Valdžia negali paaiškinti, kodėl išleidus 24 mlrd. niekas nepasikeitė

PasaulisRamune Meskauskiene
Suprasti akimirksniu
Kalifornija. Vaizdo įrašo stop kadras.
Kalifornija. Vaizdo įrašo stop kadras. Benamystė

Skandalas dėl dingusių milijardų Kalifornijos benamių nameliams: kas vyksta?

Pastaruoju metu Kalifornijos valstijoje Jungtinėse Valstijose kilo didžiulis skandalas, susijęs su milijardais dolerių, skirtų benamystės problemos sprendimui. Problema nėra nei šios dienos, nei vakarykštė, pasirodo, tie milijardai tyliai garavo gana ilgai, bet situacija išviešinta pernai, metų pabaigoje.

Galiausiai šiomis dienomis tema sulaukė plataus atgarsio tiek vietos žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose, kur gyventojai ir ekspertai kelia klausimus: kur dingo pinigai, kurie turėjo būti skirti padėti tūkstančiams benamių? Dauguma klausiančiųjų situaciją atvirai iliustruoja, rodydami už savo nugaros stovinčias palapinių eiles, kurios, nepaisant milijardų, skirtų pagalbai, tebestovi kaip stovėjusios, o šie pinigai turėjo padėti benamiams išbristi iš benamystės.

2025 m. pradžioje Kalifornijos valstijos valdžia galiausiai pripažino – milijardų nebėra, o poveikio nesimato

Šių metų pradžioje Kalifornijos valstijos valdžia pripažino, kad negali tinkamai atsiskaityti už maždaug 24 milijardus dolerių, kurie per pastaruosius metus buvo skirti benamystės krizės mažinimui. Šie pinigai turėjo būti panaudoti statant laikinus būstus, teikiant socialines paslaugas ir kuriant ilgalaikius sprendimus, tokius kaip prieinami nameliai benamiams.

Tačiau audito metu paaiškėjo, kad didelė dalis lėšų arba nebuvo panaudota pagal paskirtį, arba jų panaudojimo tiesiog neįmanoma atsekti.

„Šioje [audito-77] ataskaitoje daroma išvada, kad valstija turi dėti daugiau pastangų, kad įvertintų savo benamystės programų ekonominį efektyvumą“, – laiške gubernatoriui Gavinui Newsomui ir įstatymų leidėjams rašė valstybės auditorius Grantas Parksas.

Valstijos gubernatorius Gavinas Newsomas, kuris anksčiau gyrėsi ambicingais planais spręsti benamystės problemą, susidūrė su aršia kritika.

Oponentai teigia, kad tai rodo ne tik prastą finansų valdymą, bet ir galimą korupciją ar lėšų pasisavinimą. Socialiniuose tinkluose, ypač platformoje X, pasirodė įrašai, kuriuose teigiama, kad valstijos pareigūnai galėjo neteisėtai pasisavinti šimtus milijonų dolerių, tačiau šie kaltinimai kol kas lieka nepatvirtinti oficialiais įrodymais.

Benamystės krizė Kalifornijoje – viena didžiausių visoje JAV

Kalifornija jau ilgą laiką kovoja su viena didžiausių benamystės krizių šalyje. Remiantis naujausiais duomenimis, valstijoje gyvena daugiau nei 187 000 benamių – tai sudaro apie ketvirtadalį visų JAV benamių.

Didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Los Andželas ir San Fransiskas, gatvėse matomi ištisi palapinių miesteliai, o vietos valdžia nuolat sulaukia priekaištų dėl neveiksmingų sprendimų.

Milijardai dolerių, apie kuriuos dabar kalbama, buvo skirti per įvairias programas, įskaitant iniciatyvas, tokias kaip „Project Homekey“, kuri turėjo paversti senus viešbučius ir kitus pastatus prieglobsčiu benamiams.

Nors kai kurios programos parodė teigiamus rezultatus, bendras benamių skaičius nesumažėjo, o dabar kilęs skandalas dar labiau pakirto visuomenės pasitikėjimą valdžios pastangomis.

Dingę milijardai jau nebestebina, stebina, kodėl jų nereikia grąžinti?

Opozicijos politikai ir visuomenės veikėjai teigia, kad dingę milijardai yra sisteminės problemos simptomas. Jie kaltina valstijos valdžią neskaidrumu ir biurokratiniu neveiksmingumu. Kai kurie netgi užsimena apie galimą lėšų nukreipimą į privačias kišenes ar politines kampanijas, nors konkrečių įrodymų dar nepateikta.

Tuo tarpu gubernatoriaus administracija aiškina, kad problema kyla dėl sudėtingos apskaitos sistemos ir lėšų paskirstymo tarp daugybės agentūrų bei ne pelno organizacijų.

Socialiniuose tinkluose taip pat plinta teorijos, kad dalis pinigų galėjo būti iššvaistyta neefektyviems projektams arba neteisėtai pervesta į užsienio sąskaitas. Vis dėlto tokios prielaidos kol kas lieka spekuliacijų lygyje, nes oficialus tyrimas dar tik prasidėjo.

Kitoje medalio pusėje braškanti galimai neparankaus gybernatoriaus kėdė?

Skandalas ne tik kelia klausimų apie finansų valdymą, bet ir stiprina spaudimą gubernatoriui Newsomui, kurio politinė pozicija pastaruoju metu atrodo vis labiau pažeidžiama.

Kalifornija, tradiciškai laikoma „mėlynųjų“ – Demokratų partijos – bastionu, 2024 m. prezidento rinkimuose vėl balsavo už demokratų kandidatą.

Newsomo vadovavimas sulaukia kritikos ne tik iš respublikonų, bet ir iš kai kurių jo partijos kolegų bei vietos gyventojų, nepatenkintų benamystės ir ekonominių problemų sprendimo tempu.

Kai kurie apžvalgininkai spėlioja, kad šis skandalas gali būti neparankus ir prezidento administracijai Vašingtone, kuri galimai norėtų matyti stipresnį ar labiau kontroliuojamą lyderį tokioje svarbioje valstijoje. Vis dėlto, ar tai turės tiesioginės įtakos Newsomo politinei ateičiai, lieka neaišku – kol kas tai tik dar viena įtampa jo ir taip audringoje gubernatoriaus kadencijoje.

Skandalas sukėlė audringas diskusijas ne tik Kalifornijoje, bet ir visoje šalyje. Kai kurie gyventojai reikalauja nepriklausomo tyrimo, o kiti ragina gubernatorių Newsomą atsistatydinti. Federalinės institucijos taip pat pradėjo domėtis situacija, o tai gali lemėti platesnį tyrimą dėl galimų finansinių pažeidimų.

Tuo tarpu benamiai ir jų gynėjai pabrėžia, kad tikroji auka šioje situacijoje yra tie, kuriems labiausiai reikėjo pagalbos. „Kol politikai ginčijasi dėl pinigų, žmonės ir toliau miega gatvėse“, – sakė viena Los Andželo benamių teisių aktyvistė.