Suprasti akimirksniu
  • Guzeliai nėra vienintelis krūties vėžio ženklas: į ką reikia atkreipti dėmesį?
  • Krūties vėžys tebėra pagrindinė moterų sveikatos problema
  • Ankstyva krūties vėžio diagnozė yra dar svarbesnė nei anksčiau
  • Nerimą keliantis ryšys: alkoholio vartojimas didina krūties vėžio rizika
  • Efektyvesnis mamogramų tyrimas ir dirgiklių vengimas gali itin daug
  • 3D mamogramos ir geresnė technologija padeda atrasti vėžį laiku?
Šaltiniai
Spalio mėnuo skirtas krūties vėžiui
Kova su krūties vėžiu yra itin akcentuojama būtent Spalį, bet tai pasaulio problema kiekvieną dieną. Leeloo Thefirst/ Pexels nuotrauka

Guzeliai nėra vienintelis krūties vėžio ženklas: į ką reikia atkreipti dėmesį?

Kalbant apie sveikatos supratimą, tam tikros būklės turi rodiklius, kuriuos paprastai atpažįsta plačioji visuomenė. Vienas iš tokių pavyzdžių gali būti guzelis ir krūties vėžys. Naujausi statistiniai duomenys rodo, kad net 93 % suaugusiųjų Jungtinėse Amerikos Valstijose gerai žino šį ryšį. Tačiau Ohajo valstijos universiteto kompleksinio vėžio centro - Arthuro G. Jameso vėžio ligoninės ir Richardo J. Solove'o tyrimų instituto (OSUCCC - James) užsakymu atlikta apklausa atskleidė nerimą keliančią tendenciją: nemaža visuomenės dalis nežino daugelio kitų krūties vėžio požymių.

Iš tiesų pagirtina, kad toks didelis procentas suaugusiųjų atpažįsta guzelį kaip galimą požymį. Tačiau krūties vėžys, kaip ir daugelis kitų ligų, gali pasireikšti daugybe būdų. Toje pačioje apklausoje pabrėžta, kad mažiau nei pusė respondentų galėtų įvardyti kelis kitus su šia paplitusia liga susijusius požymius. Dr. Ashley Pariser, gerbiama krūties medicinos onkologė ir krūties vėžio išgyvenimo paslaugų direktorė, pateikė daugiau informacijos[1].

Ji pasidalijo, kad tokie požymiai, kaip įlenktas, apverstas ar žemyn nukreiptas spenelis, krūties paburkimas, matomas pakėlus rankas, dalies krūties jutimo praradimas, odos sustorėjimas ir išskyros iš spenelio, nėra taip dažnai atpažįstami. Išskaidžius, tik 31 proc. dalyvių įvardijo apverstą spenelį kaip krūties vėžio požymį. Kitų požymių procentinė dalis buvo tokia: 39 % - įdubimas, 41 % - pojūčio praradimas, 45 % - odos sustorėjimas ir 51 % - išskyros.

Dr. Pariser išreiškė susirūpinimą, pabrėždama šių rezultatų rimtumą. Ne visi krūties vėžio atvejai nustatomi pagal apčiuopiamą guzelį. Negalima pervertinti simptomų įvairovės supratimo ir atpažinimo svarbos. Norima, kad žmonės jaustųsi galintys geriau pažinti savo kūną ir žinotų, kas jiems yra normalu.

Ji tęsė, pabrėždama, kad nors daugelis krūties pokyčių dažnai priskiriami senėjimui ir nėštumui, krūties vėžys gali pasireikšti įvairiomis formomis. Svarbu atpažinti šiuos požymius ir nedelsiant kreiptis į gydytoją. Labai svarbu, kad žmonės laiku kreiptųsi į gydytoją dėl šių problemų. Medikė kalbėjo pabrėždama pažangą, padarytą nustatant krūties vėžį ankstyvesnėse, lengviau išgydomose stadijose.

