Suprasti akimirksniu
  • Nerimaujama dėl mRNA vakcinos žalos
  • Pareikšti įtarimai dėl kenksmingų vakcinų ir lėšų nutekėjimo
  • Baksnojama į nukentėjusių nuo COVID Slovakijoje statistiką – tačiau niekas nekalba apie kitus rodiklius
  • „Pfizer/BioNTech“ priklausė 59 proc. vakcinų, o „Moderna“ – beveik 10 proc.
Šaltiniai
Vakcina
Slovakai nori uždrausti vakcinas nuo COVID: tam yra rimtų priežasčių. Daniel Schlud/Unsplash nuotrauka

Nerimaujama dėl mRNA vakcinos žalos

Slovakijos vyriausybės įgaliotinio Peterio Kotlaro manymu, mRNA vakcinos yra pavojingos, tad jis skatina jas uždrausti. Nors dalis mokslininkų ir opozicijoje esančiųjų tam prieštarauja, Kotlaris ragina atkreipti dėmesį į galimą vakcinos šalutinį poveikį, jo nuomone, galintį pranokti garsiai eskaluojamus privalumus.

Žinoma, jog socialdemokratų partijos „Balsas – socialdemokratija“ – nuosaikios politinės jėgos premjero Roberto Fico, centro kairės partijos „Smer-SD“ („Kursas-socialdemokratija“) lyderio, vyriausybėje – atstovė Zuzana Dolinkova iš sveikatos apsaugos ministrės posto atsistatydino spalio pradžioje[1]. Argumentas – nesutarimai dėl biudžeto, raginant sumažinti sveikatos apsaugos sistemos finansavimą. Vis dėlto, nevengiama, taip sakant, „dirsčioti pro langą“ ir kalbėti, esą prie šio sprendimo „privedė“ P. Kotlaro pranešimas, skelbiantis susirūpinimą žmonių sveikata.

Apskritai, būta nemažai diskusijų apie pandemijos egzistavimą, reiškiant abejones ir draudžiant skiepytis mRNA vakcinomis, nepaisant to, kad jas kūrė žymiosios „Biontech/Pfizer“ ir „Moderna“ bendrovės. Nors taip vadinami ekspertai nesutinka su „nusisukimu“ nuo mokslo, Kotlaras, regis, galvoja savo galva, laikydamasis priešingos pozicijos.

„Rimčiausia visos šios dirbtinės operacijos, pavadintos COVID-19 pandemija, pasekmė – grėsmė žmonių sveikatai ir planetos gyventojų, kurie instinktyviai turėtų paklusti, naivumo patvirtinimas“, – pareiškė pastarasis. 

Slovakija visą pandemijos laiką siekė uždrausti vakcinas nuo COVID. Ir šįsyk šalis lieka prie tos pačios nuomonės.

Valdančiajai koalicijai priklausančios dešiniosios konservatyvios Slovakijos nacionalinės partijos atstovas P. Kotlaras pandemijos metu per „YouTube“ kanalą ne sykį pasisakė prieš vakcinaciją. Į jo pusę stojo ir ministras pirmininkas Robertas Fico, feisbuko tinkle reiškęs nepasitenkinimą dėl skiepijimo eksperimentinėmis COVID vakcinomis. Tokią jo nuomonę suformavo pasiskiepijusių artimųjų istorijos, liudijusios sveikatos sutrikimus.
Nerimaujama dėl mRNA vakcinos žalos Diana Polekhina/Unsplash nuotrauka
Nerimaujama dėl mRNA vakcinos žalos Diana Polekhina/Unsplash nuotrauka

Pareikšti įtarimai dėl kenksmingų vakcinų ir lėšų nutekėjimo

R. Fico taip pat reiškė susirūpinimą dėl asmenų, kurie, kaip jis teigia, praturtėjo dėl užpirktų vakcinų. Šalis, be kita ko, suskubo žengti žingsnį ir nutraukti bendradarbiavimą su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) COVID klausimu. 

