Suprasti akimirksniu
  • Užduoties ėmėsi Nyderlandų startuolis „SpaceBorn United“
  • Greitu metu persikelsime į Marsą – tik reikia išspręsti reprodukcijos problemą
  • Kosmoso turizmo sektorius vystosi vis greičiau – tačiau pašosi greitesnio apvaisinimo
  • Gimė pirmieji kūdikiai „nuo“ roboto
Šaltiniai
Kūdikis
Startuolis sukūrė inkubatorių – nuo šiol galėsime gimdyti kosmose. Isaac Quesada/Unsplash nuotrauka

Užduoties ėmėsi Nyderlandų startuolis „SpaceBorn United“

Kosmoso pažinimo galimybės vystosi milžinišku greičiu, vis dažniau diskutuojant apie tai, kaipgi atrodys žmonių gyvenimas Marse ar kitose planetose. Kalbama ir apie pagalbinį apvaisinimą kosmose sukuriant žmogaus embrioną, nors dėl konkretaus plano vis dar smarkiai abejojama.

Startuolis savo ruožtu sukūrė apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) inkubatorių, kad būtų galima susilaukti kūdikių kosmose. Kas toliau?

Olandijos bendrovė „SpaceBorn United“ pradėjo kūdikio pradėjimo ir gimdymo kosmose tyrimus. Kodėl? Nes Elonas Muskas ir kiti žymūs kosmoso verslo atstovai įsivaizduoja ateitį, kai Marse gyvens tūkstančiai žmonių, na, o šiam tikslui pasiekti reikėtų ten sukurti savarankišką žmonių populiaciją[1]. Konkrečiau, kadangi gali būti neįmanoma dažnai siųsti žmonių iš Žemės, reprodukcijos kosmose problemų sprendimas yra labai svarbus.

Visų pirma mokslininkai turi nustatyti, ar žmonės gali daugintis (ir kaip) priešiškoje kosminėje aplinkoje, kuri yra bombarduojama kenksminga radiacija, kurioje nėra gravitacijos ir trūksta esminių išteklių.

Situacijai palengvinti, bendrovė sukūrė nedidelį apvaisinimo mėgintuvėlyje prietaisą ir embrionų inkubatorių, kurį ketina paleisti į kosmosą, įtaisui sukantis taip, jog imituotų gravitacijos poveikį Žemėje – iš pradžių su žinduolių ląstelėmis, vėliau – su žmonių.

Užduoties ėmėsi Nyderlandų startuolis „SpaceBorn United“. Klemen Vrankan/Unsplash nuotrauka
Užduoties ėmėsi Nyderlandų startuolis „SpaceBorn United“. Klemen Vrankan/Unsplash nuotrauka

Greitu metu persikelsime į Marsą – tik reikia išspręsti reprodukcijos problemą

Jei norime turėti žmonių gyvenvietes, pavyzdžiui, Marse, ir kad tos gyvenvietės būtų nepriklausomos, svarbiausia išspręsti reprodukcijos problemą. Kita vertus, kaip teigia E.Musko vaikų mama dainininkė Grimes, dar ir numirti kosmose būtų visai neblogai.

Tyrimams iš pradžių pasitarnaus pelių ląstelės, ir šiam tikslui pasiekti bendrovė ruošiasi pradėti keletą eksperimentų pagal misiją ARTIS. Planą įvykdyti tikimasi per ateinančius penkerius metus.

Visgi darant prielaidą, ar vyriausybė suteiks leidimą tokiems milžiniškiems tyrimams, iki žmogaus dauginimosi kosmose galimybės bendrovei dar liko daug įkalbinėjimo metų. Jau nekalbant apie tai, jog eksperimentai su žmogaus embrionais yra labai ginčytina mokslinių tyrimų sritis, o tarptautinės normos riboja žmogaus embrionų auginimą ne ilgiau kaip 14 dienų.

Taigi, bet kokie bandymai tai įgyvendinti pareikalaus išsamių medicininių ir imitacinių tyrimų bei kruopštaus galimų pasekmių apsvarstymo – beveik tiek pat, kiek ir tai, kad kosminėse kolonijose reikės patobulintų gyvybės palaikymo sistemų, galinčių užtikrinti saugią ir stabilią aplinką nėščioms moterims bei jų kūdikiams.

