Tragedijos dirbant su krautuvais ir mechanizmais nesustoja: 2025-aisiais jau keturios žūtys

Lietuva, Saugumas, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Kasmet dėl krautuvo ar veikiančių mechanizmų nelaimių miršta žmonės. Gabriel Alenius/Unsplash nuotrauka

Per praėjusius ir šiuos metus dėl nelaimių darbe jau mirė 8 darbuotojai

Lietuvoje vis dar kartojasi skaudūs nelaimingi atsitikimai darbe, susiję su krautuvais bei veikiančiais mechanizmais. Vien per 2024-uosius metus dirbant su krautuvais žuvo 4 darbuotojai, dar 6 buvo sunkiai sužaloti. Dėl veikiančių įrenginių per tą patį laikotarpį užfiksuota 11 sunkių ir 2 mirtini sužalojimai.

Deja, šie metai taip pat prasidėjo tragiškai – vos per tris mėnesius, dirbant su krautuvais ir įrenginiais, jau įvyko 4 mirtini nelaimingi atsitikimai. Iš ju 3 įvyko dirbant su krautuvais ir 1 – dirbant su įrenginiais.

„Skaičiai rodo, kad pavojai, kylantys dirbant su krautuvais ir įrenginiais, vis dar nėra tinkamai valdomi. Kiekvienas iš šių įvykių reiškia prarastą gyvybę ir tragediją šeimai“, – sako Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Saulius Balčiūnas.

Vos per mažiau nei tris mėnesius tragiškai žuvo 4 darbuotojai

Darbininkai kasmet patiria rimtų sužalojimų, kurie kartais baigiasi net ir mirtimi. Sol/Unsplash nuotrauka

Šių metų kovo 20 d. Ukmergės rajone įsikūrusioje ŽŪK „Danagro“ įmonėje darbuotojas krautuvu nuo priekabos krovė betoninius blokus, tačiau jie nukrito nuo šakių ir mirtinai prispaudė šalia dirbusį kolegą.

Kauno klinikų sandėlyje vasario 28 d. darbuotojai nusprendė keisti lempas, esančias 5–6 metrų aukštyje, naudodami šakinį krautuvą. Ant krautuvo šakių buvo užkeltas ne tam skirtas konteineris, į kurį įlipo darbuotojas. Konteineris nuslydo ir darbuotojas krito žemyn. Nuo patirtų sužalojimų jis ligoninėje mirė.

Vasario 26 d. įmonės „Litmontažas“ darbuotojai UAB „Likmerė“ patalpose remontavo transporterį. Tuo metu „Likmerės“ darbuotojas netikėtai įjungė mechanizmą, kuris mirtinai sužalojo vieną iš remontuojančių darbuotojų.

Sausio 29 d. Šilutės rajono bendrovės „Šilutės polderiai“ teritorijoje, krautuvo vairuotojas vežė rąstus į dirbtuves, o važiuodamas atbuline eiga nepastebėjo ir mirtinai sužalojo šalia buvusį kolegą.

2024-aisiais taip pat buvo įvykę panašių nelaimingų atsitikimų. Telšių rajone UAB „2B“ darbuotojas buvo sunkiai sužalotas nukritęs iš 3 metrų aukščio, į kurį buvo pakeltas elektriniu palečių keltuvu, kad pakeistų apšvietimo lempą. Marijampolės įmonėje „Litesko“ darbuotojas žuvo, kai jo nepastebėjęs kolega, vairuodamas teleskopinį krautuvą, jį pervažiavo. O Radviliškio rajone UAB „Gairelita“ darbuotojas buvo mirtinai sužalotas, kai medienos granulių įrenginio transporteris įtraukė jo rūbą ir nutraukė ranką.

Dažniausiai nelaimės įvyksta dėl netinkamo darbo organizavimo ir nepakankamos kontrolės

Statybos
Gamyklose, statybvietėse ir kitose darbo vietose dažnai nesilaikoma saugos reikalavimų. Amol Sonar/Unsplash nuotrauka

„Ypač skaudu, kad tokio pobūdžio nelaimės kartojasi tendencingai, kiekvienais metais, ir iš tokių skaudžių pamokų nepasimokoma. Techninės priemonės naudojamos netinkamai, ignoruojami pagrindiniai saugos principai. Tai – sisteminių problemų pasekmė.“, – teigia S. Balčiūnas.

Pasak vyriausiojo darbo inspektoriaus, tokių nelaimių priežastys dažniausiai tos pačios – netinkamas darbų organizavimas, nepakankama vidaus kontrolė bei neįvertintos rizikos. Dažnai nelaimių aukomis tampa ne tik įrenginius valdantys, bet ir netoliese dirbantys darbuotojai, ignoruojantys saugos ženklus ar taisykles.

„Įmonių vadovų požiūris į saugą darbe turi keistis. Formalus požiūris ir paviršutiniškos kontrolės neužtenka – reikalingas realus, kasdienis saugumo kultūros stiprinimas įmonėje“, – pabrėžė S. Balčiūnas.

Pagal Lietuvos įstatymus darbdavys atsako už tai, kad darbuotojai laikytųsi saugumo taisyklių ir turėtų tinkamas bei saugias darbo sąlygas. Už saugos taisyklių pažeidimus, jei tai baigiasi sunkiomis traumomis ar žūtimi, gali būti taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė.

Siekiant sumažinti nelaimių skaičių, VDI specialistai yra parengę metodines rekomendacijas, tokias kaip „Saugus krautuvų naudojimas“, „Atmintinė krautuvo vairuotojui“ ir kitas, kurios laisvai prieinamos internete.

„Norisi tikėti, kad šie pavyzdžiai taps paskata permainoms. Kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už tai, kad darbo aplinka būtų saugi – tiek darbuotojas, tiek vadovas“, – sako S. Balčiūnas.

Parengta pagal Valstybinės darbo inspekcijos informaciją.