„Parodykime bent jau kartu teisingą gestą ir sustabdykime mRNA vaistų naudojimą, kol bus įrodytas jų veiksmingumas ir saugumas“, – sakė P. Kotlaras, rekomenduodamas sustabdyti skiepijimą mRNA vakcinomis, kol skiepijimo veiksmas bus atitinkamai pagrįstas. Pastarasis taip pat teigė, jog mRNA skiepai keičia žmogaus DNR, taip pat buvo netinkamai išbandyti ir todėl yra pavojingi. Toliau Kotlaras COVID pandemiją pavadino „bioterorizmo aktu“ bei „sufabrikuota operacija“[2].

Kai kurie kalba, esą tokiu būdu kovojama su „moksliniais faktais“. Kaip ten bebūtų, atsiranda šios idėjos šalininkų – net ir vyriausybinėje koalicijoje.

„Visi žinote, kad aš asmeniškai visada buvau prieš eksperimentines vakcinas nuo COVID“, – sakė R. Fico, kreipdamasis į tautą, prašydamas Kotlaro išsiaiškinti, kas Slovakijoje pasipelnė iš „nereikalingų medicinos priemonių ir vakcinų pirkimo“.
Pareikšti įtarimai dėl kenksmingų vakcinų ir lėšų nutekėjimo. Spencer Davis/Unsplash nuotrauka
Pareikšti įtarimai dėl kenksmingų vakcinų ir lėšų nutekėjimo. Spencer Davis/Unsplash nuotrauka

Baksnojama į nukentėjusių nuo COVID Slovakijoje statistiką – tačiau niekas nekalba apie kitus rodiklius

Kalbama, jog Slovakija – viena iš labiausiai nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusių šalių pasaulyje pagal mirčių skaičių. Kritikai suskubo tai aiškinti remdamiesi viena aplinkybe: vengimu skiepytis[3].

Iš tiesų, šalis tokios politikos laikosi nuo pat pradžių, stengdamasi išsiaiškinti apie vakcinos šalutinius poveikius. Kai kas tokį požiūrį vadina grėsme – ypatingai mokslininkai, užsiimantys virusų tyrimais. Tačiau sustabdyti mRNA vakcinaciją, kol nebus galutinai įrodytas jos saugumas, baksnojant į dalies šalių galimai apeinamą DNR pakitimą ir nepalankius bandymus bei šalutinius efektus, yra vienas svarbiausių P. Kotlaro prioritetų[4].

„Pfizer/BioNTech“ priklausė 59 proc. vakcinų, o „Moderna“ – beveik 10 proc.

Pagal Slovakijos užsakytą dozių kiekį „Pfizer/BioNTech“ priklausė 59 proc. vakcinų, o „Moderna“ – beveik 10 proc.

Per spaudos konferenciją Kotlaras pakartojo daug teiginių. Tačiau daugelį iš jų darosi įprasta vadinti dezinformacija. Ypatingai kai reiškiamos abejonės Europos vaistų agentūros autoritetu. 

Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija, atrodo, nesvarsto galimybės sustabdyti mRNA vakcinacijos, nes, laukdama artėjančio gripo ir COVID-19 sezono, pradėjo naują COVID-19 vakcinacijos kampaniją nuo naujausio varianto, naudojant „Pfizer“ / „BioNTech“ vakciną.

Vis dėlto, geresnį gyvenimą Kotlaras mato sustabdant mRNA COVID-19 vakcinų naudojimą ir nepasirašant pasaulinės pandemijos sutarties bei atnaujintų PSO taisyklių, nepopuliariai nukrypstant nuo visuotinėmis tapusių rekomendacijų. Priešingai nei jis, už vakciną pasisakantieji reiškia nepasitenkinimą, ypatingai dėl jo siekio peržiūrėti išteklių paskirstymo pandemijos metu procesą.
Slovakijos vyriausybės įgaliotinis iš tiesų sieks gauti prieigą prie visų duomenų, dokumentų, medicininių ataskaitų, įrašų, pacientų istorijų ir mirties liudijimų. Tarp palaikančių šiuos veiksmus – ir Robertas F. Kenedis jaunesnysis, pasitraukęs iš JAV prezidento rinkimų varžybų. Pastarieji tvirtina, esą Slovakijos visuomenei reikia atsakymo apie skiepus: kodėl žmonės buvo skiepijami vakcinomis be aiškių tyrimų ir kas iš tikrųjų nutiko pandemijos metu. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių skiepų tinklui plėsti, siekiant galimybės paskiepyti visus Slovakijos Respublikos gyventojus.