- Internete sprogo dokumentika: dantų kanalų ir vėžio ryšys, kiek tame tiesos?
- Gal vėžys – ne liga, o organizmo reakcija ir savigydą
- Problemos, kylančios pacientui neatliekant šaknų kanalų operacijos, yra daug rimtesnės
Internete sprogo dokumentika: dantų kanalų ir vėžio ryšys, kiek tame tiesos?
Šaknų kanalų ligos – tai sunki danties infekcijos rūšis, kurią dažniausiai sukelia negydoma burnos ertmė. Tokiu atveju šaknų kanalų operacija yra gana dažnai atliekama odontologinė procedūra, atliekama siekiant išsaugoti smarkiai infekuotą ir sugedusį dantį.
Vis dėlto, nors procedūra pacientams atliekama šimtmečius, pastaraisiais metais ji sukėlė laviną diskusijų, svarstant, jog šaknų kanalų gydymas ilgainiui sukelia vėžinių audinių susidarymą pažeistame dantyje ir žandikaulyje. Susirūpinimą kelia tai, kad šaknų kanalus sukeliančios bakterijos į organizmą išskiria toksinus, kurie galiausiai patenka į kraują. Šie toksinai išplinta po visą organizmą ir, kaip kai kurie teigia, gali tapti vėžiniais.
Nors minėtas teiginys gali atrodyti logiškas, tiesa ta, kad nėra pakankamai įrodymų, leidžiančių teigti, jog šaknų kanalai tiesiogiai sukelia vėžį. Iš tikrųjų, pacientai, kuriems odontologas atlieka šaknų kanalų operaciją, dažniausiai visiškai pasveiksta ir toliau gali normaliai naudotis savo dantimi. Be abejo, yra vėžio rūšių, atsirandančių burnoje, todėl svarbu palaikyti tinkamą burnos sveikatą, kad to išvengtumėte. Tačiau Kanados vėžio draugija paneigė mintį, kad šaknų kanalų ligos yra kaip nors susijusios su vėžiu.
Nerimą bene labiausiai kelia „Netflix“ dokumentinis filmas „Šaknų priežastis“, dantų šaknų kanalus siejantis su vėžiu[1].
72 minučių trukmės filme teigiama, esą dantų šaknų kanalai sukelia daugybę nerimą keliančių sveikatos problemų, įskaitant vėžį ir širdies bei lėtines ligas. Turbūt nieko keista, kad filme žiūrovai raginami pašalinti visus dantis, kuriems buvo atliktas šaknų kanalų gydymas, ir pakeisti juos keraminiais tiltais arba cirkonio implantais.
Vienas iš holistinį gydymą propaguojančių odontologų klausia žiūrovų:
„O jei galėčiau pasakyti, kad 98 proc. moterų, sergančių krūties vėžiu, sugedę dantų šaknų kanalai yra toje pačioje pusėje kaip ir krūties vėžys?“.
Vis dėlto, odontologų organizacijos visose Jungtinėse Valstijose, įskaitant ir odontologijos mokyklas bei narystės grupes, paneigė filmo teiginius, pažymėdamos, jog jie nepagrįsti jokiais moksliniais tyrimais.
Internautai šnabždasi, esą tai – itin įdomi teorija. Pastarieji smalsauja, ar ji vis tik turi kokį nors ryšį su dantų ir meridiano ryšiu. Kitaip sakant, ar vėžys, pavyzdžiui, gali atsirasti organe, atitinkančiame dantį, kuriame buvo atliktas danties šaknies kanalo gydymas ar kita svarbi dantų procedūra. Visgi, nepaisant skirtingų stovyklų, ryšį tarp šaknų kanalų bei vėžio faktu laikyti per anksti.
