Ūkininkų streikas, antra diena: prie Vyriausybės tūkstančiai žemdirbių (NUOLAT PILDOMA)

Žemės ūkisG. B.
Suprasti akimirksniu
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka

Trečiadienio protesto akcijoje tikimasi kelių tūkstančių ūkininkų

Trečiadienį tęsiasi Vilniuje vykstantys ūkininkų protestai. Vakar žemdirbai ir miškininkai iš visos Lietuvos į sostinę suvažiavo savo žemės ūkio technika, jos eilės driekėsi pačiame miesto centre, per Gedimino prospektą, šalia Seimo.

Šiandien prasideda tikrasis protestas prie Vyriausybės. Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas skelbė, kad protestas prasidės 11 val. Manoma, kad šios dienos renginyje dalyvaus apie keletas tūkstančių žemdirbių ir jų rėmėjų.

Dar prieš prasidedant akcijai Vinco Kudirkos aikštėje būriavosi daugiau nei keli šimtai žemdirbių. Akcijos dalyviai nešini plakatais „Lietuva, tavo kaimas miršta“, „Kur tu eini, Lietuva, sustok“, „Nėra ūkininkų, nėra maisto, nėra ateities“ ir kt., taip pat – Lietuvos, savo regionų ir atstovaujamų organizacijų vėliavomis.

Tarp dalyvių yra ir Seimo narių – Vigilijus Jukna, Zigmantas Balčytis, Jonas Pinskus, Algirdas Butkevičius, Giedrius Surplys, Valentinas Bukauskas, Edmundas Pupinis.

https://www.facebook.com/100068619033574/videos/901936008264634

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimondas Juknevičius susirinkusiems tikino, kad „ūkininkų atvažiavimas labai stipriai keičia valdžios kalbėjimą“.

„Turit garsiai išsakyti tai, ką mes bandėme pasakyti šiek tiek tyliau“, – sakė R. Juknevičius.

Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Gerokai popiet proteste pasirodė ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Jis protestuotojų pasitiktas švilpimais, skandavimais „Gėda!“, raginimais palikti ministro postą. Protestuotojai, siekdami išreikšti savo nepasitenkinimą ministro vykdoma politika, jam įteikė makaronų.

„Baigsiu darbus ir išeisiu“, – nuo protesto scenos kalbėjo K. Navickas. 

Primename, kad šalies ūkininkai protestuoja prieš daugiamečių pievų atstatymo tvarką, nėra patenkinta kuro akcizų padidinimu, ūkininkams nepalankia saugomų teritorijų plėtra, akcentuoja, jog dar nesibaigė pieno krizė, kritikuoja institucijas, nes per Lietuvą tranzitu gabenami rusiški grūdai.

Žemės ūkio ministras antradienį teigė, kad į dalį ūkininkų reikalavimų jau yra atsižvelgiama. Pasak jo, yra įregistruoti teisės aktų pakeitimai „žaliojo“ dyzelino ir suskystintų naftos dujų akcizams mažinti.

Protestas
Prasideda antroji ūkininkų protesto diena. Ekrano nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka

Vyriausybė išplatino pranešimą: ūkininkų problemas žada spręsti

Protestui Vilniuje įsibėgėjant, Vyriausybės kanceliarija išplatino pranešimą. Jame išdėstė darbus, kuriuos Vyriausybė numatė atlikti šiai krizei suvaldyti.

Pranešime pabrėžiama, kad Vyriausybė jau kiek anksčiau numatė tartis su Komisija sprendžiant daugiamečių pievų atstatymo problemą. Išskiriama ir tai, kad Seimui pavasarį bus pateiktas Akcizų įstatymo pakeitimo projektas, kuriame siūloma grąžinti ankstesnę tvarką.

Vyriausybės kanceliarijos pranešime žadama, kad iki 2024 m. pasėlių deklaravimo pradžios bus pasiūlyti sprendimai, kurie leis užfiksuoti klaidas ir netikslumus su gamtos apsauga susijusių reikalavimų įgyvendinime.

