Tikslingas smurto aktas Manhatane: generalinis direktorius nužudytas prie prabangaus viešbučio

ŽmonėsDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Įkalčių rinkimas
Policija rinko įkalčius aplink pastatą ir gatvėje, bet stebėjimo kamerų įrašai padės identifikuoti šaulį. Ekrano nuotrauka

„UnitedHealthcare“ generalinis direktorius nužudytas prie viešbučio, kuriame vyko bendrovės susitikimas

Draudimo bendrovės „UnitedHealthcare“ generalinis direktorius Brianas Thompsonas buvo mirtinai nušautas prie prabangaus viešbučio „Hilton“ Manhatano centre. Ekspertai teigia, kad tai buvo labai tikslingas išpuolis. Policija, naudodamasi vaizdo stebėjimo kamerų įrašais ir kitomis technologijomis, ieško šaudžiusio asmens.

Pasak tyrėjų, žudikas buvo metodiškas ir naudojo šaunamąjį ginklą su duslintuvu. „Daug žmonių praėjo pro įtariamąjį, bet jis, atrodo, laukė savo numatyto taikinio“, – sakė Niujorko policijos komisarė Jessica Tisch. Į 50-metį Brianą Tompsoną kaukėtas vyras šovė kelis kartus[1].

Nukentėjusysis prabangiame viešbutyje rengė susitikimą su investuotojais, o šaulys laukė prie pat pastato. Šaudymas įvyko apie 6.45 val. ryto, B. Thompsonui buvo šauta į krūtinę ir koją.

Šaudymo liudininkas vairuotojas Amaras Abdelmula papasakojo, kad išgirdo šūvį ir pamatė šaulį bėgantį per gatvę. „Buvau sukrėstas“, – sakė jis. „Aš taip pat bijojau, kad mane nušaus.“ Jis minėjo matęs, kad šaulys naudojosi juodu pistoletu su duslintuvu.

„Įžūlus, tikslingas išpuolis“, o ne atsitiktinis smurto aktas

Teisėsaugos teigimu, šaulys įvykio vietoje pasirodė maždaug penkiomis minutėmis anksčiau, atkeliavo pėsčiomis ir laukė, kol B. Thompsonas pasirodys gatvėje. Apsaugos kamerų vaizdo įraše matyti, kaip auka, apsirengusi mėlynu kostiumu, eina ramia, gana tuščia gatve. Jis ėjo į susitikimą, kuriame ketino sakyti kalbą.

Šaulys spėjo prie jo priartėti iš nugaros ir pradėjo šaudyti. Po pirmojo smūgio Thompsonas suklupo, aplink buvę žmonės nubėgo į saugią vietą, o šaulys toliau šaudė, kol judėjo tolyn iš įvykio vietos.

Įtariamasis
Įtariamasis buvo pastebėtas įvairiose miesto vietose. Ekrano vaizdas

Niujorko policijos departamento detektyvų skyriaus viršininkas Josephas Kenny sakė, kad pareigūnai rado auką. Jis gulėjo ant šaligatvio priešais viešbutį „Hilton“ su šautinėmis žaizdomis. Kritinės būklės jis buvo skubiai nugabentas į Mount Sinai ligoninę, o 7.12 val. ryto konstatuota jo mirtis.

Valdžios institucijos teigė, kad ginklas, atrodo, užsikirto, tačiau šaulys jį pataisė, o po to vėl iššovė ir nubėgo į alėją tarp 54-osios ir 55-osios gatvių. Tada jis nuėjo į vakarus, įšoko į elektrinį dviratį „Citi Bike“ ir nuvažiavo į šiaurę Centrinio parko link[2].

Policija rado tris kovinius 9 mm kalibro šovinius, tris panaudotas 9 mm kalibro tūteles ir mobilųjį telefoną. Šaulys buvo apibūdintas kaip šviesiaodis vyras, vilkėjęs šviesiai rudos arba kreminės spalvos striukę, juodą veido kaukę, juodai baltus sportbačius ir pastebimą pilką kuprinę.

Šaulio paieška tęsiama: 10 000 JAV dolerių už informaciją

Policija aktyviai ieško už Briano Tompsono mirtį atsakingo šaulio ir siūlo iki 10 000 JAV dolerių atlygį už informaciją, galinčią padėti išspręsti šią bylą. Valdžios institucijų išplatintame lankstinuke pateikiamos dvi stebėjimo kamerų nuotraukos: vienoje įtariamasis, apsirengęs visiškai juodai, su pilka kuprine ir laikantis šaunamąjį ginklą, o kitoje – važiuojantis dviračiu.

Vėliau Niujorko policija paskelbė dar vieną nuotrauką, kurioje įtariamasis užfiksuotas su tamsia striuke ir kuri, kaip pranešama, buvo padaryta „Starbucks“ parduotuvėje likus kelioms minutėms iki šaudymo. Laikraštis „The New York Times“ pranešė, kad įtariamasis tiksliai žinojo, kada ir kur atvyks Tompsonas[3].

Kol kas niekas nebuvo suimtas, o tyrimas tęsiamas. Išpuolio motyvas lieka neaiškus.

