Sloguojate? Štai ką reiškia žalia arba geltona nosies išskyrų spalva

MedicinaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Nosies išskyrų spalva gali kisti. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Nosies išskyros – ne šiaip skystis: jos atlieka apsauginę funkciją

Atrodo nemaloniai, bet nosies išskyros yra viena iš svarbiausių mūsų organizmo gynybos linijų. Tačiau kai nosį išsipūtus nosinėje pastebime geltoną ar žalią spalvą, daugelis sunerimsta, nesuprasdami, ką reiškia kintanti išskyrų spalva. Tad ką tai reiškia ir ar tikrai verta nerimauti?

Nosies gleivės, dažnai įprastoje kalboje vadinamos tiesiog „snargliais“, yra visiškai natūralus mūsų kūno produktas. Šios gleivės sudarytos daugiausia iš vandens ir mucino – medžiagos, kurią gamina specialios mūsų organizmo liaukos[1].

Nosies gleivių pagrindinis uždavinys – drėkinti kvėpavimo takus ir apsaugoti plaučius nuo įvairių teršalų, tokių kaip dulkės, žiedadulkės, bakterijos ar virusai. Mūsų nosis nuolat yra veikiama šių išorinių veiksnių, todėl gleivės yra tarsi apsauginis užtvaras, neleidžiantis nešvarumams patekti į plaučius.

Paprastai alergijos atveju nosies gleivės būna skaidrios, tačiau susirgus peršalimo ligomis ar kitomis infekcijomis, jos dažnai įgauna geltoną ar žalią atspalvį. Jei pastebime rudą, raudoną ar net juodą gleivių spalvą, tai gali reikšti nosies pažeidimus, kraujavimą, rūkymo pasekmes ar kitas sveikatos problemas.

Ar geltona arba žalia „snarglių“ spalva pranašauja rimtą ligą?

Peršalimas
Vien dėl slogos neverta kreiptis į gydytoją. Brittany Colette/Unsplash nuotrauka

Visuomenėje sklando populiarus mitas, kad žalia ar geltona nosies gleivių spalva būtinai reiškia sinusų uždegimą ar sunkią bakterinę infekciją. Tačiau toks teiginys nėra teisingas.

Iš tiesų žalia spalva pirmiausia parodo, kad nosies kanaluose atsirado užsikimšimas ir gleivės nebegali laisvai ištekėti. Tokiu atveju susikaupusios gleivės tampa gera terpe bakterijoms daugintis, todėl ir pasikeičia jų spalva.

Geltonos gleivės dažniausiai rodo, kad organizmas aktyviai kovoja su infekcija. Jų spalvą nulemia baltieji kraujo kūneliai, kurie, kovodami su bakterijomis ar virusais, kaupiasi gleivėse.

Jei gleivės tirštos ir ilgai išlieka geltonos ar žalios, tai gali būti ženklas, kad infekcija tampa stipresnė. Tokiais atvejais dažnai kalbame apie bakterinę ar sinusų infekciją.

Taigi, gleivių spalvos pasikeitimas nėra neįprastas reiškinys, tačiau jei ši būklė tęsiasi ilgą laiką arba atsiranda papildomų simptomų – karščiavimas, galvos skausmas ar veido srities skausmas – būtina pasitarti su gydytoju. Medicinos specialistas padės išsiaiškinti tikslią priežastį ir rekomenduos tolimesnius tyrimus ar gydymą, jei to prireiks.