Viešoje erdvėje netyla ginčai dėl Ukrainos prezidento V. Zelenskio aprangos Baltuosiuose rūmuose

Mada, Nuomonės, Pasaulis, TradicijosEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Baltieji rūmai
V. Zelenskis į Baltuosius rūmus atvyko neformaliai apsirengęs. Aarono Kittredge'o/Pexels nuotrauka

Po vizito Vašingtone gausiai kritikuojama V. Zelenskio apranga

Šalies vadovų apranga ir asmeninis stilius yra kone pati svarbiausia vizitinė kortelė. Dėl savo garderobo viešojoje erdvėje kritikos susilaukė ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Kritikos strėlės į jį susmigo po vizito Vašingtone, lankantis pas JAV prezidentą Joe Bideną[3]. Ukrainos vadovo elgesys, kai šis į aukščiausio lygio susitikimą atvyko apsirengęs ne kostiumu, o savo vizitine kortele tapusiu alyvuogių spalvos džemperiu, buvo gausiai sukritikuotas konservatorių, mat susitikime su valstijų vadovu yra įprasta dėvėti kostiumus.

Nepaisant viešai skriejančių priekaištų, V. Zelenskis neketina išsižadėti savo jau vizitine kortele tapusios aprangos, primenančios karinę uniformą, kurią dėvi visų oficialių susitikimų metu, kol vyksta karas Ukrainoje. Tačiau toks prezidento gestas kaipmat atitraukė politikų dėmesį nuo svarbiausių įvykių Ukrainoje ir šie puolė kritikuoti tokią aprangą kaip nepagarbią.

Kaip jau minėta, Ukrainos prezidento elgesys buvo apibūdintas kaip nemandagus ir nepagarbus dėl to, kad jis nedėvėjo oficialių drabužių. Visgi, šis prezidento garderobas susitikimo metu neturėtų pernelyg nustebinti, mat V. Zelenskis karinį kostiumą primenančius drabužius vilki visų oficialių susitikimų metu nuo pat vasario mėnesio, kai ir prasidėjo karas Ukrainoje. Taip jis esą demonstruoja pagarbą savo šaliai.

Tačiau konservatorių dėmesį V. Zelenskio apranga patraukė, tikėtina, ne šiaip sau, mat Ukrainos prezidento vizitas Vašingtone įvyko būtent tuo metu, kai JAV įstatymų leidėjai turėjo apsispręsti dėl 1,7 trilijono JAV dolerių bendrųjų išlaidų įstatymo projekto, į kurį įtraukta ir papildoma 45 mlrd. dolerių karinė parama Ukrainai. Būtent šiai paramai aktyviai priešinasi kai kurie konservatoriai.

Ukrainos prezidentas pro akis nepraslydo ir Donaldui Trumpui jaunesniajam, kuris jį net pavadino „gerovės karaliene“.

Kostiumas
Internautai ir politikai kritikavo Ukrainos prezidento aprangą. Pixabay/Pexels nuotrauka

V. Zelenskio poelgį priėmė kaip „neįtikėtiną įžeidimą ir gėdą“

Toks V. Zelenskio elgesys tapo puikia proga JAV politikams ir žiniasklaidos atstovams išlieti savo nepasitenkinimą Ukrainos vadovo vykdoma politika. Jam kritikos iš peties pažėrė „Newsmax“ laidų vedėjas Benny Johnsonas.

„Šis nedėkingas š* gabalas neturi pakankamai padorumo, kad į Baltuosius rūmus ateitų bent jau su kostiumu – jis neturi jokios pagarbos šaliai, kuri finansuoja jo išgyvenimą“, – piktinosi B. Johnsonas[3].

Jis taip pat pridūrė, kad V. Zelenskis tokiu savo elgesiu „pridarė gėdos visiems“, o tai tai traktuojama kaip „neįtikėtinas įžeidimas“.

Kritikos pridūrė ir finansų komentatorius Peteris Schiffas, pareiškęs žinantis, kad Ukrainoje vyksta karas, tačiau pabrėžęs, kad V. Zelenskis tuo tarpu nėra „apšaudomas“. O štai, pasak jo, Ukrainos vadovas į JAV esą skrido privačiu JAV vyriausybei priklausančiu lėktuvu, į Baltuosius rūmus taip pat esą atvyko šoferio vairuojamu visureigiu, tačiau galiausiai susitikime pasirodė vilkėdamas džemperį.

Konservatyvaus naujienų portalo „Breitbart“ autorius Wendellas Husebo rėžė, kad dėl 45 mlrd. dolerių paramos, dėl kurios V. Zelenskis ir sukorė tokį kelią, pasak jo, buvo galima ir šiek tiek labiau pasistengti ir bent jau išsinuomoti kostiumą.

Parama
JAV buvo sprendžiama dėl papildomos paramos Ukrainai. Pixabay/Pexels nuotrauka

Neoficialiu aprangos stiliumi buvo siunčiama atitinkama žinutė, kurią dar labiau sustiprino kontrastas tarp V. Zelenskio ir J. Bideno aprangos

Kol V. Zelenskio aprangos kritikai ir toliau plūdosi bei svarstė, kaip Ukrainos prezidentas galėjo taip pasielgti, leidinio „The Dispatch“ vyresnysis redaktorius Davidas A. Frenchas tokią kritiką pavadino „absurdiška“ ir pridūrė, kad prezidentas tokiu būdu siunčia tam tikrą žinią. Jis priminė, kad Baltuosiuose rūmuose nedėvėdamas kostiumo Antrojo pasaulinio karo metu lankėsi ir buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Vinstonas Čerčilis[3]. Tokiu būdu politiko apranga esą primena, kad jis atvyksta „tiesiai iš karo“.

Kiti Ukrainos prezidento šalininkai taip pat džiaugėsi, kad jis su savo įvaizdžiu nepersistengė ir dabar didžiausią dėmesį skiria savo šaliai ir jos žmonėms, o ne pamąstymams, kas ką apie jį pagalvos[4].

Teigiama, kad V. Zelenskis, dėvėdamas tą pačią aprangą susitikdamas tiek su valstybių pareigūnais, tiek su paprastais žmonėmis, parodo, kad tauta, kuriai jis atstovauja, tebekovoja su savo žmonėmis už laisvę. Šią žinutę esą dar labiau sustiprino kontrastas tarp jo ir prezidento J. Bideno, pasidabinusio oficialiu kostiumu.

Visgi, V. Zelenskio dėvimas džemperis dar metų pradžioje savo populiarumu pranoko visus kostiumus. Juos gaminęs amerikiečių prekės ženklas „M-TAC“ pranešė išpardavęs visus šiuos džemperius. Ikoniškas V. Zelenskio įvaizdis tapo toks populiarus, kad žmonės jam atkartoti negailėjo ir milžiniškų sumų. Štai gegužės 5 d. Ukrainos ambasados Londone surengtame labdaros aukcione vienas iš „M-TAC“ džemperių, ant kurio pasirašė pats Ukrainos prezidentas, buvo parduotas už 90 000 svarų sterlingų (maždaug 110 000 JAV dolerių)[5].