Kosmoso turizmo sektorius vystosi vis greičiau – tačiau pašosi greitesnio apvaisinimo

Įvairūs milijardieriai ir toliau kurpia planus įkurti kolonijas Marse ir Veneroje bei pradėti plataus masto kosminio turizmo verslą[2]. Akivaizdu, jog jei šie projektai bus sėkmingi, tai bus pirmieji nedrąsūs žmonijos žingsniai tolyn nuo Žemės. Šiaip ar taip, neabejotina, kad atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą kosmose, esant skirtingam gravitacijos lygiui, bus gaunama svarbių įžvalgų, galbūt užtikrinsiančių dar sėkmingesnį pagalbinio apvaisinimo taikymą Žemėje.

Vėlgi, nors žinoma, kad natūralus pastojimas kosmose nėra gera idėja nei etikos, nei medicinos požiūriu, kosmoso turizmo sektorius vystosi ir toliau. Be kita ko, panašu, kad galimybė teigti, jog kažkuris iš mūsų tapome pirmuoju kosmose pradėtu kūdikiu, daliai pasauliečių iš tiesų atrodo patraukli.

Gimė pirmieji kūdikiai „nuo“ roboto

Dar praėjusių metų pavasarį Barselonos inžinieriai supakavo jų sukurtą spermos injekcijos robotą ir DHL išsiuntė jį į Niujorką[3].

Vienas iš inžinierių, neturinčių realios patirties vaisingumo medicinoje, naudojo robotu valdomą adatą, žvelgdamas į žmogaus kiaušialąstę per fotoaparatą, galiausiai prasiskverbdamas į kiaušinėlį ir „išmesdamas“ vieną spermos ląstelę. Tokiu būdu buvo apvaisinta daugiau nei tuzinas kiaušinėlių.

Procedūrų rezultatas – sveiki embrionai, o dabar dvi mergaitės, kurios yra pirmieji žmonės, gimę apvaisinimo roboto dėka.

Įmonė, sukūrusi robotą „Overture Life“, teigia, jog šis įrenginys yra pirmasis žingsnis automatizuojant apvaisinimą in vitro (mėgintuvėlyje), be to, procedūra gali būti pigesnė ir daug labiau paplitusi nei šiandieninė.

Šiuo metu tokiose laboratorijose dirba apmokyti embriologai, uždirbantys daugiau nei 116 000 Eur per metus. Netrukus mokslininkai galės sukurti kiaušinėlius ir spermą iš odos ir kraujo ląstelių. Ką tai reikštų mums?

Pagalvokite apie dėžutę, į kurią patenka sperma ir kiaušialąstės, o jau po penkių dienų yra matomas embrionas. Jei IVF būtų galima atlikti naudojant stalinį instrumentą, pacientėms niekada nereikėtų lankytis specializuotoje klinikoje, kur vienas bandymas pastoti, pavyzdžiui, Lietuvoje kainuoja per 2 000-3 000 Eur[4]. (Nevaisingoms poroms valstybė kompensuoja reikiamus tyrimus, medikamentus, gydymo stebėseną bei pagalbinį apvaisinimą mėgintuvėlyje, tačiau iš viso kompensuojamos dvi IVF procedūros, nors jų neretai prireikia daugiau.)
Gimė pirmieji kūdikiai „nuo“ roboto. Dainis Graveris/Unsplash nuotrauka
Gimė pirmieji kūdikiai „nuo“ roboto. Dainis Graveris/Unsplash nuotrauka

Pagrindinis IVF automatizavimo tikslas – gimdyti daug daugiau kūdikių. 

Kiekvienais metais visame pasaulyje IVF būdu gimsta apie 500 000 vaikų, bet daugelis, kuriems reikia pagalbos, neturi galimybės gauti vaisingumo vaistų arba negali už tai susimokėti. Taigi, nuo pusės milijono kūdikių per metus, ko gero, „šausime“ iki 30 milijonų – nes bus pigiau (kaip ir planuojamos ateityje sukurpti dirbtinės gimdos).