Gal vėžys – ne liga, o organizmo reakcija ir savigydą
Kai kurie teiginiai, siejantys šaknų kanalų gydymą su vėžiu, yra paremti pasenusiomis teorijomis, o ypač viena jų, kurią XX a. pradžioje propagavo daktaras Westonas Price, teigęs, kad šaknų kanaluose kaupiasi kenksmingos bakterijos, kurios gali sukelti rimtesnes ligas. Tačiau teorija buvo plačiai paneigta šiuolaikinėje odontologijoje ir medicinos tyrimuose.
Pavyzdžiui, Amerikos endodontologų asociacija teigia, kad dantų šaknų kanalų gydymas yra saugus ir veiksmingas gydant dantų infekcijas, ir kad nėra įrodymų, kurie būtų susiję su vėžiu ar kitomis sisteminėmis ligomis.
Be to, dar 2013 m. žurnale „Journal of the American Medical Association“ paskelbtame tyrime buvo nagrinėjamos galimos dantų infekcijų ir vėžio sąsajos, tačiau nenustatyta jokio reikšmingo ryšio. Nepaisant įrodymų trūkumo, vis dar gajūs mitai, kuriuos neretai skleidžia alternatyviosios sveikatos specialistai arba socialinė žiniasklaida.
Vis dėlto, odontologai ir sveikatos ekspertai plačiai sutaria, kad šios procedūros yra saugios ir naudingos burnos ir bendrai sveikatai palaikyti. Priešingai, negydant infekuoto danties, labiau tikėtina, kad atsiras sveikatos problemų, nes negydoma infekcija gali išplisti į kitas kūno dalis.
Problemos, kylančios pacientui neatliekant šaknų kanalų operacijos, yra daug rimtesnės
Nors didžioji dauguma šaknų kanalų procedūrų yra saugios ir veiksmingos, asmenys, turintys specifinių sveikatos problemų, turėtų pasitarti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais ir odontologais, jog būtų užtikrintas individualus požiūris į dantų priežiūrą[2]. Mat svarbu atskirti nepagrįstas baimes nuo įrodymais pagrįstos informacijos ir pasitikėti šiuolaikinės odontologijos pasiekimais.
Odontologijos specialistai savo ruožtu laikosi griežtų standartų, jog užtikrintų pacientų saugumą ir gerovę. Be to, bėgant metams, odontologijos praktika bei technologijos patobulėjo, tad šaknų kanalų procedūros tapo saugesnės ir veiksmingesnės.
Nenuostabu, jog vyraujantis mokslinis konsensusas griežtai paneigia bet kokį ryšį tarp šaknų kanalų gydymo ir vėžio, teigiant, kad dantų infekcijos yra lokalizuotos problemos, kurias galima veiksmingai gydyti nesukeliant vėžio išsivystymo rizikos[3]. Vėlgi, nors nepageidaujamos pasekmės pasitaiko retai, svarbu kreiptis į gerą reputaciją turintį endodontologą.
Galiausiai, problemos, kurios kyla, kai pacientui neatliekama šaknų kanalų operacija, yra daug rimtesnės nei pati procedūra. Nors negydant šaknų kanalų pacientas nesusirgs vėžiu, dėl to jis gali susidurti su įvairiomis kitomis ligomis ir problemomis, tokiomis kaip sepsis, širdies problemos, infekcijos, susilpnėjusi imuninė sistema ir pan.
„Šaknų priežastis“, kaip skelbiama, yra siaubingas filmas, įžeidžiantis odontologo profesiją.
Pabrėžiama, esą „Netflix“ jau seniai išleidęs filmus, kurie savo auditorijai skleidžia klaidingą informaciją, pavyzdžiui, 2017 m. veganišką dokumentinį filmą, pavadinimu „What the Health“, kuriame klaidingai teigiama, neva kiaušiniai tokie pat kenksmingi kaip cigaretės[4].
Taip, burnos sveikata turi būti integruota į bendrą sveikatą, tačiau pagrindinė žiniasklaida taip pat turi apsaugoti gyventojus, užkertant kelią dezinformacijos plitimui.