- „Google“ testuoja ES naujienų turinio pašalinimą
- Įspėjimas ar pasirengimas griežtesniems sprendimams?
- „Google“ ir turinio kūrėjų santykiai – išbandymas reguliavimams
„Google“ testuoja ES naujienų turinio pašalinimą
„Google“ nusprendė atlikti eksperimentą, kuris laikinai pašalins naujienų straipsnius iš ES įsikūrusių leidėjų paieškos rezultatų, „Google News“ ir „Discover“ platformų. Šis bandymas paveiks nedidelę, vos 1 proc., vartotojų dalį devyniose ES valstybėse: Belgijoje, Kroatijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje ir Ispanijoje.
Pasak „Tele2“ Inovacijų eksperto Arnoldo Lukošiaus, pagrindinis eksperimento tikslas – parodyti turinio kūrėjams, kiek jie prarastų be „Google“. „Šis eksperimentas skirtas nustatyti, kaip naujienų iš ES pašalinimas paveiks paieškos srautą ir bendrą vartotojų patirtį. Testas leis įvertinti, kiek naujienos yra svarbios paieškos naudotojams ir kokią įtaką tai daro jų elgsenai“, – aiškino A. Lukošius.
Nepaisant eksperimento ribotumo, toks „Google“ sprendimas jau sulaukė dėmesio. ES reguliuotojai ir žiniasklaidos priemonės pareikalavo iš „Google“ daugiau duomenų apie tai, kaip naujienų turinys veikia paieškos sistemas. Pasibaigus bandymui, „Google“ planuoja grąžinti ES leidėjų turinį į savo platformas.
Įspėjimas ar pasirengimas griežtesniems sprendimams?
Šis „Google“ žingsnis nėra naujiena – technologijų milžinė jau anksčiau panašiai elgėsi, kai susidurdavo su reguliavimo grėsmėmis įvairiose šalyse. Anksčiau šiais metais „Google“ pašalino naujienų nuorodas iš Kalifornijos paieškos rezultatų kaip atsaką į valstijos žurnalistikos apsaugos įstatymą. Panašūs veiksmai buvo svarstomi Kanadoje ir Australijoje.
Pasak A. Lukošiaus, tai gali būti rimtas signalas žiniasklaidos sektoriui. „Šis bandymas atrodo tarsi rimtas įspėjimas. Jo metu ES naujienų leidėjai galės pamatyti, kokį žmonių kiekį jie prarastų be „Google“. Tai gali tapti svertu derybose dėl autorinių teisių ir pajamų dalijimosi tarp technologijų bendrovių ir turinio kūrėjų,“ – teigė ekspertas.
ES šalyse „Google“ privalo laikytis Europos autorinių teisių direktyvos, skirtos apsaugoti kūrėjų teises. Pavyzdžiui, Prancūzija 2023 m. nubaudė „Google“ 250 mln. eurų bauda už intelektinės nuosavybės taisyklių pažeidimus. Be to, „Google“ buvo kaltinama, kad jos pokalbių robotas „Gemini“ buvo apmokomas naudojant žiniasklaidos turinį be leidimo. Šie precedentai rodo, kad „Google“ veiksmai ES yra ne tik techninis testas, bet ir strateginis atsakas į griežtėjančius reguliavimus.
„Google“ ir turinio kūrėjų santykiai – išbandymas reguliavimams
Žiniasklaidos priemonės ir reguliavimo institucijos jau ilgą laiką spaudžia technologijų milžines užtikrinti teisingą atlygį už turinio naudojimą. Prancūzija ir Kanada jau ėmėsi ryžtingų veiksmų, siekdamos apginti savo žiniasklaidos sektorius nuo didžiųjų technologijų bendrovių dominavimo. Tačiau „Google“ atlieka savus eksperimentus, kad parodytų, kokią galią ji turi formuodama paieškos vartotojų elgesį.
Šio eksperimento rezultatai bus svarbūs ne tik žiniasklaidos leidėjams, bet ir visai ES. Jei testas parodys, kad vartotojai nesureikšmina naujienų turinio paieškoje, tai gali sustiprinti „Google“ pozicijas derybose su leidėjais. Kita vertus, jei vartotojai reaguos neigiamai, tai suteiks daugiau argumentų ES institucijoms stiprinti reguliavimą.
„Google“ eksperimentas kelia svarbius klausimus: kaip subalansuoti technologijų bendrovių ir turinio kūrėjų interesus, kaip užtikrinti sąžiningą pajamų pasidalijimą ir kokia turėtų būti valstybės reguliavimo politika? Atsakymai į šiuos klausimus gali lemti ne tik „Google“ veiksmus ES, bet ir pasaulinės žiniasklaidos ateitį.