Skandalas: valstybės išlaikomų įstaigų darbuotojai mokomi skųsti nepaklusnius ir ne viskam pritariančius gyventojus?

Lietuva, SaugumasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Tankas
Biudžetinių įstaigų darbuotojai ir valstybinių įstaigų tarnautojai jau mokomi kaip pamokyti nepaklusnius. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Biudžetininkams surengti net trys mokymai, kaip rengtis karui ir mobilizacijai

Sąmokslo teorijos pamažu pradeda pildytis – valstybę krečia vertybinis skandalas, kurio įrankiais pasitelkti biudžetinių įstaigų darbuotojai. Šie, pasirodo, turėjo sudalyvauti trijuose valstybės apmokamuose kursuose, susijusiuose su elgesiu prasidėjus nepaprastajai situacijai Lietuvoje. Dar labiau biudžetininkus nustebinę mokymų pabaigoje pateikti testų klausimai, kuriuose teiraujamasi, kaip reikėtų elgtis, jei pilietis pasisakytų prieš dalyvavimą svetimų valstybių karuose, o taip pat dalinamasi patarimais kaip išjuokti antivalstybinius mitingus.

Visuomenininkas Algimantas Rusteika trečiadienį skubiai kreipėsi į Seimo narius Igną Vėgėlę, Rimą Jankūną bei Valių Ąžuolą su prašymu kaip įmanoma skubiau imtis veiksmų siekiant sustabdyti tolimesnį valstybinių institucijų buldozerį[1].

Anonimiškumą panorę išlaikyti kai kurie biudžetinių įstaigų darbuotojai pasidalino informacija apie jiems surengtus mokymus – oficialaus gauto laiško nuotrauka, kuriame teigiama, kad visi valstybės tarnautojai ir biudžetinių įstaigų darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, privalo išklausyti mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mokymus.

O štai kitose atsiųstose nuotraukose – ir gerokai skandalingesnė informacija – buvo pasidalinta ir kai kuriais klausimais iš testų. Viename jų pateikiamas atvejis, kuomet socialiniuose tinkluose biudžetinės įstaigos darbuotojas esą pastebi, kad vis daugiau žmonių keičia savo profilio nuotrauką į Lietuvos vėliavą su žinute, kad Lietuva neturėtų padėti kitoms šalims karo akivaizdoje, nes tai ne mūsų kova. Teste prašoma nurodyti, kokių priemonių tokiu atveju imtųsi valstybinės įstaigos darbuotojas.

Siūloma pamokyti kitaip manančius nenaudėlius ir užgožti protestus?

Mokymams skirtoje informacijoje taip pat nurodoma ne tik neramumams pasirengti asmeniškai ir šeimoje, atsakingai elgtis internete, ugdyti kritinį mąstymą, sukaupti priemonių rinkinį, stebėti savo aplinką bei būti aktyviais piliečiais, bet ir dalyvauti antimitinguose bei patriotinėse šventėse.

„Jei sužinote, kad kažkokie asmenys organizuoja antivalstybinę protesto akciją, pasikvieskite bendraminčių ir nueikite į tą vietą su valstybine simbolika, dainomis, vėliavomis, patriotiniais šūkiais, juoku ir užgožkite mitinguotojus bei pademonstruokite, kad mūsų šalies piliečiai palaiko valstybę ir jos vertybes“, – nurodoma teste.

Iš viso biudžetininkams esą reikėjo sudalyvauti net trijuose mokymuose: „Pasirengimas mobilizacijai“, „Pilietinis pasipriešinimas“ bei „Sąjungininkų atvykimas. Priimančios šalies parama“.

Paprastai tariant, kaip pastebėjo A. Rusteika, nors dar nėra jokio karo ir mobilizacijos, valstybės tarnautojai ir biudžetininkai esą jau iš anksto yra ruošiami nusistatyti prieš bet kokį pilietinės visuomenės veiksmą, demonstraciją, protesto mitingą ir pan., o taip pat yra ir apmokomi bei skatinami organizuoti kontramitingus, eiti, trukdyti, išjuokti.

Mitingas
Nebus toleruojami „antivalstybiniai“ mitingai. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka

Pilietinio pasipriešinimo kursą jau pernai metais turėjo pereiti norėję išsiimti ar atsinaujinti leidimus laikyti ginklui

Tuo tarpu kadaise Seimo nario pareigas ėjęs, visuomenininkas Kęstutis Skrebys po šiuo A. Rusteikos įrašu pasidalino ir savo patirtimi su būtent šiais kursais. Pasirodo, anokia jie naujiena – štai norėjęs 2024-ųjų pavasarį prasitęsti leidimą ginklui, jis taip pat gavęs pranešimą iš policijos, kad turi praeiti „Pilietinio pasipriešinimo“ kursus ir buvo nukreiptas į tą patį portalą, iš kurio privalomai mokėsi ir biudžetinių įstaigų darbuotojai.

K. Skrebys pridūrė, kad testo klausimai ir jį pakraupinę, bet sertifikatą jis galiausiai gavęs.

Kiti tokią naujieną sutiko taipogi ne pačiomis džiugiausiomis nuotaikomis – štai svarstė, kaipgi kitaip „išlupsi“ tuos 5-6 proc. nuo BVP krašto gynybai, jei ne represinėmis priemonėmis?

Tokie valstybiniai metodai taip pat buvo sulyginti ir su tarybiniais laikais, kai reikėjo stoti į komunistų partiją, o štai dabar prie laisvos ir demokratinės Lietuvos esą buvo atrasti būtent tokių kursų metodai.

Nereikia nė priešo – jau dabar savaip susidorojama su visais, besipriešinančiais sistemai?

Toli žvelgti ir nereikia, o Kauno Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dekanas Šarūnas Liekis – puikus to pavyzdys. Štai sudalyvavęs žurnalistės Giedrės Gorienės laidoje „Komentaras TV“ ir pasisakęs apie tai, kad Lietuva toliau turėtų plėtoti draugiškus santykius su Rusija ir Baltarusija, politologas dabar rizikuoja likti be darbo.

Dėl tokių Š. Liekio teiginių VDU studentų atstovybė pareikalavo jo atsistatydinimo, o Jaunųjų konservatorių lyga apkaltino dekaną prorusiškomis pažiūromis ir etikos pažeidimais.

Tačiau dalis visuomenės šiuos reikalavimus vertina kaip grįžimą į sovietinius laikus ir kritikavo VDU už bandymus kontroliuoti dėstytojų ir studentų nuomones. Universitetas pažymėjo, kad šie pasisakymai bus svarstomi Etikos komisijoje, tačiau dekanas teigia, kad situacija jau išspręsta ir nėra jokio sukilimo.

VDU
Net universitetuose nebeliko galimybės laisvai išreikšti savo pozicijos. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Mokymus organizuoja Mobilizacijos mokykla prie Krašto apsaugos ministerijos

Kaip skelbia Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas, tokie mokymai – išties ne naujiena ir informacinė-edukacinė platforma „Mobilizacijos mokykla“ startavo jau nuo 2023 m. spalio 9 d.[2]

Rašoma, kad pabaigę kursus, dalyviai gali įgyti sertifikatą.

Anot departamento, „Mobilizacijos mokykla“ yra viena iš svarbių iniciatyvų pagal 2023–2025 metų Piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategiją, siekianti užtikrinti, kad kuo daugiau Lietuvos piliečių įgytų esmines žinias ir įgūdžius apie valstybės saugumą ir atsparumą.