Suprasti akimirksniu
  • Balandis – vienas intensyviausių mėnesių sodininkams
  • Laikas sodinti daržo gėrybes ir papildomai tręšti krūmus bei medžius
  • Balandžio mėnesį nepamirškite pasirūpinti ir gėlynais
Šaltiniai
Gėlynų priežiūra
Balandžio mėnesį laikas užsiimti gėlėmis. Johno-Marko Smitho/Unsplash nuotrauka

Balandis – vienas intensyviausių mėnesių sodininkams

Vis sparčiau šylant orams, tiems, kurie turi sodus ir daržus, auga darbų sąrašas, o balandžio mėnesį iš tiesų galima laikyti vienu intensyviausiu sodininkų gyvenime.

Nesate tikri ar nieko nepamiršote ir jau suplanavote visas svarbiausias užduotis? Ne bėda – pateikiame būtiniausių sodo darbų, kuriuos reikėtų atlikti balandžio mėnesį, sąrašą.

Balandžio pradžioje pirmiausia reikėtų genėti vynmedžius, iš kurių žaizdų vėliau teka sultys. O obelis, kriaušes ir slyvas galima genėti iki pat balandžio pabaigos. Tiesa, su obelimis ir kriaušėmis tai reikėtų atlikti iki pumpurų skleidimosi pradžios. Vienintelė išimtis – pernelyg stipriai augančios veislės. Tokias obelis ir kriaušes galima genėti net ir tuo metu, kai jau sprogsta pumpurai, nes tada išaugs mažiau vilkūglių.

O jei norite, jog vaisiai būtų stambūs ir sveiki, neužmirškite tinkamo vaismedžių genėjimo pagrindų. Iš pradžių turėtumėte išpjauti sausas ar aplūžusias šakas, tada – išretinti tas šakas, kurios auga per tankiai. Po genėjimo likusias žaizdas reikia užtepti vandens emulsiniais dažais.

Be to, svarbu įsidėmėti, jog balandis – netinkamas mėnuo kai kurių kitų medžių genėjimui. Štai graikinius riešutmedžius reikėtų genėti prieš derlių, liepos pabaigoje arba vėlyvą pavasarį, kai šie medžiai jau pilnai sulapoja. Trešnes ar vyšnias tvarkykite, kai nuimsite derlių, nes taip medžiai mažiau užsikrės medienos ir žievės ligomis.

Pavasarį tinkamas laikas sodinti visus vaiskrūmius ir vaismedžius. Naujai įsigytus sodinukus reikėtų pasodinti maždaug iki balandžio vidurio.

O auginant medžius, kurie stovi jau seniau ir šaltuoju sezonu buvo aprišti, dabar reikėtų nuo jų nuimti visus aprišalus ir juos sudeginti. Taip pat būtent balandį reikėtų skiepyti ir perskiepyti kaulavaisius ir sėklavaisius vaismedžius.

Balandis yra vienas užimčiausių mėnesių visiems, kurie turi savo daržus. Sandie Clarke/Unsplash nuotrauka
Balandis yra vienas užimčiausių mėnesių visiems, kurie turi savo daržus. Sandie Clarke/Unsplash nuotrauka

Laikas sodinti daržo gėrybes ir papildomai tręšti krūmus bei medžius

Balandis yra sertifikuotų sodo augalų sėjimo metas. Vaiskrūmius reikėtų dauginti atlankomis: agrastus, vynuoges, serbentus, išretinti avietes.

Prieš tai derėjusius stiebus turėtumėte pašalinti, o eilutėje auginamas avietes laikas pririšti prie ištemptos vielos. Nepamirškite ir braškių daigų sodinimo, nes jis prasideda maždaug balandžio mėnesio viduryje.
Kaip ir kiekvienais metais, siekiant gausesnio derliaus reikėtų papildomai tręšti visus uogakrūmius, vaismedžius ir vaiskrūmius.

O jei nenorite susidurti su didelėmis problemomis, kurias kelia graužikų antplūdis, taip pat į nupjautus plastikinius butelius ir drenažo vamzdelius pridėkite masalo su nuodais. Žinoma, įsitikinkite, jog vietos, kuriose paliksite nuodus, nėra prieinamos naminiams ar kitiems gyvūnams.

Balandžio mėnesį sėjamos ir ankstyvosios lauko daržovės[1], tad neužmirškite įsigyti trąšų ir visų kitų priemonių, reikalingų sėjimui.

O kai paros vidutinė temperatūra taps teigiama, galite pradėti ir pačią ankstyvąją sėją. Galima sėti ridikėlius, morkas, salotas, špinatus, pipirines, daugelį prieskoninių daržovių, svogūnus, česnakus, šparagus, rabarbarus, krienus, porus.