Krūties vėžys yra itin pavojingas ir jo ankstyvas diagnozavimas gali gelbėti gyvybes. Anna Tarazevich/ Pexels nuotrauka
Krūties vėžys yra itin pavojingas ir jo ankstyvas diagnozavimas gali gelbėti gyvybes. Anna Tarazevich/ Pexels nuotrauka

Krūties vėžys tebėra pagrindinė moterų sveikatos problema

Amerikos vėžio draugijos duomenimis, krūties vėžys pagal diagnozavimo dažnumą tarp moterų atsilieka tik nuo odos vėžio. Apskaičiuota, kad vien per 2023 m. bus užregistruota beveik 300 000 naujų atvejų ir numatoma apie 43 000 mirčių. Dr. Pariser pakartojo, kad nuolat dedamos pastangos gerinti vėžio nustatymą ir gydymą. Tačiau ji taip pat pripažino vyraujančią realybę. Deja, gyvename pasaulyje, kuriame krūties vėžys daugeliui tebėra rimta problema, tikino medikė.

Nors guzelio, kaip krūties vėžio požymio, atpažinimas yra pagirtinas, tai tik dalis istorijos. Krūties vėžys - liga, kuria dažniausiai serga moterys, - dažnai siejamas su krūtyje esančiu neįprastu dariniu kaip guzas ar duobelė. Nors šis ryšys gerai žinomas, neseniai atliktas tyrimas atskleidė faktą, kad krūties vėžio simptomai yra ne tik šis į akis krintantis požymis[2].

Tačiau pagrindinė mūsų apsauga nuo šios ligos yra ankstyvas jos nustatymas atliekant atrankinę mamografiją. Tačiau ne mažiau svarbus elementas - susipažinti su natūraliu savo krūties audinio pojūčiu ir išvaizda. Šis žinojimas leidžia greitai atpažinti subtilius pokyčius ir užtikrina didesnę ankstyvo aptikimo tikimybę. Ankstyvojo krūties vėžio greito nustatymo pažanga yra pagirtina, leidžianti medikams nustatyti ir gydyti krūties vėžį jo pradinėje, lengviau gydomoje stadijoje.

Apklausa, į kurią atsakymus pateikė daugiau nei tūkstantis žmonių, buvo atlikta internetu ir telefonu rugsėjo mėnesį. Be to, apklausa atskleidė didelę painiavą dėl krūties vėžio patikros rekomendacijų - beveik trečdalis moterų nurodė, kad dėl šių rekomendacijų nėra tikros. Ši painiava dar labiau pasireiškė tarp jaunesnių dalyvių, nes 44 proc. jaunesnių nei 30 metų amžiaus respondenčių išreiškė abejones.

Ankstyva krūties vėžio diagnozė yra dar svarbesnė nei anksčiau

Krūties vėžio atrankinė patikra tebėra labai svarbi ankstyvai diagnostikai. Optimali ankstyvojo aptikimo strategija yra ta, kad moterys, pastebėjusios bet kokius pokyčius, aktyviai kreiptųsi į gydytoją. Medikai karštai pasisako už atrankinę mamografijos patikrą, ypač tinkamoms kandidatėms, nes ji yra labai svarbi ankstyvai diagnostikai. Pripažintos institucijos, tokios kaip Amerikos radiologijos koledžas ir Amerikos akušerių ir ginekologų koledžas, rekomenduoja vidutinės rizikos moterims pradėti atrankinę mamografijos patikrą nuo 40 metų amžiaus.

Tačiau būtina, kad asmenys su gydytojais aptartų savo asmeninę vėžio riziką ir šeiminę anamnezę. Turinčioms tankų krūties audinį, kuris gali užmaskuoti mažus auglius, dėl padidėjusios rizikos reikia kruopščiai stebėti. Be to, juodaodžiams arba žydų kilmės aškenazių tautybės asmenims patariama apsvarstyti galimybę atlikti intensyvesnius tyrimus, nes jie yra labiau linkę į vėžį. Nepaisant to, kad krūties vėžys yra antroje vietoje po odos vėžio pagal paplitimą tarp moterų, tyrimas atskleidė stulbinantį faktą[3].

Net 75 % moterų ir 91 % vyrų klaidingai mano, kad šia liga jie nesusirgs. Krūties vėžys pasiekia ne tik moteris. Nors vyrams jis pasitaiko santykinai rečiau ir sudaro apie 1 % atvejų, dažniausiai pasireiškia spenelių pakitimais. Dr. Pariser patikino, kad vyrai, ypač tie, kurių šeimoje krūties vėžys buvo paplitęs, taip pat turėtų būti budrūs ir kreiptis į gydytoją dėl bet kokių nerimą keliančių simptomų.

