Šunų dantų priežiūra: kaip elgtis, kad augintinis turėtų sveikus dantis?

Aplinka, AugintiniaiRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Šunų dantys
Itin svarbu prižiūrėti šuns dantis. Yoavo Hornungo/Unsplash nuotrauka

Būtina atkreipti dėmesį į šuns dantų būklę

Keturkojus augintinius laikantys atsakingi žmonės stengiasi, jog jų gyvūnas gautų kuo geresnę priežiūrą ir išvengtų įvairių ligų, kurių tikimybę galima ženkliai sumažinti, laikantis veterinarų bei įvairių tyrimų patvirtintų tam tikrų taisyklių. Viena iš tokių svarbių priežiūros sričių yra dantys. Visgi, dažnai net ir šiais laikais šunų savininkai ne visada žino kaip prižiūrėti šunų dantis ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Tad būtent tai ir sužinosite, atidžiai perskaitę ir įsidėmėję žemiau pateiktus faktus.

O akylai stebėti augintinio dantų būklę bei rūpintis, kad jie išliktų sveiki, tikrai reikia. Neprižiūrimi dantys ne tik atrodo neestetiškai ir pagelsta, o iš nasrų pradeda sklisti nemalonus kvapas. Dėl laiku nesaugotų dantų vėliau šunys kenčia nuo dantenų ir dantų ligų. Veterinarai jau spėjo pastebėti, kad nepaisant to, jog šiais laikais apstu įvairių priemonių, informacijos, kas padeda palaikyti sveikus dantis ir lengvai pasiekiamų, daug kur įsikūrusių veterinarijos gydyklų, tačiau apie 80 proc. šunų, sulaukusių trijų metų amžiaus, jau kenčia nuo dantų problemų.[1]

Deja, daug keturkojų augintinių vis dar tiki, jog šunų dantys neverti didelio dėmesio. Juk šunys tūkstančius metų gyveno be jokio dantų valymo ir išskirtinės jų priežiūros. Tačiau iš tiesų negalima lyginti senesnių laikų su dabartiniais, nes dabar šunys susiduria su visiškai kitokiu gyvenimo tempu, gaunamu pašaru ir kitais faktoriais, turinčiais įtakos apnašų ir dantų akmenų kaupimuisi, įvairioms ligoms, traumoms ir pan.

Tad lygiai taip pat, kaip žmonės rūpinasi burnos higiena, stengdamiesi kuo ilgiau turėti sveikus dantis, taip ir būtina suteikti visą reikalingą priežiūrą šunims. Tokiu būdu ne tik džiaugsitės baltais augintinio dantimis, bet ir padidinsite tikimybę, jog išvengsite problemų, kurios sukeltų diskomfortą jūsų augintiniui ir smarkiai paplonintų jūsų kišenę, mėginant jį pagydyti.

Reikalingas tinkamas pašaras ir reguliarus dantų valymas

Jei norite, kad augintinis kuo ilgiau džiaugtųsi sveikais dantimis, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ką jis deda į burną. Tinkamai parinktas pašaras yra vienas pagrindinių būdų, kuris gali padėti išvengti rimtų dantų bei dantenų problemų. Dantims neitin gerai minkštas, tarp dantų linkęs strigti ėdalas (pavyzdžiui, košės). Geriau rinktis sauso maisto granules arba šerti natūraliais produktais (RAW ar BARF). Ėsdami nesmulkintus mėsos gabalus, šunys juo plėšo ir drauge prižiūri savo dantis.

Šunų dantų būklė priklauso ne tik nuo to, ką jis valgo. Wade'o Austino Elliso/Unsplash nuotrauka

Tiesa, nors daugelis dar yra įpratę galvoti, kad šunims naudinga graužti kaulus, iš tiesų kiek klysta. Apskritai reikėtų vengti kaulų be mėsos, nes augintinis gali nusilaužti dantį arba kaului lūžus atplaišos gali sužaloti virškinimo traktą ar snukį. Jei visgi norite savo šuniui duoti kaulų, tuomet rinkitės tik mėsingus, o dar geriau – vietoj kaulų tiesiog rinktis natūralius džiovintus skanėstus. Tokie skanėstai yra gan naudingi, nes juos begrauždami šunys automatiškai valo savo dantis.