Šildomuose šiltnamiuose reikėtų sodinti auginimui lauke skirtus agurkų ir pomidorų daigus. Jei turite namuose užaugintus įvairių augalų daigus, dabar svarbiausia juos grūdinti ir tik po to sodinti. Tad kiekvieną dieną dėžutes reikėtų išnešti į lauką ar balkoną, o po savaitės, jei nėra šalnų, galima palikti ir nakčiai[2].

Paskutinę balandžio savaitę reikėtų sodinti ankstyvųjų gūžinių ir žiedinių kopūstų daigus, ankstyvąsias bulves. Tiesa, jei naktimis būna šalnos, būtina apsaugoti daržoves nuo sušalimo. O daugiametes daržoves šiuo metu svarbu tręšti mineralinėmis trąšomis, supurenti joms žemės paviršių.

Paaugusius daigus reikėtų palaipsniui pratinti prie lauko sąlygų. Markuso Spiskes/Unsplash nuotrauka
Paaugusius daigus reikėtų palaipsniui pratinti prie lauko sąlygų. Markuso Spiskes/Unsplash nuotrauka

Balandžio mėnesį nepamirškite pasirūpinti ir gėlynais

Balandžio mėnesį galima sėti ir daug įvairių gėlių. Žinoma, pirmiausiai reikėtų paruošti gėlynus: atsargiai nurinkti senus medžių ir krūmų lapus ir kitas augalų liekanas, naikinti piktžoles, supurenti žemę.

Tuomet galima mąstyti, kokias gėles norite matyti savo teritorijoje ir pradėti sėją. Balandžio mėnesį galite sėti ageratą-lakštenį, markijas, zinijas, jurginus, levažandžius, klarkijas, serečius.

Tiesa, svarbu įsidėmėti sėjimo principus. Pavyzdžiui, lakštenis balandžio pradžioje sėjamas į dėžutes arba inspektą. Daigai persodinami 3 centimetrų atstumu tik vėliau, kai jau paauga. O jauni daigai yra jautrūs šalnoms, todėl norint juos sodinti gėlyne reikėtų įsitikinti, jog orai tikrai pakankamai atšilo. Tuomet daigai sodinami 15-20 centimetrų atstumu saulėtoje vietoje, kuri pasižymi sunkesne, kalkinga dirva.

Jurginai taip pat iš pradžių sėjami į inspektus arba dėžutes, o pasibaigus šalnoms daigai sodinami 30 centimetrų atstumu gėlynuose.

Kitos gėlės irgi turi įvairius konkrečius sėjimo ir persodinimo variantus, tad jei niekada jų nesėjote ir nesate tikri kaip reikėtų elgtis, geriausia pasikonsultuoti su sėklas pardavinėjančiais specialistais.

Orams atšilus, balandžio pabaigoje sodinamos ir rožės. Jei jas turite jau iš ankstesnių metų, o ne sodinate naujas, tuomet grįžus šiltesniems orams pats laikas jas nudengti. Tiesa, tai darykite palaipsniui, pasirinkę apniukusią dieną. Taip pat nukaskite durpių ar žemių kaupus, dalį durpių palikite mulčiui, o jei matote, jog rožių krūmams trūksta drėgmės – palaistykite.

Jei auginate jaunas kamienines rožes, nepamirškite pakelti jų stiebus. Jei to nepadarysite iki pumpurų formavimosi, jie paprasčiausiai nulūš. Poliantines ir arbatines hibridines rožes reikėtų nukarpyti paliekant 2–3 pumpurus ant kiekvienos šakos.

Tiesa, net jei neturite gėlyno ir savo gėles auginate tik kambaryje, balandžio mėnesį itin svarbu ir joms suteikti daugiau dėmesio.

Intensyviai augančius ir žydinčius bei nepersodintus augalus reikėtų dažniau laistyti, tręšti ir pastatyti gerai apšviestoje vietoje. Tačiau su saule nepersistenkite, nes pavasariniai spinduliai yra itin stiprūs ir gali nudeginti gėles. Jei augalai nuolat stovi ant saulėtų palangių, prie stiklo reikėtų ištiesti marlę ar kitą medžiagą, kuri apsaugotų gėles.

Verta atsiminti, kad balandžio suintensyvėja įvairūs kenkėjų, tokie kaip amarai, skydamariai ar erkės, todėl veikia atidžiau stebėti augalus. Kenkėjams užpuolus gėles, jas pradžioje reikia nuplauti vandeniu, o vėliau – ir muiluotu vandeniu, vėliau pakartotinai perskalaujant švariu[3]. Gėles taip pat galima apsaugoti apipurškiant jas muiluoto vandens ir tabako nuoviro skiediniu, o paskui nuplovus švariu vandeniu.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Sodininkystė.lt. Balandžio mėnesio darbai sode, darže ir gėlyne Sodininkystė.lt
2.arrow_upward
Sodospalvos.lt. Darbai darže balandžio mėnesį Sodospalvos.lt