Vasarį vidutinė pieno supirkimo kaina didėjo daugiau nei 30 proc.

Lietuva, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Pieno supirkimo kaina vasarį buvo daug aukštesnė. Mihail Macri/Unsplash nuotrauka

Pieno supirkimo kaina smarkiai skiriasi nuo prieš metus siūlytų kainų

Lietuvos pieno gamintojai turi kuo džiaugtis – šių metų vasarį žalio natūralaus riebumo pieno vidutinės supirkimo kainos šoktelėjo daugiau nei 30 procentų, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Tokius duomenis skelbia Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC), atskleisdamas, kad pieno rinkoje vyksta rimti pokyčiai.

ŽŪDC praneša, kad vasarį vidutinė žalio natūralaus riebumo pieno supirkimo kaina Lietuvoje pasiekė 550,21 euro už toną (be PVM). Tai – 0,23 proc. daugiau nei sausį. O stambiems pieno ūkiams, tiekiantiems per 40 tonų pieno per mėnesį, sekėsi dar geriau – jiems supirkėjai mokėjo vidutiniškai 580,06 eurus už toną (be PVM), arba 0,21 proc. daugiau nei sausį. Palyginti su 2024 m. vasariu, kainų augimas – įspūdingas, viršijantis 30 proc.

ŽŪDC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vadovė Irma Jankauskienė aiškina, kad pieno kainos kyla ne be priežasties, o dėl didėjančio pasaulinio vartojimo ir augančios įvairių pieno produktų paklausos, taip pat dėl ribotos žalio pieno pasiūlos ir augančių kaštų. Pasak jos, žalio pieno supirkimo kainos turėtų išsilaikyti aukštesniame kainų lygyje. Kitaip tariant, pasaulyje pieno produktų norima vis daugiau, o pieno pagaminti nespėjama tiek, kiek reikia, tad kainos ir kyla.

Vasarį pieno supirkta 10,34 proc. mažiau nei sausį

Pienas
Pieno supirkimo kainos auga, tačiau taip pat mažėja pieno tiekėjų. Elena Leya/Unsplash nuotrauka

Nepaisant kainų augimo, šių metų vasarį Lietuvoje buvo supirkta 98,70 tūkst. tonų žalio natūralaus riebumo pieno – tai 10,34 proc. mažiau nei sausį ir 3,27 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Mažėjanti pasiūla gali dar labiau išlaikyti aukštas kainas ateityje.

Per pirmuosius du šių metų mėnesius (sausį ir vasarį) iš viso supirkto žalio pieno kiekio 43,6 proc. atėjo iš žemės ūkio bendrovių ir įmonių. Likusi dalis – iš ūkininkų ir šeimos ūkių. Tai rodo, kad pieno gamyba Lietuvoje pasiskirsčiusi tarp stambių žaidėjų ir smulkesnių gamintojų.

Ekspertai prognozuoja, kad pieno kainos artimiausiu metu nekris. Auganti paklausa ir ribota pasiūla, kartu su didėjančiais gamybos kaštais, turėtų išlaikyti kainas aukštumoje. Ūkininkams tai gera žinia – jų darbas vertinamas vis labiau. O vartotojams belieka stebėti, kaip šie pokyčiai atsilieps pieno produktų kainoms parduotuvių lentynose.

Parengta pagal ELTA informaciją.