Švietimo finansavimo pokyčiai JAV: D. Trumpas grasina nutraukti lėšas „ideologinėms“ mokykloms

Pasaulis, ŠvietimasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trump
D. Trumpas. ELTA nuotrauka

JAV prezidentas nori pertvarkyti Švietimo departamentą iš pagrindų

Prezidentas Donaldas Trumpas leido suprasti, kad tikisi, jog jo naujai paskirta švietimo sekretorė Linda McMahon neteks darbo ir išardys Švietimo departamentą. Praėjusią savaitę Senato patvirtinta L. McMahon sakė departamento darbuotojams, kad jų „galutinė misija“ bus panaikinti biurokratinį neefektyvumą ir perduoti federalinę švietimo priežiūrą atskiroms valstijoms.

Įsakas dėl departamento uždarymo gali būti paskelbtas jau šią savaitę. Tačiau visiškam agentūros panaikinimui greičiausiai reikės Kongreso pritarimo, todėl tai bus sudėtingas ir ilgas procesas. D. Trumpo administracija jau pradėjo pertvarkyti departamento veiklą. Vadovaujant Vyriausybės efektyvumo departamentui, kuriam vadovauja D. Trumpo patarėjas Elonas Muskas, buvo nutrauktos dešimtys federalinių švietimo sutarčių, laikomų „nevykusiomis“ ir neekonomiškomis.

D. Trumpo administracija taip pat sumažino Švietimo mokslų instituto, agentūros, atsakingos už akademinių rezultatų duomenų stebėjimą, skaičių, atleisdama arba laikinai nušalindama nuo pareigų daugybę darbuotojų. Švietimo departamentas visų pirma valdo federalinį švietimo finansavimą, kasmet prižiūrėdamas milijardus dolerių siekiančias stipendijas ir studentų paskolas.

Jei departamentas bus panaikintas, jo funkcijos turės būti perduotos kitoms vyriausybinėms agentūroms. Be to, departamentas atlieka svarbų vaidmenį teikiant paramos mokiniams paslaugas, įskaitant specialųjį ugdymą, mažas pajamas gaunančių mokinių programas ir pagalbą benamiams vaikams. Jo panaikinimas reikštų didelę federalinės švietimo priežiūros pertvarką ir neaiškumą, kaip šios programos bus valdomos.

Pagrindinis Švietimo departamento vaidmuo yra finansinis

D. Trumpo planuose, susijusiuose su mokyklomis ir koledžais, svarbų vaidmenį atlieka federalinis švietimo finansavimas. Jis pažadėjo neskirti federalinių pinigų institucijoms, kurios propaguoja „kritinę rasių teoriją, transseksualumo klausimus ir kitą netinkamą rasinį, seksualinį ar politinį turinį“. Priešingai, jis siekia skatinti valstijas ir mokyklas, kurios panaikina mokytojų etatus ir remia visuotinio mokyklų pasirinkimo programas[1].

Kasmet departamentas skiria milijardus federalinių lėšų mokykloms ir koledžams ir valdo studentų federalinių paskolų portfelį. Jei departamentas būtų uždarytas, jo pareigos būtų perduotos kitoms agentūroms. Be to, Švietimo departamentas atlieka svarbų reguliavimo vaidmenį teikiant paslaugas mokiniams, įskaitant neįgaliuosius, mažas pajamas gaunančius mokinius ir benamius vaikus.

Federalinis švietimo finansavimas yra svarbi D. Trumpo mokykloms ir koledžams skirtos darbotvarkės dalis. Jis pažadėjo sustabdyti federalinį finansavimą institucijoms, kurios propaguoja „kritinę rasių teoriją, transseksualų klausimus ir kitas politiškai prieštaringas temas“, kartu skatindamas valstijas ir mokyklas, kurios panaikina mokytojų etatus ir remia visuotinio mokyklų pasirinkimo programas.

Nors federalinės lėšos sudaro palyginti nedidelę valstybinių mokyklų biudžetų dalį, apie 14 %, kolegijos ir universitetai yra labiau nuo jų priklausomi, nes gauna mokslinių tyrimų stipendijas ir federalinę finansinę paramą, kuri padeda studentams susimokėti už mokslą.

Švietimo departamentas administruoja maždaug 1,5 trilijono JAV dolerių studentų paskolų skolą, kuri turi įtakos daugiau kaip 40 milijonų paskolų gavėjų. Jis taip pat prižiūri Pell stipendijų programą, pagal kurią teikiama finansinė parama mažas pajamas gaunantiems studentams, ir administruoja nemokamą paraišką federalinei paramai studentams gauti (FAFSA), kurią universitetai naudoja finansinei paramai skirti.

