Suprasti akimirksniu
  • Dėl „savo“ advokato profesinių pažeidimų teisingumo ministrė drausmės bylą kelti atsisakė
  • Svarstoma, kad tokiais būdais E. Dobrowolska ketina pelnyti sau palankumą
  • I. Vėgėlė stebėjosi aukšto rango politikės viešai išsakytomis įžeidžiančiomis frazėmis
Šaltiniai
Drausmės byla
Teisingumo ministrė atsisakė iškelti drausmės bylą A. Iškauskui. Clarisse Meyer/Unsplash nuotrauka

Dėl „savo“ advokato profesinių pažeidimų teisingumo ministrė drausmės bylą kelti atsisakė

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, pasirodo, teisinga yra ne visiems. Štai konstitucine teise pasinaudojusiam prof. Ignui Vėgėlei už laisvo žodžio reiškimą ji iškėlė drausmės bylą, o į garbės teismą ministrės paskirtas kitas advokatas Andrius Iškauskas bylos išvengė nepaisant grubių įstatymo pažeidimų vykdant profesinę veiklą. Vyriausybės narės „profesionalų“ elgesį parodė ir jos viešai išsakytos frazės, įžeidžiančios profesorių I. Vėgėlę.

„Darbietis“ Aidas Gedvilas stebėjosi, kokia Lietuvoje yra „teisinga“ teisingumo sistema ir kokie dvigubi standartai yra vykdomi pačios teisingumą turinčios užtikrinti ministrės E. Dobrowolskos rankomis. Dar prieš prasidedant naujiesiems metams, ketvirtadienį, ministrė esą atsisakė pradėti drausmės bylą jos pačios skirtam advokatų garbės teismo nariui A. Iškauskui už tai, kad, pasak A. Gedvilo, šis ilgą laiką sistemingai pažeidinėjo profesinei veiklai taikomus reikalavimus dirbdamas kitoje vietoje nei viešai buvo deklaruota advokatūroje, nepaisant to, kad advokatams įstatymas tai imperatyviai draudžia[1].

Drausmės bylos iškėlimo dar gruodžio viduryje paprašė 17 įvairioms opozicinėms frakcijoms priklausančių Seimo narių grupė.

„Ministrės sprendimuose – akivaizdus dvigubų standartų taikymas. Prof. I. Vėgėlė jos kreipimesi į advokatų garbės teismą buvo be teismo nuteistas. Iš esmės ministrės rašte buvo konstatuoti jo tariamai padaryti pažeidimai, kuriuos garbės teismui palikta tik patvirtinti. Nors profesoriaus I. Vėgėlės vienintelė kaltė ta, kad jis naudojasi jam Konstitucijoje garantuota teise kritikuoti valdžią. Tariami pažeidimai neturi nieko bendro su profesine veikla.

Lyg to būtų maža, teisingumo ministrė plenarinių posėdžių metu dar ir tyčiojasi, kad „šiuo metu yra vėgėlės žvejybos draudimo sezonas“.

A. Iškausko atveju matome priešingą reakciją – ministrė kategoriškai atsisako kelti drausmės bylą, sako advokato elgesio negalinti įvertinti ir Seimo narių kreipimosi nagrinėjimą permeta Lietuvos advokatūrai. Ko bijomasi? O gal ministrė nori gauti „atsilyginantį“ taip reikalingą A. Iškausko balsą advokatų garbės teisme ir bando įsiteikti?“ – svarstė A. Gedvilas[1].

I. Vėgėlės pažeidimai neturi nieko bendra su jo profesine veikla. Pavelo Danilyuko/Pexels nuotrauka
I. Vėgėlės pažeidimai neturi nieko bendra su jo profesine veikla. Pavelo Danilyuko/Pexels nuotrauka

Svarstoma, kad tokiais būdais E. Dobrowolska ketina pelnyti sau palankumą

Tuo tarpu A. Gedvilas šioje teisingumo dėlionėje įžvelgia ir daugiau įdomių detalių, pavyzdžiui, kad ministrės į garbės teismą paskirtas advokatas yra ir pranešėjas prof. I. Vėgėlės drausmės byloje. Tai, pasak politiko – akivaizdus interesų konfliktas, ypatingai, kai pati E. Dobrowolska neslepia siekianti pelnyti A. Iškausko palankumą paskirdama jį į garbės teismo narius, o vėliau padėdama ir išsisukti iš nepatogios situacijos.

Parlamentaras svarstė, ar tas ministrės rodomas nuolatinis rūpestis neįpareigoja A. Iškausko atsilyginti jai tuo pačiu ir ar tikrai taip neskatinamas advokato noras „pasistengti“ I. Vėgėlės drausmės byloje, kad ši pasibaigtų taip, kaip kad reikia ministrei.

Seimo narys taip pat pareiškė svarstantis galimybę kreiptis dėl ministrės plenarinio posėdžio surengtų patyčių kreiptis į Seimo etikos sargus.

Tokia teisybės sistema Lietuvoje stebėjosi ne tik A. Gedvilas, bet ir patys gyventojai. Tiesa – ne visi. Kai kurie jau teigė praradę elementariausią tikėjimą, kad kas nors Lietuvoje galėtų pasikeisti į gerą.

„Kam kelti tas bangas jeigu niekas nieko negali padaryti?! Paskaitėm, pažiūrėjom video, parašėm piktus komentarus, viskas, gyvenam toliau! Seime vaikų darželis, daro, kas ką nori, jokios atsakomybės nei už žodžius, nei už veiksmus. Visi bandymai pajudinti ministrus baigiasi nesėkme. Viskas nuspėjama! Kai buvo iškeltas klausimas ar iškels bylą Iškauskui tai atsakymas jau buvo iš karto nuspėjamas – ne!“ – piktinosi viena komentatorė.

Kiti gyventojai svarstė pasigendantys Seimo pirmininkės ir parlamentarų figūrų sprendžiant teisingumo ministrės elgesį, o ypatingai reaguojant į jos laidomus įžeidimus prof. I. Vėgėlės pusėn.

Svarstoma, kad tokiu elgesiu ministrė siekia asmeninės naudos. Sora'o Shimazakio/Pexels nuotrauka
Svarstoma, kad tokiu elgesiu ministrė siekia asmeninės naudos. Sora'o Shimazakio/Pexels nuotrauka

I. Vėgėlė stebėjosi aukšto rango politikės viešai išsakytomis įžeidžiančiomis frazėmis

Praėjusią savaitę į iš teisingumo ministrės E. Dobrowolskos lūpų išskriejusį įžeidimą apie „vėgėlės žvejybos draudimo sezoną“ sureagavo ir pats advokatas I. Vėgėlė. Jis neslėpė, kad politikė tokiais savo išsireiškimais jau ir „stogą pramušė“.

Advokatas tada svarstė, ką toks ministrės išsireiškimas gali reikšti jo drausmės bylos, kuri buvo perduota garbės teismui, kontekste.

Primename, kad teisingumo ministrė advokatui dėl jo pasisakymų viešojoje erdvėje apie asmenų, kurie COVID-19 pandemijos metu ir karo Ukrainoje metu organizavo paramą, drausmės bylą iškėlė rugsėjo pabaigoje[2].