Suprasti akimirksniu
  • Ruduo – laikotarpis palepinti save ir artimuosius šildančiais gėrimais
  • Pamirškite tradicines arbatas: išmėginkite moliūgų prieskonių bei cinamono gėrimus
  • Karštos arbatos gali pasitarnauti mūsų sveikatai
Šaltiniai
Arbata
Karšti gėrimai rudenį tampa itin populiarūs. Igor Miske/Unsplash nuotrauka

Ruduo – laikotarpis palepinti save ir artimuosius šildančiais gėrimais

Ruduo – tai metas, kai tamsūs vakarai, pirmosios šalnos bei sparčiai raustantys ir krentantys lapai primena mums apie gyvenimo cikliškumą. Kartu tai ir laikas, kuris leidžia sulėtinti kasdienės rutinos tempą, daugiau laiko skirti sau ir savo artimiesiems.

Tai jaukumo laikotarpis, kai ilgi vakarai kviečia daugiau laiko praleisti namuose, atsiriboti nuo kasdienio šurmulio ir mėgautis ramybės akimirkomis. O kas geriau padės pasimėgauti šiomis akimirkomis, jei ne gardžios, karštos arbatos puodelis arba jaukumu dvelkianti kakava?

Vis dėlto, ruduo gali tapti ir naujų išbandymų bei paieškų metu. Tai galima pritaikyti ir kalbant apie mėgstamų patiekų ar net gėrimų receptus. Todėl siūlome bent kiek atnaujinti savo skonio receptorius ir išbandyti šildančių ir gardžių rudens arbatų ir kitų gėrimų receptus.

Karšti gėrimai gali būti rengiami iš pačių netikėčiausių ingredientų. Sixteen Miles Out/Unsplash nuotrauka
Karšti gėrimai gali būti rengiami iš pačių netikėčiausių ingredientų. Sixteen Miles Out/Unsplash nuotrauka

Pamirškite tradicines arbatas: išmėginkite moliūgų prieskonių bei cinamono gėrimus

Dažniausiai vartojamos ir tikriausiai plačiausiai žinomos yra tradicinės, klasikinės arbatos, tokios kaip juodoji, žalioji ar net baltoji. Juodoji arbata išsiskiria dėl savo stipraus skonio ir kvapo, yra itin populiari visame pasaulyje. Ji pasižymi energizuojančiomis savybėmis dėl joje esančio kofeino. Žalioji arbata yra švelnesnio skonio nei juodoji, tačiau turtinga antioksidantais, kurie padeda stiprinti imuninę sistemą ir gerinti sveikatą.

Ne mažiau populiarios bent jau Lietuvoje yra ir įvairios vaistažolių arbatos. Štai ramunėlių arbata – viena iš labiausiai raminančių arbatų, padedanti atsipalaiduoti, sumažinti nerimą ir pagerinti miegą. Mėtų arbata yra populiari dėl gaivinančio skonio, ji padeda virškinimui ir suteikia lengvumo pojūtį.

Tačiau tai tikrai ne visos, rudeniui tinkančios arbatos. Štai sparčiai populiarėjanti imbierinė arbata dažnai vartojama ne tik norint sušilti, bet ir esant peršalimo simptomams, nes imbieras stiprina imunitetą ir turi priešuždegiminių savybių.

Dalis žmonių jau yra pamėgę ir cinamono arbatą. Cinamono arbata puikiai tinka rudens sezonui, nes ji šildo, gerina kraujotaką ir suteikia jaukumo. Cinamono prieskoniai taip pat padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Šių arbatų galima rasti dalyje prekybos centrų pakeliuose arba pasigaminti namuose. Pakaks cinamono lazdelę pavirinti vandenyje. Tokiu pat būdu galima pasigaminti ir imbiero ar ženšenio arbatą.

Kiek įdomesnis gali būti obuolių ir cinamono arbatos derinys. Šis skonis tarsi savaime, natūraliai asocijuojasi su rudeniu, o obuolių saldumas ir cinamono šiluma sukuria tobulą gėrimą jaukiems vakarams. Ne mažiau įdomi gali būti ir moliūgų prieskonių arbata.

Tikriausiai ne vienas yra girdėjęs apie rudenį itin populiarią kavą tuo pačiu pavadinimu ( ang. Pumpkin spice latte). Šis rudeniškas skonis ir arbatoje tobulai susijungia su moliūgo, cinamono, muskato riešuto ir gvazdikėlių natomis. Tai puiki arbata tiems, kurie mėgsta šventišką rudeninę nuotaiką, o dabar tokių arbatų galima rasti ir specializuotuose kavos, arbatos parduotuvėse. Įvairius receptus galima išmėginti ir namuose.Karšta kakava su prieskoniais taip pat gali būti maloniai šildančiu rudens gėrimu. Tai gana paprastas receptas: tiesiog klasikinė karšta kakava, pateikiama su cinamonu, vanile ar net šiek tiek čili.

Įvairios arbatos gali pasitarnauti ir mūsų sveikatai. Anda Ambrosini/Unsplash nuotrauka
Įvairios arbatos gali pasitarnauti ir mūsų sveikatai. Anda Ambrosini/Unsplash nuotrauka

Karštos arbatos gali pasitarnauti mūsų sveikatai

Arbata turi daug naudingų savybių, priklausomai nuo rūšies, tačiau bendrai ji teikia daug sveikatai naudingų poveikių. Arbatoje yra daug antioksidantų, ypač žalioje ir baltojoje arbatoje, o antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie gali pažeisti ląsteles ir sukelti priešlaikinį senėjimą bei lėtines ligas.

Arbata gerina širdies sveikatą. Dauguma arbatų, ypač žalioji ar juodoji, gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą. Jos mažina blogojo cholesterolio (LDL) kiekį, padeda kontroliuoti kraujo spaudimą ir mažina širdies ligų riziką.

Yra žinoma, kad arbatos stiprina imuninę sistemą, pavyzdžiui, žalioji arbata, imbiero ir ciberžolės arbatos turi stiprių priešuždegiminių ir antibakterinių savybių, kurios gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir apsisaugoti nuo peršalimo bei kitų infekcijų.

Kai kurios arbatos, tokios kaip ramunėlių ar levandų arbata, turi raminančių savybių, kurios padeda sumažinti stresą, nerimą ir pagerina miego kokybę. Be to, žalioji arbata gali padėti paspartinti medžiagų apykaitą ir riebalų deginimą, todėl ji dažnai naudojama kaip priemonė svorio metimui.

Imbierinė, pipirmėčių, pankolio ir ramunėlių arbatos padeda sumažinti virškinimo sutrikimus, pvz., pilvo pūtimą, pilvo skausmus ir pykinimą. Kai kurie tyrimai rodo, kad arbatoje esantys junginiai, pavyzdžiui, katechinai žaliojoje arbatoje, gali padėti sumažinti tam tikrų vėžio rūšių riziką.