Suprasti akimirksniu
  • Pirmąjį pavasario mėnesį svarbu nugenėti vaismedžius
  • Laikas prisiminti šiltnamius ir sėti gėrybes
  • Planuokite sklypą ir gražinkite aplinką
Šaltiniai
Darbai sode
Kovo mėnesį yra daugybė darbų, kuriuos svarbu atlikti. Sandie Clarke/Unsplash nuotrauka

Pirmąjį pavasario mėnesį svarbu nugenėti vaismedžius

Atėjus kovo mėnesiui iš Lietuvos galutinai pradeda trauktis paskutiniai žiemos pasispardymo požymiai ir ne tik vis labiau šiltėja oras, bet ir bunda visa gamta. Drauge su pamažu gyvėjančia gamta daugėja darbų sode bei darže[1], todėl itin svarbu nepamiršti pagrindinių užduočių. Jei nesate tikri ar kovo mėnesio darbus suplanavote taip, kaip reikėtų, pasitikrinkite savo žinias pagal žemiau pateiktus patarimus.

Kovo mėnesį mus vis labiau džiugina saulėtos dienos, o jas vertėtų išnaudoti obelų bei kriaušių genėjimui, vainikų formavimui[3]. Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti senesniems, suaugusiems vaismedžiams. Tikrai neverta baimintis genėjant senesnius medžius: galite ne tik šalinti viena kitos augančias šakas, bet ir kai reikia, nupjauti vaismedžių viršūnes. Tai nepakenks medžiui; netgi atvirkščiai – taip į vainiko vidų paklius daugiau šviesos, vaismedžius mažiau puls įvairios grybinės ligos, vaisiai užaugs didesni, skanesni bei sveikesni.

Genėdami nepamirškite, jog tiesioginiai saulės spinduliai turėtų pasiekti net ir žemutines vaismedžių šakas. O užbaigus genėjimą būtina užtepti žaizdas specialiu tepalu. Be to, ruošdami medelius nepamirškite, jog vaismedžių skiepijimui reikėtų pasipjaustyti ūglių.

Taip pat ant vaismedžių gali pasitaikyti vėžio žaizdų. Tokiu atveju pašalinkite ligotas vaismedžio šakas, išpjaukite žaizdas iki sveikos medienos ir dezinfekuokite fungicidu, pvz., 3 proc. vario sulfatu. O jei kamiene matote pašalusių vietų, tuomet jas taipogi tiesiog išpjaukite, kad liktų tik sveika žievės dalis ar mediena, o baigę pjaustymą užtepkite tokias vietas sodo tepalu.

Jeigu vaismedžių kamienus pažeidė kiškiai, stirnos ar graužikai, apžiūrėkite tokius medžius ir nuspręskite ar juos vis dar įmanoma išgelbėti. Jei įmanoma, tuomet gydykite žaizdas jas skubiai aptepdami molio tyre, į kurią maždaug 25 proc. įmaišykite galvijų mėšlo be šiaudų. Atidžiai aptepę kamieną apriškite jį maišiniu audiniu ir nuolat jį drėkinkite.

Tuo tarpu su jaunais vaismedžiais reikėtų elgtis daug atsargiau ir nepersistengti su jų genėjimu. Geriausia prie jaunų medelių liestis kuo mažiau. Didžiausia tokių vaismedžių problema - smailiu kampu augantys vertikalūs ūgliai, jaunos šakos bei metūgliai, tad juos tiesiog nukarpykite. Kai baigsite šį darbą, nugenėtas šakas turėtumėte išlenkti į šonus ir pririšti prie apatinių šakų, medžio liemens ar tam specialiai į žemę įkaltų kuolų. Tokios šakos pradeda derėti anksčiau nei kitos, tačiau jos auga silpniau. Tuo tarpu šakučių be žiedinių pumpurų negenėkite išvis.

Baigus tvarkyti medžius taip pat nubalinkite jų kamienus ir storesnes šakas, jei to nepadarėte anksčiau. Tam reikalingas specialus mišinys: į 10 litrų vandens reikia įdėti 2 kilogramus kalkių, apie 100-150 gramų vario sulfato ir apie 25 gramus staliaus klijų.

Žinoma, paruošti naujam sezonui reikia ne tik medžius, bet ir krūmus. Išgenėkite agrastus ir raudonuosius, geltonuosius bei raudonuosius serbentus. Tiesa, jie turėtų būti genėjami kitaip nei vaismedžiai: kirpdami įsitikinkite, kad žemiau pjūvio esantys pumpurai būtų likę vidinėje krūmo pusėje, o centre palikite atvirą ertmę. Taip pat apžiūrėkite avietyną, nes reikia išpjauti praėjusiais metais derėjusius stiebus ir juos sudeginti.

