Suprasti akimirksniu
  • Pirtis veikia ne tik kūną, bet ir emocijas
  • Naudojimasis pirtimi yra susijęs su tam tikra rizika, jei tai darote neteisingai
  • Toksinai, tokie kaip arsenas, švinas ir gyvsidabris yra pašalinami su prakaitu saunoje
Šaltiniai
Stebuklingi saunos privalumai
Skaisti oda ir sparčiai gražėjantys kūno linkiai jums padėkos. Crystalweed Cannabis/Unsplash nuotrauka.

Pirtis veikia ne tik kūną, bet ir emocijas

Tiesa ta, jog pirties rutina yra išties nuostabi, ypač žiemą, kuomet dėl arktinės temperatūros trokštama šilumos visur, kur jos tik galima rasti. Tuo tarpu ji dargi gali turėti nuostabų poveikį mūsų odai, kūnui bei nuotaikai.

Žmonės naudojasi pirtimi dėl įvairių priežasčių, o tai daro ir namuose, ir SPA centre ar sporto salės persirengimo kambaryje. Negana to, daugelyje šalių, taipogi ir Lietuvoje, pirtis ir kultūriniu požiūriu turi itin reikšmingą vaidmenį. Pavyzdžiui, neretai bendradarbiai pirtyje daro susiėjimus, o daugelis namų nūdienoje yra statomi su sauna. Kitaip tariant, nebūtina išeiti iš namų, kad patirtumėme pirties privalumus.

Įdomu tai, jog nėra privaloma - jeigu gėdijatės - saunoje būti visiškai nuogam, kad galėtumėte ja mėgautis, kadangi kai kurie gydytojai netgi rekomenduoja joje sėdėti visiškai apsirengus, kad drabužiai sugertų prakaitą, mat tada drabužius nusivilksite iš karto po pirties[1].

Kalbant apie visiems rūpimus pirties privalumus, jų yra tikrai daug, tačiau įsiminkite vieną esminę buvimo pirtyje taisyklę - elkitės lėtai ir atsargiai: pradėkite nuo kelių kartų per savaitę tris mėnesius po maždaug 15 minučių, o vėliau galite padidinti seansų trukmę, atsižvelgdami į savo komforto lygį. Kita vertus, jeigu jau esate pasirengęs „susišluoti“ šilumą, įvardinsime pagrindinius naudojimosi pirtimi privalumus.

Padeda išsaugoti raumenų masę. Sauna ne tik gali išvalyti mintis, bet ir padėti greičiau pasiekti kūno rengybos tikslus. Juolab kad kai kurie tyrimai parodė, jog pastaroji išsaugo raumenų masę, o taip pat padeda apsisaugoti nuo uždegimų.

Stiprina širdies sveikatą. Pirtis taipogi padidina širdies ir kraujagyslių sistemos ištvermę. Beje, laikas saunoje nėra toks pat, kaip tradicinis „prakaito seansas“ sporto salėje. Bet į dienos režimą įtraukus sauną kartu su treniruočių planu, galite pastebėti, kad galiausiai pasidarysite žymiai ištvermingesni.

Pagerina odos būklę. Lankymasis pirtyje gali tapti nuostabiu odos draugu. Nors poveikis greičiausiai priklausys nuo odos tipo, pirties karštis padės lengviau nuvalyti sausas odos ląsteles, o prakaitavimas gali pagerinti kraujotaką bei suaktyvinti kolageno gamybą.

Išvalo poras. Prakaitavimas išvalo poras, o tai reiškia, jog po pirties oda gali atrodyti nepalyginamai skaistesnė. Tačiau jei turite odos ligų, tokių kaip egzema ar psoriazė, ekspertai įspėja, kad pirtis gali pabloginti odos būklę. (Pasikalbėkite su dermatologu prieš eidami ir nustokite, jei pastebėsite, jog atsiranda bėrimų ar kitų odos sutrikimų.)

Padeda atsipalaiduoti. Apsilankymas saunoje yra puikus būdas atsipalaiduoti po dienos darbų. Vis tik nepriklausomai nuo to, kada einate į sauną, labai svarbu būti hidratuotam ir susilaikyti nuo alkoholio vartojimo prieš pirtį.

Pirtis veikia ne tik kūną, bet ir emocijas. Anne Nygard/Unsplash nuotrauka.
Pirtis veikia ne tik kūną, bet ir emocijas. Anne Nygard/Unsplash nuotrauka.