Švietimo departamentas JAV kontroliuoja finansavimą ir mokyklų pasirinkimą. Alex P/ Pexels

D. Trumpas planuoja peržiūrėti studentų paskolų suteikimo ir atleidimo nuo skolos tvarką

Prezidento J. Bideno administracijos laikais studentų paskolų atleidimas tapo pagrindiniu tikslu. Nors jo pirminį bandymą anuliuoti studentų paskolas užblokavo JAV Aukščiausiasis Teismas, daugiau kaip 175 mlrd. dolerių studentų įsiskolinimų buvo panaikinta daugiau kaip 4,8 mln. paskolų gavėjų, pakoregavus esamas programas, pvz., paskolų už valstybės tarnybą panaikinimą.

Respublikonai griežtai pasipriešino šioms paskolų atleidimo pastangoms, o kelios valstijos, kurioms vadovauja respublikonų partija, pateikė ieškinius. D. Trumpas kritikavo J. Bideno pastangas panaikinti studentų paskolas, vadindamas jas neteisėtomis ir nesąžiningomis. Jis pavadino jas „visiška katastrofa“, kuri „tyčiojasi iš jaunų žmonių“.

Nors D. Trumpas nepateikė konkrečios informacijos apie savo požiūrį į studentų skolas, kurios susidaro dėl paskolų mokslams, ankstesniuose jo pasiūlymuose buvo numatyta panaikinti paskolų valstybės tarnybai atleidimo programą ir sustabdyti reglamentus, kurie leido atleisti nuo skolų studentus, apgautus kolegijų jo prezidentavimo metu.

D. Trumpas taip pat gyrė jo paskirtus Aukščiausiojo Teismo teisėjus už tai, kad jie balsavo blokuodami J. Bideno ekspansyvų skolų panaikinimo planą. Jis ne kartą pasmerkė Bideno vykdomas skolų panaikinimo pastangas, vadindamas jas „niekingomis“ ir „neteisėtomis“.

Džo Baidenas
J. Bidenas, valdydamas JAV, tūkstančiams studentų atleido už įsiskolinimus. ELTA

Naujoji administracija planuoja nutraukti apsaugą nuo diskriminacijos dėl lytinės tapatybės

Švietimo departamentas, pasitelkdamas Pilietinių teisių biurą, tiria ir teikia gaires dėl pilietinių teisių įstatymų taikymo, daugiausia dėmesio skirdamas tokiems klausimams kaip LGBTQ+ mokinių teisės ir rasinė lygybė. Biuras taip pat prižiūri svarbų duomenų rinkimo projektą, kurio metu stebimi skirtumai, susiję su ištekliais, kurso prieinamumu ir drausme tarp skirtingų rasių ir socialinių bei ekonominių sluoksnių[2].

D. Trumpas pasiūlė kitokį požiūrį į biuro vaidmenį pilietinių teisių srityje. Jo administracijai vadovaujant departamentas nurodė biurui teikti pirmenybę skundams, susijusiems su antisemitizmu, ir pradėjo tyrimus dėl koledžų ir mokyklų sporto lygų, leidžiančių transseksualams sportininkams rungtyniauti moterų komandose. Jis jau uždraudė translyčiams dalyvauti merginų sporte.

D. Trumpas taip pat pažadėjo, kad transseksualiems studentams nebus taikoma IX antraštinės dalies apsauga, kuri reglamentuoja studentų teises, susijusias su įvardžiais, specialiais tualetais ir persirengimo kambariais. Iš pradžių 1972 m. priimta kaip moterų teisių įstatymas, J. Bideno administracija išplėtė IX antraštinės dalies taikymo sritį, įtraukdama į ją lytinę tapatybę ir seksualinę orientaciją, tačiau vėliau federalinis teisėjas šią apsaugą panaikino.

Dar 2017 m. D. Trumpas panaikino B. Obamos laikų gaires, kuriomis buvo ginama translyčių mokinių teisė naudotis jų lytinę tapatybę atitinkančiais mokyklos tualetais. D. Trumpas planuoja atšaukti bet kokią lytį patvirtinančios priežiūros politiką, nustatytą prezidento Joe Bideno, kuris 2022 m. pasirašė įsaką, nurodantį Švietimo bei Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentams padidinti LGBTQ+ studentų sveikatos priežiūros ir lytį patvirtinančios priežiūros prieinamumą.

D. Trumpas taip pat grasino sumažinti arba panaikinti federalinį finansavimą toms mokykloms, kuriose mokytojai ar darbuotojai siūlo mokiniams idėjas, kad jie gali būti „įstrigę ne tame kūne“. 2025 m. sausio 20 d. D. Trumpas pasirašė vykdomąjį įsakymą Nr. 14168, pavadintą „Moterų gynimas nuo lyčių ideologijos ekstremizmo ir biologinės tiesos atkūrimas federalinėje vyriausybėje“. Šiame įsakyme lytis griežtai apibrėžiama kaip vyras arba moteris, remiantis biologine lytimi, paskirta gimstant, ir nurodoma federalinėms agentūroms oficialioje politikoje nebepripažinti lytinės tapatybės.

Be to, vykdomuoju įsaku įpareigojama nutraukti lytį patvirtinančią nepilnamečių priežiūrą ir ribojama translyčių asmenų galimybė naudotis jų lytinę tapatybę atitinkančiomis patalpomis, pavyzdžiui, tualetais ir persirengimo kambariais. Šiais esminiais pokyčiais iš esmės keičiama J. Bideno administracijos laikais įvesta politika, kuri išplėtė transseksualių studentų apsaugą.

D. Trumpo administracija taip pat atkreipė dėmesį į įvairovės, lygybės ir įtraukties programas mokyklose. Jo administracija pradėjo naują iniciatyvą, pagal kurią asmenys gali pranešti apie K-12 valstybines mokyklas, kurios propaguoja DEI politiką. Kritikai išreiškė susirūpinimą, kad šis veiksmas gali paskatinti susiskaldymo atmosferą ir potencialiai paskatinti žmones „spausti“ pedagogus ir mokyklas, su kuriomis jie nesutinka.

Forma, kurią kai kurie kritikai pavadino „įskundimo forma“, nukreipta prieš programas, kuriomis propaguojama rasinė ir lyčių lygybė, laikant jas diskriminacijos, o ne įtraukties forma. Šis žingsnis paskatino tolesnes diskusijas dėl DEI vaidmens švietime ir galimo poveikio mokiniams ir mokytojams.

Vaikų švietimo kontrolė — tėvų rankose

Mokyklų pasirinkimo galimybės, visų pirma privačių mokyklų talonai, buvo kertinis D. Trumpo švietimo politikos akmuo. Nors ambicingiausi jo pasiūlymai sunkiai prasimušdavo Kongrese, jo administracija pasiekė tam tikros pažangos. 2017 m. priimtu Mokesčių mažinimo ir darbo vietų kūrimo įstatymu tėvams buvo leista naudotis savo vaikų 529 koledžų taupymo planais, kad jie galėtų padengti iki 10 000 JAV dolerių per metus už privačios mokyklos mokslą.

Vienas iš svarbiausių D. Trumpo tikslų yra suteikti tėvams daugiau galimybių kontroliuoti savo vaikų švietimą. Jo administracija pasisakė už tai, kad federalinės lėšos būtų naudojamos mokyklų pasirinkimui skatinti, kad tėvai galėtų naudotis privačių mokyklų talonais. Šie kuponai suteikia finansavimą mokiniams lankyti privačias ar religines mokyklas vietoj jiems priskirtų valstybinių mokyklų.

Valstijų lygmeniu keli gubernatoriai, įskaitant Teksaso valstijos gubernatorių Gregą Abbotą, rėmė mokyklų pasirinkimo iniciatyvas. Teksaso valstijos Senatas priėmė Senato 2 įstatymo projektą, pagal kurį 1 mlrd. dolerių būtų skirta kuponų programai, pagal kurią vienam mokiniui kasmet būtų siūloma 10 000 dolerių privačios mokyklos mokesčiui sumokėti.

Šiame įstatymo projekte taip pat numatyta papildoma parama neįgaliems mokiniams ir šeimoms, pasirinkusioms mokymą namuose. Tačiau šis pasiūlymas sukėlė diskusijų, nes valstybinių mokyklų gynėjai išreiškė susirūpinimą dėl galimo lėšų nukreipimo nuo valstybinių mokyklų.

Florida, Arizona ir Vakarų Virdžinija tai kitos valstijos, kuriose jau taikomos įvairių formų mokyklų pasirinkimo programos, ir kuriose jau veikia įvairių formų talonai. Šiomis programomis siekiama suteikti tėvams daugiau galimybių siūlant alternatyvas tradicinėms valstybinėms mokykloms, dažnai pabrėžiant didesnę mokymosi laisvę ir mokymosi galimybių įvairovę.