Sudėtingame medicinos pažangos ir gydymo būdų kraštovaizdyje viena nuolat pasikartojanti tema išlieka svarbiausia: ankstyvo vėžio diagnozavimo svarba. Dr. Otis Brawley, Bloombergo universiteto onkologijos ir epidemiologijos profesorius, Džono Hopkinso universiteto profesorius, taikliai atspindi šio klausimo esmę, pažymėdamas savo susirūpinimą dėl bendro nepakankamo informuotumo apie daugelį krūties vėžio simptomų. Vienintelis tikrai išgydomas krūties vėžys yra tas, kuris aptinkamas pradinėse stadijose.

Nors visuomenės informavimo kampanijos ir švietimo programos atlieka svarbų vaidmenį skleidžiant informaciją apie simptomus, kelionė ankstyvosios diagnostikos link tuo nesibaigia. Labai svarbu įgalinti pacientus, ypač moteris, kad jie pasitikėtų savimi ir aktyviai dalyvautų savo sveikatos priežiūros kelionėje. Deja, tam tikros demografinės grupės, ypač neapdrausti asmenys ir asmenys iš žemesnio socialinio ir ekonominio sluoksnio, dažnai jaučiasi suvaržyti kreiptis į gydytoją konsultacijos ar pasisakyti už išsamius jiems rūpimų klausimų tyrimus.

Žmonės turėtų būti išsilavinę apie savo kūną ir jaustis įgalinti kreiptis į gydytoją aktyviai, pajutę kai kažkas negerai. Turime suprasti, kas vyksta tuo metu kai tai vyksta. Ankstyva diagnostika tebėra kelrodis kovoje su krūties vėžiu. Toks bendras požiūris suteikia geriausią galimybę sėkmingai kovoti su krūties vėžiu ankstyvose stadijose ir galiausiai išgelbėti daugiau gyvybių.

Kova su krūties vėžiu nesibaigia ir liga lieka viena iš problematiškiausių. Ave Calvar Martinez/ Pexels nuotrauka
Kova su krūties vėžiu nesibaigia ir liga lieka viena iš problematiškiausių. Ave Calvar Martinez/ Pexels nuotrauka

Nerimą keliantis ryšys: alkoholio vartojimas didina krūties vėžio rizika

Plačiai paplitusi nuomonė, kad alkoholio vartojimas turi įtakos krūties vėžio išsivystymui, pastaruoju metu mokslininkų bendruomenėje įgauna vis daugiau reikšmės. Tyrėjai gilinasi į šią sąsają, siekdami atskleisti jos ypatumus ir atsakyti į tokius aktualius klausimus, kaip ir kodėl alkoholis didina šią riziką ir kas yra pažeidžiamiausi. Įspūdinga Džesikos Butkeros kelionė išryškina šią problemą. Jessica Butkera susidūrė su metastazavusiu krūties vėžiu. Jos gyvenimas buvo kupinas išbandymų ir apmąstymų[4].

Ligos šešėlis visada tvyro, todėl neįmanoma jo išstumti iš minčių, prisipažino ji. Diagnozė jai buvo nustatyta palyginti jaunai, sulaukus 37 metų, o su sukrečiančia žinia apie jos išplitimą ji susidūrė beveik po ketverių metų. Tai paskatino ją giliai susimąstyti, todėl ji iš naujo įvertino kai kuriuos galimus veiksnius, prisidėjusius prie jos sveikatos būklės, įskaitant alkoholio vartojimą.

Iš tiesų alkoholis jau seniai pripažintas svarbiu vėžio rizikos veiksniu šalia genetikos ir amžiaus. Dr. Cynthia Zahnow iš Johnso Hopkinso Kimmelio vėžio centro pasidalijo mintimis. Ji tiegia, kad yra daugybė įrodymų, apimančių šimtus tyrimų, kurie nuolat atskleidžia tiesioginį ryšį tarp alkoholio vartojimo ir padidėjusios krūties vėžio rizikos. Dr. C. Zahnow yra ne tik stebėtoja, bet ir šios srities dalyvė, nes pati išgyveno krūties vėžį. Šiuo metu ji vadovauja moksliniams tyrimams, kuriais siekiama atskleisti biologinius mechanizmus, kuriais alkoholis gali daryti įtaką vėžio rizikai.