Taip pat žadama, kad Aplinkos ministerija įvertins socialinių partnerių pateiktas pastabas ir pasiūlymus dėl vandens apsaugos juostų ir zonų bei įtvirtins pakeitimus iki vasario 1 d.

Kalbant apie rusiškų grūdų judėjimą per Lietuvą, Vyriausybė žada įvertinti kaimyninių šalių patirtį, to poveikį Baltijos šalyse auginamų grūdų eksporto kainoms, pateikti tarp šalių suderintus siūlymus dėl galimų veiksmų ES institucijoms.

Į ūkininkų reikalavimus sureagavęs S. Gentvilas teigia, kad Lietuvoje per daug augalininkystės

Kiek vėliau į ūkininkų reikalavimus sureagavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ūkininkams reikalaujant keisti daugiamečių pievų atstatymo tvarką, ministras sako, kad problema kilo, nes Lietuvoje trūksta gyvulininkystės ūkių.

„Gyvulininkystė yra sveika gamtai ir jos yra per mažai, labai stipriai nuėjome į augalininkystę. Bet žemės ūkis iš esmės per paramą į tai buvo nuvestas. Bet tai yra problema aplinkosaugai, bet žemės ūkis dažnai orientuojasi į tai, kur yra pinigai. Dėl to klausimai būtų susiję su paramos žemės ūkiui didinimu“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Jo teigimu, tai, kad Lietuvoje dominuoja augalininkystė nėra palanku aplinkosaugai.

„Reikia daugiau karvių ir avių laukuose, ne tik rapsų ir grūdų. Lietuva labai stipriai nuėjo į augalininkystę, o gamtai tai nėra sveika. Karvės, avys ganosi ganyklose, tai leidžia būti ne monokultūroms gamtoje, o daugiametėms pievoms, galų gale, lieka mėšlas, ko mes labai daug naudojame Lietuvos gamtoje“, – teigė jis.

Aplinkos ministras palietė ir kitas aktualias temas, pavyzdžiui, miškininkystės, kalbėjo apie kirtimus „Natura 2000“ teritorijose, žadėjo, kad sprendimai bus surasti. S. Gentvilas atsižvelgė ir į protestuojančių ūkininkų klausimus dėl saugomų teritorijų plėtros privačiose teritorijose, sakė, kad „Natura 2000“ teritorijų negalima „perkelti“ į valstybinius miškus dėl aplinkosauginių sumetimų.

Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka

Žemdirbiai skundžiasi dabartinės valdžios nesupratingumu

Į Vilnių vakar atvykę ir net kelias dienas protestuoti pasiryžę ūkininkai tikisi, kad protestas bus sėkmingas ir negaili kritikos valdžios sprendimams bei dabartinei žemės ūkio politikai.

„Turime 1300 traktorių, tai jau 1300 vairuotojų. O iš kiekvieno rajono po 2 ar daugiau autobusų. Kiek pavieniui atvažiuos – mes tikrai negalime žinot. Manau, kad keletas tūkstančių tikrai bus“, – sako vienas iš protesto akcijos rengėjų, Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

Ūkininkas pažymi, kad į protesto akciją yra pakviestas net tik žemės ūkio ministras K. Navickas, bet ir premjerė Ingrida Šimonytė, aplinkos ministras S. Gentvilas, viceministras Egidijus Giedraitis. Ūkininko teigimu, grupė protesto dalyvių trečiadienį ketina Seime susitikti ir su parlamento vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen. Ketvirtadienį laukiama ir prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo[1].

