Suprasti akimirksniu
  • Patarimai prieš prasidedant šildymo sezonui: radiatorių patikra, sistemos nuorinimas, įrangos įvertinimas
  • Nuolatinė priežiūra ir kontrolė palengvins rūpesčius atėjus šaltam rudeniui
  • Ekspertai pataria: ką privaloma padaryti norint nesušalti žiemos metu
Šaltiniai
Šildymas
Šildymo sezonui artėjant, reikia jam pasiruošti. Patrycja Grobelny/ Pexels nuotrauka

Patarimai prieš prasidedant šildymo sezonui: radiatorių patikra, sistemos nuorinimas, įrangos įvertinimas

Artėjant žiemai ir prasidėjus šildymo sezonui, tiek namų savininkai, tiek nuomininkai privalo imtis iniciatyvos užtikrinti optimalų radiatorių funkcionalumą. Tokios taisyklės yra kiek kitokios, kai šildymą namuose reguliuojate patys ar gyvenate būste, kurio kūrenimų rūpinatės visus metus. Tačiau prieš paleidžiant šildymo sistemą pilnu pajėgumu, labai patartina nuodugniai ištirti visus gyvenamosiose patalpose esančius radiatorius, siekiant įvertinti jų eksploatacinę būklę.

Atlikdami šį vertinimą, atkreipkite dėmesį į temperatūros pasiskirstymą radiatoriaus paviršiuje. Būdinga šilumos paskirstymo fizika reiškia, kad normalu, jog viršutinė radiatoriaus dalis yra šilta, o apatinė dalis gali išlikti palyginti vėsesnė. Šis reiškinys pirmiausia siejamas su natūralia šilto oro tendencija kilti aukštyn. Tačiau, jei visas radiatorius arba konkrečiai jo viršus yra šaltas liesti, siūlomos visiškai kitokios pasekmės.

Toks scenarijus rodo, kad radiatoriaus sistemoje yra oro burbuliukų, kurie trukdo skysčio šilumos srautui. Tais atvejais, kai tai pastebima, būtina atlikti procedūrą, vadinamą „nuleidimu“ iš radiatoriaus arba jo nuorinimu. Toks oro nuleidimas gali būti atliekamas kaip „pasidaryk pats“ veikla, nors asmenys, neturintys patirties arba nepasitikintys savimi ir šia užduotimi, turėtų pasikliauti profesionalaus mechaniko patirtimi. Tai reikia atlikti prieš šildymo sezono pradžią[1].

Verta paminėti, kad radiatoriai taip pat gali sugesti dėl sugedusių vožtuvų. Vasaros mėnesiais, kai šildymo sistema dažniausiai yra neaktyvi, termostatiniai vožtuvai yra ypač jautrūs užstrigimui. Jei švelnaus bakstelėjimo nepakanka šiai problemai išspręsti, vėl rekomenduojama įsikišti mechanikui.

Nuolatinė priežiūra ir kontrolė palengvins rūpesčius atėjus šaltam rudeniui

Tas pats patarimas taikomas tais atvejais, kai yra pastebimų nuotėkių ar lašelių, susijusių su įprastais vožtuvais. Proaktyvus vožtuvų keitimas prieš šildymo sezoną yra ideali prevencinė priemonė, tačiau prireikus šią priežiūrą galima atlikti šildymo sezono metu. Radiatorių ir su jais susijusių ventiliacijos angų švaros palaikymas yra dar vienas esminis radiatorių priežiūros aspektas, į kurį reikia atkreipti dėmesį.

Dulkių ir šiukšlių sankaupos ne tik nepatinka estetiškai, bet ir trukdo šildymo sistemos efektyvumui, nes trukdo prasiskverbti šiltam orui. Jei įmanoma, patariama nuimti radiatoriaus dangtį, kad būtų lengviau išvalyti vidų. Svarbu visada įsitikinkinti, kad radiatoriai po valymo būtų kruopščiai išdžiovinti, ypač tie, kuriuose yra plieninių plokščių, kurios gali rūdyti ir vėliau suirti.

Laikydamiesi šių pirmiau minėtų patarimų ir atsargumo priemonių, žymiai padidinsite tikimybę, kad žiemos mėnesiais mėgausitės šilta ir patogia gyvenamąja aplinka, kartu sumažindami riziką susidurti su trikdančiomis ir galimai brangiai kainuojančiomis radiatoriaus gedimais. Dėmesys detalėms prižiūrint ir prižiūrint radiatorius ne tik garantuoja komfortą, bet ir atsakingo gyvenimo bei energijos taupymo įrodymą[2].

