Trys vyrai teisiami dėl 6 mln. vertės auksinio klozeto vagystės

Įdomybės, TeisėDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Auksinis klozetas
Auksinio tualeto vagystė įvykdyta per mažiau nei 5 minutes. Ekrano nuotrauka

Prasideda teismas, kurio metu vagys sulauks bausmės už pilnai funkcionavusio auksinio klozeto vagystę

Trys vyrai, teisiami už auksinio klozeto vaygsytė pradeda savo kelionę teisme. Vagiškiai sugebėjo šį vienetinį 18 karatų aukso kūrinį pasisavinti per kelias minutes. Tai nebuvo tipiškas įsilaužimas, o ir pavogtas daiktas buvo neįkainojamas. Tualetas buvo vertas daugiau nei jam panaudotas auksas. 18 karatų aukso klozetas buvo įvertintas 4,8 mln. svarų sterlingų (6 mln. JAV dolerių), o pats auksas tik 2,8 mln. svarų sterlingų (3,5 mln. JAV dolerių).

Unikalus 18 karatų aukso tualetas buvo pagrobtas per mažiau nei penkias minutes iš Blenheimo rūmų, didingo Anglijos dvaro, kuriame gimė Vinstonas Čerčilis. Tai nutiko ankstyvą 2019 m. rugsėjo 14 d. rytą, kaip pirmadienį teisme prisiekusiesiems atskleidė prokuroras[1].

Prokuroras Julian Christopher savo įžanginėje kalboje Oksfordo karūnos teisme tai apibūdino kaip „įžūlų reidą“. Vienas iš trijų dėl vagystės teisiamų vyrų tiesiogiai dalyvavo paimant tualetą, o kiti du padėjo parduoti pavogtą daiktą.

Tualetas niekada nebuvo grąžintas, nors manoma, kad jis buvo išmontuotas ir tiesiog parduotas kaip auksas. J. Christopheris pridūrė: „Meno kūrinys taip ir nebuvo rastas. Atrodo, kad jis buvo padalytas į mažesnius aukso kiekius ir niekada nebus atgautas.“

Meno kūrinio vertė 3,5 milijono, o apdraustas jis 6 milijonams JAV dolerių

Italų menininko Maurizio Cattelano satyriniame kūrinyje, pavadintame „Amerika“, buvo pašiepiamas pernelyg didelis turtas. Jis svėrė 215 svarų (98 kg), buvo apdraustas 4,8 mln. svarų sterlingų (6 mln. JAV dolerių) sumai.

Anksčiau kūrinys buvo eksponuojamas Gugenheimo muziejuje Niujorke, kur jis buvo pasiūlytas ir JAV prezidentui Donaldui Trumpui jo pirmosios kadencijos metu po to, kai jis paprašė paskolinti Van Gogo paveikslą.

Vienas iš kaltinamųjų Michael Jones, likus kelioms savaitėms iki vagystės, du kartus stebėjo Blenheimo rūmus. Jis vieną kartą ten buvo prieš eksponuojant tualetą, o kitą kartą po to, kai jis jau buvo sumontuotas ir veikė kaip eksponatas, teigė J. Christopher[2].

Eksponatas
Pirmiausia meno instaliacija buvo eksponuojama Niujorke. Ekrano nuotrauka

Eksponato lankytojai galėjo užsiregistruoti trijų minučių trukmės vizitui, kad galėtų pasinaudoti tualetu. Abu kartus M. Jonesas nufotografavo langą, kuris vėliau buvo išdaužtas norint įsilaužti į rūmus. Antrą kartą jis taip pat nufotografavo tualeto vidų, įskaitant tualeto durų spyną.

„Akivaizdu, kad toks įžūlus reidas nebūtų buvęs įmanomas be didelio pasiruošimo. Nėra jokių abejonių, kad jis vykdė žvalgybą dėl planuojamo įsilaužimo, kuris įvyks tą naktį“, sakė J. Christoferis. „To pakaktų apkaltinti jį pirmuoju įsilaužimo punktu“.

Iš viso pastate vagišiai praleido vos penkias minutes

Tačiau tikėtina, kad M. Jones taip pat buvo vienas iš penkių vyrų, kurie kitą rytą prieš pat aušrą dviem vogtais automobiliais įsiveržė pro medinius rūmų vartus, paaiškino J. Christoferis. Jie lėkė per lauką „Isuzu“ sunkvežimiu ir „VW Golf“ automobiliu. Kai atvažiavo prie priekinių laiptų, išdaužė M. Jones nufotografuotą langą.

Jie greitai išlaužė tualeto duris, atjungė auksinį klozetą nuo vandentiekio, palikdami iš vamzdžių tekantį vandenį ir padarydami didelę žalą XVIII a. pastatui. Rūmai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, juose saugomi vertingi meno kūriniai ir baldai, juose kasmet apsilanko tūkstančiai lankytojų.

Pasak prokuroro, M. Jonesas dirbo su Jamesu Sheenu, statybininku, pas kurį buvo įdarbintas ir kuris dalyvavo tiek įsilaužime, tiek bandyme parduoti pavogtą auksą. 40 metų J. Sheenas jau prisipažino kaltu dėl įsilaužimo, sąmokslo ir nusikalstamu būdu įgyto turto perdavimo.

Vėliau J. Sheenas bendradarbiavo su Fredu Doe ir Bora Guccuk, kad surastų pavogto tualeto pirkėją. Keliose SMS žinutėse jis pavogtą daiktą vadino „automobiliu“, nors J. Christoferis patikslino, kad iš tikrųjų turėjo omenyje auksą[3].

„Susisieksiu su tavimi, turiu kažką tiesiai tau ant kelio“, vienoje žinutėje J. Sheenas sakė F. Doe. „Tą automobilį galiu tau parduoti per dvi sekundes… taigi ateik pas mane rytoj“, atsakė F. Doe.

36 m. F. Doe ir 41 m. B. Guccuk yra kaltinami vienu sąmokslo perduoti nusikalstamu būdu įgytą turtą punktu. Visi kaltinamieji savo kaltės nepripažino, todėl teismo procesas tik prasideda.