Suprasti akimirksniu
  • VDU dekanas Šarūnas Liekis atsidūrė Jaunųjų konservatorių lygos kritikos taikinyje
  • Š. Liekis priklausė prezidento VRK komandai?
  • Sutapatino su VU dėstytojos J. Mažylės istorija
  • Nejaugi grįžtame atgal į sovietinius laikus?
Šaltiniai
Š. Liekis
Š. Liekiui gali tekti rimtai atsakyti už savo interviu. R. Ščerbausko/ELTA nuotrauka

VDU dekanas Šarūnas Liekis atsidūrė Jaunųjų konservatorių lygos kritikos taikinyje

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas Šarūnas Liekis atsidūrė viešų diskusijų epicentre po savo pasisakymų „Youtube“ kanale „Komentaras TV“. Sujudusi universiteto studentų bendruomenė pareikalavo Š. Liekį atsistatydinti iš pareigų, o tam pritarė toli gražu ne visi – daliai pasirodė, kad grįžtame ne kur kitur, bet į tuos pačius sovietinius laikus, nuo kurių taip bėgame.

Jaunųjų konservatorių lyga (JKL) savo feisbuko paskyroje išplatino aštrų pareiškimą, kaltindama dekaną prorusiškomis pažiūromis ir etikos pažeidimais. JKL piktinosi, kad Š. Liekis Lietuvos politikos laikyseną Rusijos atžvilgiu pavadino „infantilumu“ ir iškėlė idėją, jog brandžiau būtų laviruoti tarp Vakarų ir Rusijos, sudarant įspūdį, kad su Lietuva galima bendradarbiauti. Jis taip pat kritikavo Lietuvos politikų dviveidiškumą, kurie, anot jo, viešai smerkė Donaldą Trumpą, tačiau tuo pačiu pareiškė esantys pasirengę su juo dirbti[1].

Aštrios reakcijos sulaukė ir dekano teiginiai apie Baltarusiją – jis išsakė nuomonę, kad autoritarinio Lukašenkos režimo pripažinimas galėtų suartinti Baltarusiją su Vakarais ir sumažinti Rusijos įtaką. Kalbėdamas apie krašto gynybos finansavimą, Š. Liekis iškėlė SSRS karinę ekonomiką kaip pavyzdį, pastebėdamas, kad didelės investicijos į kariuomenę prisidėjo prie sudėtingų gyvenimo sąlygų. Šis palyginimas paskatino Jaunųjų konservatorių lygą apkaltinti dekaną „sovietinio šūdo nostalgija“.

Organizacija taip pat šaipėsi iš Š. Liekio rekomendacijų skaityti romanus apie indėnus ir žiūrėti serialus apie vikingus, vadindama tai „fikcijos mėgėjo“ retorika.

VDU patvirtino, kad prof. Š. Liekio pasisakymai bus svarstomi universiteto Etikos komisijoje. Universiteto atstovai pabrėžė, jog VDU laikosi griežtos paramos Ukrainai pozicijos, o laisvė, demokratija ir atsakomybė yra universiteto vertybės. Pats dekanas, komentuodamas žiniasklaidai, situacijos nesureikšmino ir tikino, kad nesutarimai su studentais esą jau išspręsti ir „nėra jokio sukilimo“.

Š. Liekį svarstoma pašalinti iš VDU gretų. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka
Š. Liekį svarstoma pašalinti iš VDU gretų. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Š. Liekis priklausė prezidento VRK komandai?

Tuo tarpu dar 2021-aisiais, eidamas savo pirmąją kadenciją, Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda teikė Seimui skirti profesorius Šarūną Liekį ir Andrių Vaišnį naujos sudėties Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariais[2].

Anuomet Š. Liekis buvo apibūdinamas kaip patyręs akademikas ir viešojo sektoriaus ekspertas. 1998 m. jis įgijo socialinių mokslų daktaro laipsnį Brandeiso universitete (JAV), o 2005 m. Vilniaus universitete (VU) atliko habilitacijos procedūrą. Jo karjeros kelias apima tiek akademinį, tiek viešąjį sektorių: Š. Liekis dirbo Atviros Lietuvos fondo programų direktoriumi, buvo Mykolo Romerio universiteto docentas ir nuo 2006 m. – profesorius. Šiuo metu jis vadovauja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetui. Be to, jis yra vienas Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) steigėjų ir šio instituto tarybos pirmininkas.

Sutapatino su VU dėstytojos J. Mažylės istorija

Iš tiesų Š. Liekio istorija labai panaši į prieš keletą metų į viešumą iškilusią Vilniaus universiteto (VU) žurnalistikos studijų dėstytojos doc. dr. Jolantos Mažylės situaciją, kai ši, sutikusi dalyvauti alternatyviojo naujienų kanalo „OpTV“ laidoje, sulaukė mobingo iš LRT generalinės direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės. Jos vadovaujamas VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitetas J. Mažylės atžvilgiu pateikė skundą universiteto etikos komisijai.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė posėdžio metu pabrėžė, kad problema ne interviu faktas, o tai, kad žurnalistikos dėstytoja pasirinko abejotinos reputacijos platformą, kurios viena iš savininkių yra nuolat už etikos pažeidimus bausta žurnalistė Rūta Janutienė. Pasak LRT vadovės, kanalas formuoja šališkus naratyvus ir suteikia tribūną „vatinei“ opozicijai.

Etikos komisijos akiratin buvo įkliuvusi ir VU žurnalistikos dėstytoja J. Mažylė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Etikos komisijos akiratin buvo įkliuvusi ir VU žurnalistikos dėstytoja J. Mažylė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Nejaugi grįžtame atgal į sovietinius laikus?

Po tokių VDU Studentų atstovybės pareiškimų apie Š. Liekį ir jo pasisakymus laidoje, sukilo ir visuomenė, teiraudamasi, ar universitetas neturėtų būti ta vieta, kuri yra atvira diskusijoms ir čia priimtinos įvairios nuomonės ir požiūriai.

„Kažkaip primena tuos pačius keikiamus sovietinius laikus... Kolektyviniai darbo liaudies skundai partijai. Išreiškei kitokią nuomonę, von iš darbo! Diskutuokite, nesutikite, pykite, bet būriu pulti už kitokią nuomonę, čia jau kraštutinumas.“ – teigė gyventoja.

Kita internautė svarstė, kad VDU, užsimojęs kontroliuoti dėstytojų ir studentų mintis ir žodžius, turėtų sugrįžti atgal į sovietinę santvarką.

„Ooo, tai ir VDU pradės reikštis iš idioto pusės kaip kad neseniai VU pasirodė, kai persekiojo savo dėstytoją už tai, kad dalyvavo OP TV laidoje (už tai kad dalyvavo, o ne už tai ką pasakė).“ – kirto kitas.

Šia tema jau pasisakė ir Kauno arkivyskupijos kunigas Robertas Grigas.

„VDU Studentų atstovybė reikalauja atleisti iš darbo dekaną Liekį dėl „netinkamų pažiūrų“. Visiška sovietija“, – rėžė jis.