Teismo verdiktas supurtė Prancūziją: Marine Le Pen pripažinta kalta, jai uždrausta kandidatuoti į prezidentus

Pasaulis, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
M. Le Pen.
Prancūzijos dešiniųjų lyderė M. Le Pen. EPA-ELTA nuotrauka

M. Le Pen nuteista dėl lėšų pasisavinimo: ji nebegalės kandidatuoti į jokias pareigas 5 metus

Prancūzijos teismas priėmė dramatišką sprendimą, kuris gali smarkiai pakeisti šalies politinį žemėlapį. Paryžiaus teismas pripažino kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen kalta dėl piktnaudžiavimo Europos Sąjungos lėšomis ir nedelsiant uždraudė jai kandidatuoti į bet kokias valstybines pareigas penkeriems metams[1].

Teismo tyrimas atskleidė, kad M. Le Pen 2004–2017 metais, dirbdama Europos Parlamento nare, esą neteisėtai panaudojo 474 tūkst. eurų ES skirtų lėšų, mokėdama atlyginimus tariamiems padėjėjams, kurie iš tikrųjų dirbo jos partijai – „Nacionaliniam susivienijimui“ (Rassemblement National, RN).

Teisėja Bénédicte de Perthuis pabrėžė, kad M. Le Pen buvo pagrindinė figūra sugalvotoje sistemoje, kuri nuo 2004 iki 2016 metų pervedė net 1,8 milijono eurų ES pinigų jos partijos reikmėms, taip sumažindama „partijos finansinę naštą“.

„Visi kaltinamieji Europos Parlamento nariai pripažinti kaltais dėl lėšų pasisavinimo, o jų parlamentiniai padėjėjai – dėl šių lėšų nuslėpimo“, – konstatuojama teismo nuosprendyje.

Nors teismas pripažino, jog nė vienas kaltinamasis asmeniškai nepasipelnė, buvo pažymėta, kad neteisėtai pasisavintos lėšos pasitarnavo visai partijai, taip esą „pažeidžiant demokratinius principus ir griaunant Prancūzijos rinkėjų pasitikėjimą“.

M. Le Pen sulaukė Viktoro Orbano palaikymo: „Je suis Marine!“

V. Orbanas
V. Orbanas palaikė M. Le Pen. ELTA nuotrauka

Sprendimas įsigaliojo nedelsiant – Marine Le Pen draudžiama kandidatuoti į bet kokias valstybines pareigas artimiausius penkerius metus. Toks nuosprendis faktiškai sužlugdė politikės ketvirtąjį mėginimą kandidatuoti į Prancūzijos prezidentus. Rinkimai turėjo vykti 2027 metais, o M. Le Pen buvo prognozuojama sėkmė.

M. Le Pen paliko teismo salę dar prieš baigiant skaityti nuosprendį. Į šį sprendimą pirmasis sureagavo Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, socialiniuose tinkluose išreikšdamas solidarumą fraze „Je suis Marine!“ („Aš esu Marine!“).

Politikei palaikymą išreiškė ir dabartinis Nacionalinio susivienijimo vadovas Jordanas Bardella. Socialiniuose tinkluose jis rašė[2]:

„Šiandien neteisingai nuteista ne tik Marine Le Pen – šiandien įvykdyta mirties bausmė Prancūzijos demokratijai.“