Iš žaislų tinkamiausi guminiai žaislai ar virvės, įvairūs specialūs šunų dantų higienai skirti gaminiai. Reikėtų vengti tokių žaislų, kuriuose kaupiasi visi nešvarumai (pvz., pūkuoti teniso kamuoliukai).

Taip pat nereikėtų pamiršti ir šuns dantų valymo. Specialiu dantų šepetėliu ir šunims skirta dantų pasta reikėtų valyti augintinio nasrus bent 2-3 kartus per savaitę. Žinoma, iš pradžių keturkojui tai gali nepatikti, tačiau pratinant prie dantų valymo nuo mažų dienų, šuo turėtų gan greitai įprasti prie tokios procedūros. Jei visgi net ir po lėto pratinimo niekaip nepavyksta pripratinti augintinio prie dantų valymo namuose, belieka pasikliauti tinkamu pašaru, skanėstais bei žaislais, o retkarčiais, jei apžiūrėjęs veterinaras taip pataria – atlikti profesionalų burnos valymą.

Pagrindiniai požymiai, signalizuojantys apie dantų problemas

Suaugę šunys turi 42 dantis, iš kurių 22 yra išsidėstę apatiniame žandikaulyje, o likę 20 – viršutiniame.[2] Ir nors dažnai atrodo, jog keturkojų dantys yra itin stiprūs ir retai susiduria su dantų bei dantenų problemomis, realybė yra visai kitokia. Nesistengiant prižiūrėti šuns dantų, augintinis gali pradėti susidurti su įvairiomis ligomis dar gan jauname amžiuje. Žinoma, nereikia tikėtis, jog net ir prižiūrint dantis jie niekada neges ar nesikeis, tačiau tai sumažina ligų tikimybę ir padeda ilgiau juos išlaikyti sveikus bei gražius.

Jei šuniui skauda dantis, jis gali nustoti leistis apžiūrimas. Alexas_Fotos/Unsplash nuotrauka

Jei nesate tikri, kaip atskirti sveiką šunį nuo to, kuris turi dantų ir dantenų problemų, tai svarbiausia atkreipti dėmesį į dažniausius požymius. Iš nasrų sklindantis blogas kvapas, dantenų paraudimas ir patinimas, dantų kraujavimas, nulūžę ar iškritę dantys yra patys didžiausi signalai, pranešantys, kad augintinio dantų būklė yra netinkama. Šuo dėl dantų problemų netgi gali justi skausmą, tačiau šeimininkai ne visada supranta augintinio rodomus signalus. Pavyzdžiui, jei iki šiol keturkojis be jokio pasipriešinimo leisdavo apžiūrėti dantis, bet staiga pradėjo priešintis – galima įtarti, kad jam skauda. Taip pat šunys diskomfortą parodo krapštydami snukį letena, nustodami ėsti, vis nenurimdami.

Klaidinga manyti, jog blogas kvapas iš nasrų – įprastas reiškinys. Dažnai nemalonus kvapas atsiranda dėl dantų akmenų, kurie taip pat kalti dėl dantenų paraudimo, o vėliau – ir dėl dantų iškritimo. Dantų akmenis būtina šalinti, nes nesiimant jokių priemonių, akmenys pradeda formuotis žemiau dantenų linijos ir susidariusiose kišenėlėse ima aktyviai veistis bakterijos, gali išsivystyti periodonto ligos. O infekcijai patekus į organizmą, augintiniui gresia net ir širdies, inkstų ar kepenų ligos.

Tad neignoruokite savo augintinio dantų būklės. Jei jie sveiki – pasistenkite, jog tokie išliktų ir toliau, parinkę tinkamą pašarą ir juos prižiūrėdami. O jei buvo pastebėtos dantų problemos, nedelsdami jas tvarkykite su patikimo veterinaro pagalba, kad augintinis laiku išvengtų dar rimtesnių bėdų su sveikata.