Laikas prisiminti šiltnamius ir sėti gėrybes

Kovo mėnuo yra itin aktyvus ne tik darbuojantis su medžiais, bet ir su šiltnamiais ar inspektais. Jei turite mažųjų šiltnamių, kurie vadinami inspektais, tuomet juose reikėtų pasėti stratifikuotas sėklas, o inspektų langus apdengti kokia nors šiltinamąja medžiaga (pvz., šiaudų pynėmis). Vėliau, kai jau pradės dygti sėklos, nepamirškite dienos metu, esant šiltesniems orams, nudengti langus.

Kovą nepamirškite padaryti visų svarbiausių užduočių. Jonathano Kemperio/Unsplash nuotrauka
Kovą nepamirškite padaryti visų svarbiausių užduočių. Jonathano Kemperio/Unsplash nuotrauka

Tuo tarpu šiltnamius reikėtų paruošti naujam sezonui. Kad vėliau galėtumėte džiaugtis geru derliumi, dabar pats laikas pagerinti šiltnamio gruntą kompostine žeme, perpuvusiomis pjuvenomis, kraikinėmis durpėmis. Taip pat būtent dabar paruoškite lysves būsimam augalų sodinimui. Tačiau nepamirškite patikrinti, ar pats šiltnamis yra geros būklės ir tinkamas naudojimui, nes galbūt reikia sutvarkyti šiltnamio karkasą, orlaides ir apdengti šiltnamį nauja polietileno plėvele.

Iš tiesų kovas – bene pats tinkamiausias mėnuo daigams sėti, jei norite turėti pomidorų, baklažanų, svogūnų, paprikų, žiedinių kopūstų ir salierų[2]. Į šiltnamį galite sėti ridikėlius, krapus, špinatus. Kovo pabaigoje bus laikas pradėti daiginti ankstyvąsias bulves.

Jei neturite daug žinių apie sėją, pirmiausia atkreipkite dėmesį į rekomendacijas, kurios parašytos ant sėklų pakuotės. Jei pasėsite norimas sėklas per giliai, šios gali dygti daug ilgiau nei planuota arba išvis neišdygti, o pasėjus per sekliai, daigai kaip tik gali pernelyg greitai stypti ir augalai bus pernelyg silpni.

Jei nežinote kur geriausia sėti sėklas, rinkitės durpines, kokosų plaušų tabletes arba durpių substratus, nes juose bus visų būtiniausių mikroelementų, kad norimos sėklos sėkmingai sudygtų. Kai daigeliai pagaliau išlįs į paviršių, juos reikėtų patręšti ir nepamiršti apsaugos nuo grybinių ligų, t. y. nupurkšti daigelius fungicidais. Grybinės ligos plinta dėl aukštos temperatūros, per drėgno substrato, blogo drenažo, daigų užmirkimo ar per tankios sėjos, tad svarbu atsižvelgti ir į šiuos faktorius, jei norite išvengti ligų. O išpikuojant augalus rinkitės komposto mišiniu ar gruntu pripildytus vazonėlius.

Planuokite sklypą ir gražinkite aplinką

Kovas - idealus mėnuo sėjai. Gabrielio Jimenezo/Unsplash nuotrauka
Kovas - idealus mėnuo sėjai. Gabrielio Jimenezo/Unsplash nuotrauka

Būtent dabar yra puikus laikas suplanuoti kaip atrodys jūsų daržas ir pradėti sklypo tvarkymo darbus. Nepamirškite pagal savo norus suformuoti sklypą, jei reikia – pradėkite tvoros tvėrimą, laistymo sistemos įrengimą, takelių tiesimą. Žinoma, tokiems svarbiems darbas veikiausiai nepakaks vos vieno mėnesio - ypač tuo atveju, jei sklypo plotas yra gan didelis. Tad nusiteikite, jog dirbti teks visą pavasarį ar dar ilgiau.

Kovo mėnesį taip pat reikėtų pasirūpinti veja. Tiesiog išsklaidykite sniego sąnašas kieme ir darže, kad veja neiššustų. Jei to nepadarysite, rizikuojate, jog vėliau išpliks kai kurie vejos plotai ir teks juos atsėti. Be to, kai nutirps sniegas, nugrėbkite senus, pūvančius lapus, jei to nespėjote padaryti rudenį.

Žinoma, veikiausiai bebūdami sode rasite ir daug kitų darbų, kai imsite atidžiau dairytis po visą savo valdą ir jos pokyčius, kurie nutiko per žiemą. Pavyzdžiui, veikiausiai reikės genėti ir apkarpyti dekoratyvinius krūmus, apsvarstyti statinių perdažymo darbus ir panašiai. Tad pats laikas apsišarvuoti kantrybe, noru dirbti ir tinkamai paruošti visą sodą naujam sodo gėrybių sezonui.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Kovo darbai sode ir darže Sodininko kalendorius
3.arrow_upward