Jų tikslas - išsiaiškinti, kaip alkoholis gali paskatinti pokyčius DNR lygmeniu. Tai labai svarbu, nes tai padės medikams suprasti, kokios populiacijos yra jautriausios šiai rizikai. Amerikos vėžio draugijos gairės pateikia aiškų požiūrį į šį klausimą. Net vienas alkoholinis gėrimas per dieną gali padidinti moters riziką nuo 7 iki 10 %. Ši rizika smarkiai padidėja, kai alkoholio suvartojama daugiau - trys gėrimai per dieną gali padidinti riziką 20 %.

Nors vėžio prevencijos tikslais patartina susilaikyti nuo alkoholio, pragmatiškesnė rekomendacija moterims yra apriboti alkoholio vartojimą iki ne daugiau kaip vieno gėrimo per dieną. Dr. Zahnow aistringai pabrėžė sąmoningumo ir sąmoningo pasirinkimo svarbą. Labai svarbu, kad asmenys apgalvotai rinktųsi alkoholio vartojimo dažnumą ir kiekį. Akcentuodama šią problemą ji tikisi apsaugoti ateities kartas, įskaitant savo dukrą, suteikdama joms žinių, kad tai yra modifikuojamas rizikos veiksnys.

Efektyvesnis mamogramų tyrimas ir dirgiklių vengimas gali itin daug

J. Butkerai šis sąmoningumas apie savo būklę paskatino apčiuopiamus pokyčius. Ji sąmoningai perėjo prie alternatyvių produktų be alkoholio ir jais aprūpino savo šaldytuvą. Tai sąmoningos mano pastangos būti sąmoningesnei ir sąmoningiau rinktis, sakė ji. Šiuo metu jos vėžys palankiai reaguoja į gydymą, todėl ji ir toliau yra pasiryžusi priimti pagrįstus sprendimus, kad užsitikrintų ilgą ir sveiką gyvenimą.

Svarbu pabrėžti, kad jaunesnės moterys gali būti labiau pažeidžiamos. Gali būti, kad būtent šiuo raidos laikotarpiu, kai krūties audinys yra itin imlus išoriniam poveikiui, alkoholis daro didžiausią žalą. Šis pastebėjimas dar labiau pabrėžia ankstyvo informuotumo ir informuoto pasirinkimo būtinybę jaunesniems žmonėms. Tai akcentuojama ir medikams itin griežtai riekalaujant dažnesnių mamogramų ir apžiūros namuose.

Tobulėjant medicininio vaizdavimo technologijoms, suintensyvėjo diskusijos, ar 3D mamogramos turi pranašumą prieš įprastą 2D vaizdavimą nustatant išplitusį vėžį. Atsakymo į šį klausimą, kuris turi didelę reikšmę onkologijos, ypač krūties vėžio nustatymo, sričiai, dabar ieškoma atliekant plataus masto klinikinį tyrimą. Tyrime dalyvauja tūkstančiai savanorių, tarp kurių yra nemaža dalis juodaodžių moterų, kurių mirtingumo nuo krūties vėžio rodikliai yra labai skirtingi, todėl tikimasi gauti išvadų, kurios galėtų turėti įtakos būsimoms atrankinės patikros rekomendacijoms.

Psichologė Carole Stovall iš Vašingtono, D.C., išreiškė daugelio dalyvių jausmus. Atsižvelgiant į tai, kad mamografija daugeliui yra būtinybė, kodėl gi nedalyvauti tyrime, kuris padeda mokslininkams tobulinti vėžio nustatymą ir, galbūt, padės sukurti geresnį gydymą ar net prevencines priemones? taip agitavo ji. Nepakankamo atstovavimo, ypač moterų ir mažumų, klinikiniuose tyrimuose problema nėra nauja. Toks nepakankamas atstovavimas istoriškai turėjo įtakos išsamiam daugelio sveikatos problemų, pradedant Alzheimerio liga ir insultu ir baigiant net neseniai kilusiomis pandemijomis, tokiomis kaip COVID-19, pažinimui.

