
Siekiant stabdyti dideles kainas Vengrijos vyriausybė įvedė ribojimą: antkainis – tik iki 10 proc.
Penktadienį Briuselyje vykusiame interviu Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas itin griežtai pasisakė dėl neseniai šalyje įvesto kainų antkainių ribojimo. Pasak premjero, sprendimas buvo būtinas, mat didieji užsienio prekybos tinklai jau pernelyg piktnaudžiavo kainomis.
„Taip, mes įsikišome į rinkos procesus. Tačiau tai, kad prekybos tinklai uždėjo 42 proc. antkainį vištų sparneliams, 122 proc. – grietinei, 87 proc. – sviestui, nėra rinkos procesai. Užsienio valdomiems tinklams nerūpi vengrų interesai, juos domina tik jų pačių pelnas. Negalėjome daugiau žiūrėti, kaip plėšiami žmonės“, – sakė V. Orbanas[1].
Jis paaiškino, kad anksčiau vykusios derybos su prekybos tinklais nebuvo sėkmingos, todėl vyriausybė buvo priversta įvesti naują tvarką:
„Dabar pardavėjai prie didmeninės kainos gali pridėti ne daugiau nei 10 procentų.“
Vengrijos premjeras patvirtino, jog jau dabar matyti, kad kainos mažės maždaug 760 prekių kategorijose. V. Orbanas taip pat pažymėjo, kad vyriausybė pasirengusi ir toliau stebėti situaciją.
„Tikėtina, kad prekybos tinklai bandys priešintis, tačiau mes taip pat būsime budrūs. Vyriausybė dar turi daug priemonių savo kišenėje ir yra pasirengusi jomis pasinaudoti“, – kalbėjo jis.
Politikas kritikavo ir siūlymus mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM), teigdamas, kad anksčiau taikytos tokios priemonės nedavė naudos žmonėms – „dviem trečdaliais sumažintą PVM iškart susirinko prekybininkai, o netrukus priglaudė ir likusį trečdalį.“
Vaikų saugumas – svarbiau už LGBTQ eitynes
Vengrijos ministras pirmininkas komentavo ir naują įstatymą dėl susirinkimų teisės, kuris sulaukė kritikos iš opozicijos bei Briuselio. V. Orbano teigimu, normalioje visuomenėje susirinkimų laisvė ir vaikų apsauga viena kitai netrukdo, tačiau problema kyla tuomet, kai „seksualumas išnešamas į viešąsias gatves, neatsižvelgiant į tai, kad šalyje gyvena keli milijonai žmonių, kurie turi teisę auginti ir apsaugoti savo vaikus“.
V. Orbanas turėjo omenyje „Pride“ eitynes:
„Kaip tėvas ir pilietis visuomet jaučiau nerimą, kad tokie renginiai kaip „Pride“ galėjo vykti viešose erdvėse. Už seksualinį visuomenės perauklėjimą stovi milžiniškos tarptautinės jėgos, pavyzdžiui, JAV ambasadorius kiekvienais metais žygiuodavo pirmoje eilėje.“
Vengrijos premjero manymu, tarptautinė situacija šiuo klausimu jau keičiasi:
„Vašingtone jau pučia kiti vėjai, todėl dabar turime geresnes galimybes laimėti šią kovą.“
Paklaustas apie Briuselio kritiką, V. Orbanas trumpai mestelėjo:
„Tai ne jo reikalas.“
Europa vis dažniau girdi Vengrijos poziciją
V. Orbanas pabrėžė, kad jo vyriausybės pozicijos migracijos ir karo Ukrainoje klausimais, anksčiau buvusios mažumoje, po truputį įgyja vis daugiau šalininkų Europos Sąjungoje.
„Vakar įvyko susitikimas, kuriame dalyvavo jau 8–9 prieš migraciją pasisakantys valstybių lyderiai, kurie kalba lygiai tą patį, ką mes sakėme prieš 8–9 metus“, – pažymėjo jis.
Jis taip pat užsiminė, kad ES lyderių pasitikėjimas karine pagalba Ukrainai vis labiau blėsta:
„Nors kol kas mes, taikos šalininkai, dar nesame dauguma, bet vienybės nebeliko. Kolegos vis labiau abejoja.“
Ministras pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Ukraina ES narystės klausimu jau dabar kyla nemažai finansinių abejonių. „Skaičiai rodo, kad pinigų tam nėra. Netrukus ateis laikas, kai visi kalbės taip, kaip kalbame mes“, – įsitikinęs V. Orbanas.
Galiausiai premjeras įspėjo, kad ES finansinė padėtis dar labiau komplikuosis po dvejų metų, kai reikės pradėti grąžinti per COVID-19 pandemiją pasiskolintas milžiniškas lėšas. Jo teigimu, skolų grąžinimas pareikalaus net penktadalio viso Europos Sąjungos biudžeto:
„Jeigu su tuo susidūrę dar norėsime skolintis daugiau, tai reikš Europos Sąjungos ekonominį žlugimą.“
Anot V. Orbano, Briuselio lyderiai vis dar gyvena iliuzijose:
„Čia yra rimta strateginė klaida. Manoma, kad visi sės prie bendro derybų stalo, bet tuo tarpu amerikiečiai jau dabar atskirai derasi su kiekvienu. Briuselis tai tik dabar pradeda suvokti. Vengrijos pirmininkavimo metu liepos mėnesį jau aiškiai rašiau, kad prieisime prie tokios situacijos, kai Europos ateitis bus sprendžiama be mūsų.“