Diskusijos dėl mokyklų pasirinkimo tebėra labai prieštaringos. Rėmėjai teigia, kad kuponų programos sukuria konkurenciją, skatina švietimo tobulinimą ir suteikia šeimoms daugiau galimybių rinktis vaikų mokymąsi mokykloje. Jie tvirtina, kad mokyklų pasirinkimas yra svarbus žingsnis siekiant suteikti tėvams daugiau galių ir spręsti valstybinės švietimo sistemos nelygybės problemą.

Kita vertus, kritikai įspėja, kad dėl kuponų iš valstybinių mokyklų atitraukiami svarbūs ištekliai ir gali pablogėti tose mokyklose besimokančių mokinių ugdymo kokybė. Jie taip pat nurodo, kad privačiose mokyklose trūksta atskaitomybės ir gali padidėti segregacija ir nelygybė.

D. Trumpas
D. Trumpas tikisi, kad Švietimo reforma padės šaliai sutaupyti. ELTA

JAV prezidentas nori keisti finansavimo taisykles: aukštesni standartai mokymo įstaigoms

JAV Švietimo departamentas tiesiogiai neakredituoja kolegijų ir universitetų, tačiau atlieka svarbų vaidmenį prižiūrėdamas akreditavimo sistemą. Jis tai daro peržiūrėdamas visas federaliniu mastu pripažintas akreditavimo agentūras, nes institucijos turi būti akredituotos, kad galėtų gauti federalinį finansavimą studentų finansinei paramai gauti.

Akreditavimas atsirado konservatorių dėmesio centre 2022 m., kai Pietų koledžų ir mokyklų asociacija išreiškė susirūpinimą dėl galimo politinio kišimosi į Floridos valstybinius koledžus ir universitetus. 2025 m. pradėjęs eiti pareigas prezidentas D. Trumpas leido suprasti, kad ketina atleisti „radikalius kairiuosius akredituotojus“ ir atverti duris naujoms akreditavimo įstaigoms, kurios laikytųsi standartų, suderintų su „amerikietiškos tradicijos gynimu“ ir pašalintų, jo nuomone, „marksistinius“ įvairovės administratorius.

Nors švietimo sekretorius turi įgaliojimus nutraukti ryšius su atskiromis akreditavimo agentūromis, šis procesas yra sudėtingas ir retai vykdomas. Valdant B. Obamos administracijai, buvo mėginta atšaukti dabar jau nebeveikiančio pelno siekiančio koledžų tinklo akredituotoją, tačiau tuometinė D. Trumpo administracija tai užblokavo. Nepriklausomų koledžų ir mokyklų akreditavimo tarybą, prieštaringai vertinamą akreditavimo įstaigą, 2022 m. galiausiai nutraukė J. Bideno administracija.

Kalbant apie finansavimą, Švietimo departamentas prižiūri didelį federalinį finansavimą, skiriamą K-12 mokykloms pagal pagrindines programas, pavyzdžiui, I antraštinę dalį, skirtą mažas pajamas gaunančioms mokykloms, ir Individualaus neįgaliųjų švietimo įstatymą (IDEA), pagal kurį teikiamos paslaugos neįgaliems mokiniams. Pagal šias programas finansuojamos įvairios paslaugos, įskaitant specialųjį ugdymą, papildomą pedagoginį personalą ir su mokymu nesusijusias funkcijas, pavyzdžiui, socialinius darbuotojus.

Pradėjęs eiti pareigas 2025 m., D. Trumpas išreiškė ketinimus šias funkcijas perduoti valstijų kontrolei, nors kol kas nepateikė konkrečios informacijos, kaip būtų valdomos pagrindinės federalinių lėšų paskirstymo vietos mokyklų rajonams funkcijos. Tačiau Heritage fondo projektas 2025, dešiniųjų pasiūlymas, kuriame išdėstyta D. Trumpo ateities vizija, siūlo galimą planą.

Jame siūloma mažas pajamas gaunantiems vaikams ir neįgaliems moksleiviams skirtų programų priežiūrą perduoti Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentui. Ilgainiui plane siūloma palaipsniui nutraukti šį finansavimą ir paversti jį blokinėmis dotacijomis valstijoms be jokių sąlygų. Tokia vizija iš esmės pakeistų federalinių lėšų skirstymą ir švietimo paslaugų teikimą visoje šalyje.