Suprasti akimirksniu
  • Arizonos universitete studentai gydosi nuo pasiutligės
  • Universitetas neigia žinojęs apie bendrabutyje apsigyvenusius šikšnosparnius
  • Pasiutligė ir šikšnosparniai siejami nebe pirmą kartą
Šaltiniai
Šikšnosparnis
Žmonės nuo viduramžių bijo šikšnosparinių, todėl jiems linkę priskirti įvarias blogybes, asociatyvi Eltos nuotrauka

Arizonos universitete studentai gydosi nuo pasiutligės

Šiaurės Arizonos universitete (NAU) keli studentai yra priversti gydytis nuo pasiutligės, kai jų bendrabutyje buvo rasti šikšnosparniai, praneša ABC 15.[1]

„Keliems studentams, įvertinus infekcijos mastą ir Kuko apygardos sveikatos apsaugos ir ligoninių sistemos (CCHHS) bei juos gydančių gydytojų rekomendacijas, buvo suteikta medicininė pagalba“, - nurodė NAU atstovas.

Universitetas nedelsdamas evakavo studentus iš Mountain View bendrabučio pastato ir perkėlė juos į kitas gyvenamąsias patalpas už universiteto ribų.

Tačiau kai kuriems studentams tai tapo tikru iššūkiu. Vieno iš jų kaimynas pasirodė esąs daug vyresnis už jį vyras, kas sukėlė diskomfortą.

„Tai nėra tokia didelė problema, bet tai keista. Tai ne studentas, o žmogus, kuris dirba“, – atviravo antrakursis Džulijanas Herera (Julian Herrera).

Universitetas patvirtino, kad persikėlimo metu nebuvo atlikta naujų kaimynų asmenybių patikra, o tai taip pat sukėlė tėvų susirūpinimą. Metas Elisonas (Matt Allison), vieno iš studentų tėvas, išreiškė nepasitenkinimą dėl universiteto administracijos pateikiamos informacijos ribotumo. Lankydamasis bendrabutyje jis pastebėjo ant lubų kabantį šikšnosparnį ir juokaudamas pavadino jį „Briusu“ Betmeno garbei.

M. Elisonas teigia, kad jo sūnus matė šikšnosparnius pastate kelias savaites prieš evakuaciją, kuri staiga įvyko sesijos viduryje. Tėvai susidūrė su papildomomis išlaidomis ir nepatogumais, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo vietų trūkumu ir negalėjimu naudotis iš anksto apmokėtais maitinimo abonentais.

„Studentai sumokėjo 700 JAV dolerių už vietą automobilių stovėjimo aikštelėje, tačiau dabar jie neturi prieigos prie šių vietų“, - stebėjosi M. Elisonas.

Universitetas neigia žinojęs apie bendrabutyje apsigyvenusius šikšnosparnius

Universiteto atstovas neigė skundus dėl paramos trūkumo, sakydamas, kad administracija informavo studentus apie pinigų grąžinimo procedūrą ir pasiūlė pagalbą persikėlimo proceso metu. Vis dėlto kai kurie tėvai liko nepatenkinti, manydami, jog universitetas iš anksto žinojo apie šikšnosparnių problemą.

Incidentas taip pat sukėlė susirūpinimą dėl studentų sveikatos, nes gyvenimas su šikšnosparniais padidina riziką užsikrėsti ne tik pasiutlige, bet ir kitomis ligomis. Pavyzdžiui, šikšnosparnių išmatose gali būti sporų, sukeliančių sunkias kvėpavimo takų ligas.

Universitetas pripažino, kad informacija apie šikšnosparnių gaudymą atėjo rugsėjį, tačiau teigia, kad tuo metu pranešimų apie gyvūnus gyvenamosiose patalpose nebuvo.

„Šikšnosparniai ir kiti laukiniai gyvūnai yra paplitę Flagstafe. Studentų persikėlimas buvo organizuotas dėl šikšnosparnių įsiskverbimo į miegamąsias zonas, apie ką tapo žinoma tik rugsėjo mėnesį“, – aiškino NAU atstovas.

Pasiutligė ir šikšnosparniai siejami nebe pirmą kartą

Panašus susirūpinimas kilo ir po neseniai įvykusio incidento „Goose“ roko grupės koncerte rugsėjo 12 d. Jis vyko atviroje „Salt Shed“ scenoje, esančioje Ilinojaus valstijoje. Čikagos visuomenės sveikatos departamentas (CDPH) perspėjo renginio dalyvius, kad jie galėjo užsikrėsti pasiutlige nuo šikšnosparnių, kurie taip pat buvo pastebėti koncerte.[2]

„Jei buvote koncerte ir buvote įkastas ar apdraskytas šikšnosparnio, arba turėjote tiesioginį kontaktą su šiuo gyvūnu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad aptartumėte prevencines priemones“, - rekomendavo CDPH.

Portalas 77.lt primena, kad iš pradžių dėl COVID-19 pandemijos irgi buvo kaltinami šikšnosparniai, vėliau atsakomybę bandyta suversti skujuočiams, o pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie tai, kad ją sukėlė iš karinės laboratorijos pasprukęs virusas.[3]