Naudojimasis pirtimi yra susijęs su tam tikra rizika, jei tai darote neteisingai

Paprasta, bet itin svarbi taisyklė: prieš einant į pirtį išgerkite bent stiklinę vandens, ir toliau gurkšnokite vandenį viduje. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiatės. Jei svaigsta galva, tai reiškia, kad laikas išeiti. Prieš einant į sauną taipogi gali būti naudinga pasikalbėti su gydytoju apie savo planus, ypač jei turite kokių nors anksčiau buvusių ligų, kadangi pirties rizika gali apimti žemą kraujospūdį ir kvėpavimo takų dirginimą, be kitų galimų pavojų sveikatai[2].

Svarbu paminėti ir tai, jog naudojimasis sauna gali sumažinti spermatozoidų skaičių, nors toks poveikis ir laikinas. Trumpiau tariant, kaitinimasis turi būti atliekamas sistemingai, o dar svarbiau – saikingai. Visgi nepriklausomai nuo to, ar lankotės saunoje namuose, sporto salėje ar SPA centre, prakaitavimas turėtų būti ganėtinai malonus potyris, dėl kurio galite jaustis sveikesni, laimingesni ir stipresni.

Tarp kitko, derėtų suprasti skirtumus tarp garų pirčių, infraraudonųjų spindulių kabinų ir suomiško stiliaus pirčių. Pavyzdžiui, pasitelkiant infraraudonuosius spindulius, oro temperatūra paprastai būna 43–55 °C (spinduliai gali jaustis karštesni, nes šiluma yra spinduliuojanti). O tai kiek panašu į buvimą saulėje. Tuo tarpu garinės pirtys yra šildomos tiesioginiu garu. Jos, be kita ko, išties karštos, nes drėgmė yra perdėm intensyvi. Tačiau tikroji temperatūra gali būti ne tokia aukšta - paprastai 32–50 °C.

Kadangi šių dviejų tipų pirtys paprastai būna ne tokios intensyvios - iki 55°C - tradicinė pirtis, kurioje įprastai naudojamas 70–90 °C karštis, nemažą dalį žmonių vargina, kol kiti asmenys priešingai – ten jaučia milžinišką malonumą. Kita vertus, akivaizdu, kad kiekvienas turi skirtingus pageidavimus, dėl ko svarbu atsižvelgti į tam tikras gaires, prisitaikant konkretų pirties tipą.

Naudojimasis pirtimi yra susijęs su tam tikra rizika, jei tai darote neteisingai. Anne Nygard/Unsplash nuotrauka.
Naudojimasis pirtimi yra susijęs su tam tikra rizika, jei tai darote neteisingai. Anne Nygard/Unsplash nuotrauka.

Toksinai, tokie kaip arsenas, švinas ir gyvsidabris yra pašalinami su prakaitu saunoje

Galima sakyti, kad šiuolaikiniame pasaulyje visi esame „rizikos grupėje“ susirgti kažkuo, pavyzdžiui, vėžiu. Bet dabar jau žinome, jog savo arsenale turime naują įrankį kovai su tuo, mat mokslininkai įrodė, kad pirties nauda sveikatai yra visapusiška[3].

Kuomet esate pirtyje, tai veikia jūsų kūną kaip vidutinio sunkumo mankšta: širdies susitraukimų dažnis padidėja, o kraujotaka pagerėja. Na, o kai taip atsitinka, širdies ir kraujagyslių ląstelės veikia geriau. Be to, sauna, kaip jau minėta anksčiau, geba sumažinti kraujospūdį, insulto tikimybę, demencijos bei Alzheimerio ligos riziką, dargi paskatindama efektyvią  atminties veiklą.

Galiausiai akivaizdu, jog geriausia, ką galite padaryti dėl savęs, tai nepamiršti reguliariai mankštintis ir apsilankyti pirtyje. Galų gale, sujungę šiuos du galingus elementus, ko gero, drąsiai nugyvensite iki 100 metų ir ilgiau. (Kai reguliariai lankotės saunose ir derinate seansus su sveika mityba, imuninė sistema neabejotinai veikia jūsų kūno naudai.) Taigi, iš esmės nesvarbu, ar esate gerai nusiteikęs sportininkas, ar tiesiog norite pereiti prie sveikos gyvensenos, nuoseklus naudojimasis pirtimi padės įgalinti gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas.

avatar
done
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward