos vedina į Vilnių atvyksta Lietuvos žemdirbių bendruomenė. Iš anksto atsiprašome aplinkinių miestų ir miestelių šalia sostinės bei Vilniaus miesto gyventojų ir svečių dėl šią savaitę vykdomos žemdirbių protesto akcijos galimų nepatogumų. Jos metu gali būti suvaržytas transporto eismas pačiame mieste ir jo prieigose, sutrikdytas kasdienis Jūsų gyvenimas, ne pagal įpročius ir poreikius galimybės važiuoti ir parkuoti transporto priemones“, – skelbiama ŽŪT pareiškime[3].

Eismas ateinančiomis dienomis Vilniaus centre bus ribojamas. Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad nuo antradienio iki penktadienio planuojami eismo ribojimai Gedimino pr., Šventaragio, Jogailos, A. Jakšto, Vasario 16-osios, J. Tumo-Vaižganto, Gynėjų, A. Goštauto gatvėse.

Ūkininkų protestą palaiko ir Širvintų merė Ž. Pinskuvienė

O palaikymą tiek savo krašto, tiek visos Lietuvos žemdirbiams jau išreiškė Širvintų merė Živilė Pinskuvienė.

„Palaikymas ūkininkams iš Širvintų rajono ir visos Lietuvos! Pribrendo… Jau rytoj prasideda didysis žemdirbių streikas ir jį įprasminanti sunkiosios ūkio technikos kelionė į Vilnių. Autostrada – NEGALIMA, tačiau yra ir kitų kelių“, – savo feisbuko paskyroje paskelbė merė[4].

Ž. Pinskuvienė
Širvintų merė palaiko protestuojančius ūkininkus. Ž. Pinskuvienės socialinių tinklų nuottrauka

Ž. Pinskuvienė pasidžiaugė, kad nuo Širvintų rajono Jauniūnų k. į sostinę vykti ruošėsi apie 100 vnt. traktorių. Protestuoja ir Krikštėnų krašto žemdirbiai, į akciją drauge jungiasi ne tik Širvintų krašto, tačiau ir žemdirbiai iš kaimyninio Ukmergės regiono, kitų, šalimais esančių rajonų ūkininkai.

https://www.facebook.com/MereZivile/videos/322215394138929/

Politikė kreipėsi ir į vilniečius, kurie šiomis dienomis neišvengiamai susidurs su spūstimis.

„Mieli vilniečiai, keliuose bus tikrai sudėtinga – sunkioji technika į miestą važiuos visais keliais, iš visos Lietuvos. Atsiprašome, nors spūstys ir nepatogumai tikrai nėra ūkininkų tikslas“, – teigia Ž. Pinskuvienė.

K. Navickas sako, kad ūkininkų problemos jau sprendžiamos

Reaguodamas į prasidedančius naujus protestus, žemės ūkio ministras K. Navickas sako, kad dalis ūkininkų keliamų reikalavimų jau yra sprendžiami. Pavyzdžiui, vyksta diskusijos dėl žemės ūkyje naudojamų akcizų. Teisės aktų pokyčių projektai jau registruoti, bus siūlomi Seimo pavasario sesijoje.

„Jau vakar teisės aktų registre paskelbti projektai dėl žaliojo dyzelio akcizo sugražinimo tvarkos į tokią kokia buvo. Taip pat akcizo SND sumažinimui iki 41 euro. Konkretus rezultatas bus, kai Seimas pradės dirbti dėl įstatymo pakeitimo“, – sako K. Navickas.

Ministras teigia, kad kalbant apie daugiamečių pievų klausimą, vakar vyko susitikimas su Europos Komisijos (EK) žmonėmis.

„Visi esame tame pačiame kelyje ieškoti sprendimo. Mus riboja EK, teisės aktai, bet, manau, kad bendromis pastangomis kažkokį kelią surasime“, – sako ministras.

Šiuo metu K. Navickas vieši Briuselyje, kur susitinka su Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio politiką kuruojančiais pareigūnais, šiandien jis susitinka ir su žemės ūkio eurokomisaru Januszu Wojciechowskiu.