„Mes ne pramogai čia atvykome, mes atvykome iš reikalo. Jeigu žmogus iš Skuodo važiavo dvi dienas su traktoriumi, (…) tai, patikėkite, problemų yra apsčiai“, – akcentuoja Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Puidokas.
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka
Protestas
Protesto Vilniuje akimirkos. 77.lt nuotrauka

Ministras K. Navickas teigia, kad teigiami pokyčiai jau vyksta

Savo ruožtu aštrios kritikos iš ūkininkų ir visuomenės dėl savo komunikacijos, požiūrio į problemas ir jų sprendimo būdus sulaukiantis žemės ūkio ministras teigia, kad teigiami pokyčiai jau vyksta.

Ministras
Ministras teigia, kad pokyčiai jau vyksta. ELTA nuotrauka

„Briuselyje susitikau su ES žemės ūkio komisaru Janusz Wojciechowski aptarti daugiamečių pievų ir ganyklų problemos sprendimo būdus. Priminiau, kad labai laukiame atsakymo dėl sėjomainos apibrėžimo privalomumo taikymo kartu su daugiamečių pievų apibrėžimu. Sulaukiau pažado, kad atsakymas bus pateiktas artimiausiu metu. Taip pat aptarėme ministerijos parengtus naujus siūlymus, kuriems jau yra būtinas deleguotojo reglamento keitimas. Gera žinia, kad komisaras pritarė šiam keliui, o Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato vadovas sutiko padėti parengti ir suderinti atitinkamus reglamento pakeitimus. Viliuosi, kad tai reikšmingai spręstų pievų atkūrimo problemą. Toliau tęsiame intensyvų darbą su Europos Komisija, kad pievų klausimas būtų išspręstas iki pasėlių deklaravimo pradžios“, – feisbuke vakar rašė žemės ūkio ministras[2].

Anksčiau jis taip pat teigė, kad vyksta diskusijos dėl žemės ūkyje naudojamų akcizų. Ministro teigimu, teisės aktų pokyčių projektai jau registruoti, bus siūlomi Seimo pavasario sesijoje.

Prezidentas palaiko ūkininkų protestus

O palaikymą protestams išreiškė prezidentas Gitanas Nausėda. Jis teigia, kad palaiko Vilniuje vykstantį ūkininkų protestą ir akcentuoja, kad šis paveikė valdžios pasirinkimą taisyti padarytas klaidas.

„Aš už tai. (…) Galbūt tai civilizuotos visuomenės požymis, bet kai labai skauda, įstatymu numatytuose ribose galima surengti štai tokį protestą, kuris netrikdo normalaus visuomenės gyvenimo. Tai buvo padaryta. Jeigu laikomasi visų nustatytų reikalavimų, tai yra politinis svertas padaryti įtaką ir, kaip matome, šiuo atveju ta padaryta įtaka duoda rezultatą“, – sakė G. Nausėda.

G. Nausėda teigia, kad naujai įsigalioję sprendimai, kurie neigiamai paveikė ūkininkus ir paskatino juos protestuoti, buvo perdėti.

„Šiuo konkrečiu atveju, dėl ko kilo nepasitenkinimas, turbūt tenka pripažinti, jog padaryta tam tikrų klaidų, iškraipymų, perlenkimų, jeigu juos taip galima pavadinti“, – teigė šalies vadovas.

Prezidentas teigiamai įvertino tai, kad jau imtasi tam tikrų pokyčių bei išreiškė viltį, kad tai padės sugrąžinti normalią diskusiją tarp ūkininkų ir valdžios

Ūkininkai išskiria 6 esminius reikalavimus

Kaip skelbia Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) ir kitus žemdirbius jungiančios organizacijos, pagrindiniai protestų akcijos reikalavimai yra tokie:

1. Išspręsti dirbtinai sukurtą daugiamečių pievų problemą;

2. Saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų, bei zonų plėtrą vykdyti ne žemės savininkų sąskaita;

3. Sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą per Lietuvą;

4. Išspręsti pieno krizę Lietuvoje;

5. Grąžinti iki šiol galiojusias žymėto kuro naudojimo taisykles;

6. Sumažinti naftos dujų akcizą iki kaimyninių šalių lygio[3].