Bet kuriuo metų laiku radiatorius reikia nuolat stebėti ir pasirinkti galimus atnaujinimus, kad būtų užtikrintas optimalus jų funkcionalumas. Ypač artėjant šaltajam sezonui ir ilgėjant naktims, labai svarbu, kad jūsų šildymo sistema veiktų efektyviai ir suteiktų jūsų namuose laukiamos šilumos ir komforto.

Radiatoriai gali nešildyti namų, jei apleidote juos vasara. Skylar Kang/ Pexels nuotrauka
Radiatoriai gali nešildyti namų, jei apleidote juos vasara. Skylar Kang/ Pexels nuotrauka

Ekspertai pataria: ką privaloma padaryti norint nesušalti žiemos metu

Ekspertai pabrėžė neįkainojamus patarimus ir svarbius patikrinimus, įskaitant nurodymus dėl vožtuvų, radiatoriaus nuleidimo ir kitų svarbių patikrinimų, kuriais siekiama užtikrinti, kad jūsų radiatoriai būtų visiškai paruošti būsimam šildymo sezonui. Pateikiame išsamų vadovą, kaip užtikrinti, kad jūsų radiatoriai šildytų pastoviai ir patogiai.

Radiatoriai dešimtmečius buvo patikimas šildymo šaltinis, vertinamas dėl jų gebėjimo tiekti pastovią, patogią šilumą be sausos šilumos, susijusios su kitais šildymo būdais. Reguliari radiatorių priežiūra yra būtina norint užtikrinti jūsų šildymo sistemos ilgaamžiškumą ir efektyvumą[3].

Patartina atlikti radiatorių priežiūrą vasarą. Tai leidžia nustatyti ir aktyviai spręsti visas problemas, užtikrinant, kad jūsų sistema būtų paruošta tada, kai jos labiausiai reikia. Be to, santechnikos specialistai dažnai būna labiau pasiekiami vasarą, todėl tai idealus laikas planuoti bet kokią būtiną priežiūrą ar remontą.

Šaltas radiatorius rudenį ar žiemą gali kelti diskomfortą ir signalizuoti apie galimas problemas, tokias kaip šiukšlės, sukeliančios užsikimšimą sistemoje arba neoptimali sistemos sąranka. Tai gali užtrukti ilgiau ir kol bus sutvarkyta problema, jums teks duagiau prisirengti būnant šaltuose namuose. Žemiau pateikiamos dažniausios šaltų radiatorių priežastys ir jų pataisymai:

  • Katilo problemos: įsitikinkite, kad šildymas nustatytas tinkamai ir tinkamai veikia. Jei naudojate kombinuotus katilus, patikrinkite, ar nustatymai yra teisingi, venkite „vasaros režimo“ ir stebėkite gedimų kodus.
  • Siurblio gedimas: jei jūsų šildymui naudojamas šilumos siurblys ir jis nustoja veikti, nė vienas radiatorius neįšils. Patikrinkite, ar siurblys veikia, įsiklausydami į jo skleidžiamus garsus.
  • Oras sistemoje: šalti radiatoriai gali atsirasti dėl to, kad sistemoje įstrigo oras, kuris paprastai kaupiasi aukštesniuose taškuose ir neleidžia paskirstyti vandens.
  • Užstrigo vožtuvai: viename nešildomame radiatoriuje gali būti užstrigęs vožtuvas, dažnai termostatinis vožtuvas. Senstantys vožtuvai gali užstrigti ir juos reikia pakeisti.
  • Vandens slėgis: užtikrinkite tinkamą vandens slėgį. Gali prireikti subalansuoti sistemą.

Radiatorių priežiūra yra ne tik žiemos užduotis. Ištisus metus skirtas dėmesys ir pasiruošimas sezonui gali labai padėti užtikrinti sklandų, efektyvų ir patikimą šildymo patirtį šaltais mėnesiais. Naudodamiesi šiais patarimais ir iniciatyviu požiūriu galėsite mėgautis šilta ir jaukia aplinka, o ateityje išvengsite galimų problemų ir brangaus remonto.