
Wiz specializuojasi debesų kompiuterijos saugumo sprendimuose
2025 m. kovo 19 d. Alphabet, Google motininė įmonė, paskelbė apie sutartį įsigyti Izraelio kibernetinio saugumo startuolį Wiz už 32 mlrd. JAV dolerių grynaisiais ar grynųjų ekvivalentais. Šis sandoris tapo didžiausiu Alphabet istorijoje ir vienu didžiausių technologijų sektoriaus įsigijimų 2025 metais.
Wiz, įkurtas 2020 m. Izraelyje, o šiuo metu turintis būstinę Niujorke, specializuojasi debesų kompiuterijos saugumo sprendimuose. Bendrovę įkūrė keturi draugai, susipažinę Izraelio kariuomenėje, o jos vadovas Assaf Rappaport anksčiau buvo kitos sėkmingos debesų saugumo įmonės Adallom, kurią 2015 m. už 320 mln. JAV dolerių įsigijo Microsoft, bendraįkūrėjas. Wiz per pirmuosius 18 veiklos mėnesių pasiekė 100 mln. JAV dolerių metinių pasikartojančių pajamų (ARR), o 2024 m. šis rodiklis priartėjo prie 700 mln. JAV dolerių. 2025 m. prognozuojama, kad Wiz ARR pasieks 1 mlrd. JAV dolerių, nors įmonė vis dar dirba nuostolingai. [1]
Naujas pirkinys – strateginis žingsnis konkuruojant su Amazon Web Services
Alphabet šį įsigijimą laiko strateginiu žingsniu, siekiant sustiprinti Google Cloud padalinio pozicijas konkurencingoje debesų kompiuterijos rinkoje, kurioje šiuo metu pirmauja Amazon Web Services (AWS) su 30 % rinkos dalimi ir Microsoft Azure su 21 %. Google Cloud užima 12 % rinkos dalį, tačiau pastaraisiais metais auga sparčiai – 2024 m. padalinio pajamos siekė 12,4 % visų Alphabet pajamų ir išaugo 30,6 %, palyginti su 2023 m. Wiz įsigijimas turėtų padėti Google Cloud pritraukti daugiau verslo klientų, ypač tų, kuriems svarbus duomenų saugumas, bei sustiprinti pozicijas dirbtinio intelekto (DI) ir debesų technologijų srityje.
Tai ne pirmas Alphabet bandymas įsigyti Wiz. 2024 m. liepą įmonės derėjosi dėl 23 mlrd. JAV dolerių sandorio, tačiau Wiz atmetė pasiūlymą, pasirinkdama siekti pirminio viešojo akcijų platinimo (IPO). Vis dėlto, anot pranešimų, Google vadovas Sundar Pichai per aštuonis mėnesius palaikė ryšius su Wiz vadovybe, o galutinis 32 mlrd. JAV dolerių pasiūlymas tapo lemiamu veiksniu. Sandoris turėtų būti užbaigtas 2026 m., gavus reguliavimo institucijų patvirtinimus, kurie gali kelti iššūkių dėl Alphabet vykdomų antimonopolinių tyrimų JAV.
Rinkos reakcija į naujieną buvo santūri – Alphabet akcijos kovo 19 d. smuko 2–5 %
Analitikai pažymi, kad sandorio kaina, siekianti 45–65 kartus Wiz metines pajamas, yra itin aukšta, todėl kyla klausimų dėl investicijos atsipirkimo. Vis dėlto, jei Wiz padės Google Cloud užsitikrinti didesnę rinkos dalį, šis įsigijimas gali būti vertinamas kaip strateginis laimėjimas.
Wiz klientų sąraše yra tokios įmonės kaip Morgan Stanley, BMW ir LVMH, taip pat pusė Fortune 100 bendrovių. Po įsigijimo Wiz ketina išlaikyti savo „multicloud“ strategiją, tęsdama bendradarbiavimą su visais pagrindiniais debesų paslaugų teikėjais, įskaitant AWS, Microsoft Azure ir Oracle Cloud. Google Cloud vadovas Thomas Kurian pabrėžė, kad klientų poreikis naudoti kelias debesų platformas (multicloud) ir DI augimas daro kibernetinį saugumą itin svarbiu prioritetu. [2]