Detalesni tyrimai ir rizikos veiksnių, kaip genetikos ar alkoholio, apgalvojimas turi reikšmės. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka
Detalesni tyrimai ir rizikos veiksnių, kaip genetikos ar alkoholio, apgalvojimas turi reikšmės. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

3D mamogramos ir geresnė technologija padeda atrasti vėžį laiku?

Ricki Fairley, išgyvenusi krūties vėžį ir aistringa šios problemos šalininkė, pabrėžia įvairovės poreikį tyrimuose. Kad mokslas, ypač susijęs su juodaodžiais asmenimis, iš tiesų vystytųsi, klinikiniuose tyrimuose turi būti daugiau juodaodžių moterų. Statistika iš tiesų kelia nerimą: Juodaodžių moterų tikimybė susirgti krūties vėžiu yra 40 proc. didesnė nei baltaodžių moterų. Be to, joms vėžys diagnozuojamas jaunesniame amžiuje.

Dr. Worta McCaskill-Stevens iš Nacionalinio vėžio instituto pabrėžia, kad 3D mamografijos veiksmingumas šiai demografinei grupei yra neaiškus. Ji kelia esminius klausimus: Ar tam tikroms gyventojų grupėms ankstyvoji diagnostika naudojant 3D mamografiją gali būti naudingesnė? O gal tai sukelia nereikalingą nerimą, dėl kurio atliekami nereikalingi papildomi tyrimai ir intervencijos?

Dirbtinis intelektas ir naujosios technologijos padeda medikams pasiekti daug daugiau tiek diagnostikoje tiek operuojant ir gydant žmones. DI galėtų padėti su naviko šalinimu, o naujos technologijos, detalesnės nuotrauksoidentifikuoja ligą duag aiškiau. Nors 3D mamografijos metodas egzistuoja jau dešimtmetį, jį visada gaubė neaiškumai dėl pranašumo prieš 2D vaizdus nustatant išplitusį vėžį.

Šis metodas iš esmės sujungia kelis krūtų vaizdus, padarytus įvairiais kampais, ir taip sukuria 3D vaizdą. Nepaisant ankstesnių tyrimų požymių, kad 3D mamografija gali aptikti daugiau vėžio atvejų, nėra konkrečių įrodymų, kad ji pagerina bendrą išgyvenamumo rodiklį. Kaip taikliai pasakė McCaskill-Stevens, naujesnis nebūtinai reiškia geresnis. Ji ragina atlikti gerai struktūrizuotus atsitiktinių imčių tyrimus, kad būtų išsiaiškinta tiesa[5].

Šiame plataus užmojo tyrime, apimančiame tokias šalis kaip Kanada, Pietų Korėja, Peru, Argentina, Italija ir 32 JAV valstijas, siekiama įdarbinti 128 000 dalyvių. Prie jo jau prisijungė beveik 93 000 moterų. O plėtra į daugiau tarptautinių vietų yra tikslinga, ypač siekiant padidinti ispanakalbių ir azijiečių moterų dalyvavimą. Dalyvėms bus atliekamos 2D arba 3D mamogramos ir jos bus stebimos kelerius metus. Pagrindinis tikslas - palyginti abiem metodais aptiktų išplitusio vėžio atvejų skaičių.

2017 m. pradėtas tyrimas skirtas 45-74 metų amžiaus moterims, anksčiau nesirgusioms krūties vėžiu. Daugelis jų taip pat teikia kraujo ir skruostų tepinėlių mėginius, kad būtų sukurta turtinga duomenų bazė ateities įžvalgoms. Dr. Pisano įsivaizduoja ateitį, kai mamografijos rekomendacijos bus labiau pritaikytos, o tai galbūt sumažins skirtumus, jei visi turės galimybę gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

Carole Stovall kelionė baigėsi palengvėjimu, kai 2D mamogramoje buvo nustatyta, kad įtartinas radinys nėra vėžinis. Dabar ji su nauju įsitikinimu ragina visus pažįstamus pirmenybę teikti mamografijos tyrimams ir dažnesniems patikrinimams tiek namuose tiek medikų rankose. Jos ir tūkstančių kitų žmonių istorija pabrėžia šio plataus masto tyrimo būtinybę ir galimybes formuojant krūties vėžio nustatymo ir gydymo ateitį.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Breast cancer Clevelandclinic. Medical news
4.arrow_upward