Viešbutis „New York Hilton Midtown“, prie kurio įvyko incidentas, išreiškė užuojautą, o tolesnius klausimus nukreipė į Niujorko policiją. Niujorko meras Erikas Adamsas sakė, kad šaudymas neatrodo atsitiktinis, ir teigė, kad jis buvo „aiškiai tikslingas“. Jis patikino visuomenę, kad policija surinko jau nemažai įrodymų, įskaitant vaizdo medžiagą, kad galėtų susekti įtariamąjį.

Technologijos ir miesto kameros padeda rinkti įrodymus

Stebėjimo kameros kelis kartus užfiksavo šaulį, įskaitant akimirkas, kai jis vienas stovėjo Vakarų 54-ojoje gatvėje ir, regis, laukė. Šios kameros buvo labai svarbios sudarant jo judėjimo planą, nes 6.44 val. ryto jis užfiksavo savo taikinį – Tompsoną – prieš pat šaudymą. 

Liudininkai, kurių daugelis buvo pakeliui į Rokfelerio kalėdinės eglutės įžiebimo šventę, buvo sukrėsti įvykio Manhatano centre. Policija atidžiai peržiūrėjo šią filmuotą medžiagą ir ieškojo papildomų įtariamojo paliktų įkalčių.

Po šaudymo tyrėjai pasitelkė kitas technologijas, kad padėtų nustatyti šaulio tapatybę. Jie rado svarbių įrodymų, įskaitant telefoną ir vandens butelį, kuriuos šaulys galėjo pamesti bėgdamas. Policija mano, kad netoli viešbučio „Hilton“ aptiktame telefone gali būti svarbios informacijos. 

Buvo gautas kratos orderis ir tyrėjai tikisi rasti pirštų atspaudų, DNR ar žinučių, kurios padėtų surasti įtariamąjį. Net jei telefonas yra laikinai naudotas ir vienkartinis, jame vis tiek gali būti vertingų įkalčių, pavyzdžiui, bendravimo ar paieškos istorijos iki nusikaltimo.

Valdžios institucijos taip pat surinko papildomų vaizdo įrodymų. Netoliese esančio „Starbucks“ parduotuvės filmuotoje medžiagoje matyti, kaip įtariamasis, likus maždaug 30 minučių iki šaudymo, perka butelį vandens ir energetinius batonėlius. Šaulys taip pat buvo pastebėtas anksčiau Aukštutiniame Vest Saide, kur, atrodo, turėjo elektrinio dviračio bateriją, galbūt užsimindamas, kad pabėgimą planavo naudodamasis elektriniu dviračiu. Tyrėjai bando nustatyti, ar dviratis buvo padėtas iš anksto, ar įtariamasis iš Aukštutinio Vest Saido į Midtauną važiavo viešuoju transportu.

Nepaisant atsargių veiksmų, įtariamasis paliko svarbių įkalčių. Policija taip pat naudoja veido atpažinimo technologiją ir kitus išteklius, kad filmuotą medžiagą suderintų su viešais įrašais, tikėdamasi nustatyti jo tapatybę.

Teisėsaugai renkant naujus duomenis, šeimos nariai reiškia sielvartą

Thompsono žmona Paulette Thompson atskleidė, kad jos vyras prieš incidentą sulaukė grasinimų. Ji taip pat pasidalijo, kad policija prasitarė, jog šaudymas atrodė kaip „suplanuotas išpuolis“. Stengdamasi apdoroti šią žinią, ji sakė: „Dabar tikrai negaliu pateikti apgalvoto atsakymo. Ką tik tai sužinojau ir bandau paguosti savo vaikus“.

Bendrovė „UnitedHealthcare“, kurioje Tompsonas buvo generalinis direktorius, išreiškė gilų liūdesį dėl jo mirties. „Esame giliai nuliūdinti ir sukrėsti mūsų brangaus draugo ir kolegos Briano Thompsono mirties“, – sakoma pareiškime. „Glaudžiai bendradarbiaujame su Niujorko policijos departamentu ir prašome jūsų kantrybės bei supratimo šiuo sunkiu metu. Iš visos širdies nuoširdžiai užjaučiame Briano šeimą ir jo artimuosius“.

B. Thompsonas
UnitedHealthcare vadovas. United Health Gruop/ Ekrano nuotrauka
B. Thompsonas, kuris 2021 m. balandį tapo „UnitedHealthcare“ generaliniu direktoriumi, ilgą laiką dirbo „UnitedHealth Group“, karjerą pradėjęs 2004 m. Prieš tapdamas generaliniu direktoriumi, jis vadovavo bendrovės vyriausybinėms programoms, įskaitant „Medicare“.

Minesotos gubernatorius Timas Walzas išreiškė liūdesį dėl netekties, pavadindamas šią žinią „siaubinga“ ir siųsdamas maldas Thompsono šeimai bei „UnitedHealthcare“ komandai. Maple Grove (Minesotos valstija), kurioje gyveno Tompsonas, policija patvirtino, kad pranešė jo šeimai apie tragišką žinią.

JAV senatorė Amy Klobuchar, atstovaujanti Minesotai, pavadino šaudynes „siaubingu ir šokiruojančiu smurto aktu“ ir išreiškė savo mintis Tompsono šeimai ir kolegoms.

Thompsono svainė Elena Reveiz taip pat kalbėjosi su „New York Times“: „Jis buvo geras žmogus, ir man labai liūdna.“ Ji pasidalijo, kad Tompsonas buvo mylintis tėvas savo dviem vaikams ir buvo pakeliui į šeimą.