Siaubas truko 24 metus – tėvo nusikaltimas sukrėtė visą pasaulį

PasaulisRamune Meskauskiene
Suprasti akimirksniu
Tėvo nusikaltimas sukrėtė visą pasaulį. Binge Society vaizdo įrašo stop kadras

Viena kraupiausių bylų pasaulyje – nusikaltimas išaiškėjo po 24 metų, kaltininkas bausmę atlieka dar dabar

2008 m. ramus Austrijos Amsteteno miestelis tapo pasaulinio skandalo epicentru. Gatvėje, kuri atrodė kaip bet kuri kita, stovėjo paprastas daugiabutis. Už jo durų – šeima, kaimynai, kasdieniai rūpesčiai. Bet po žeme, giliai tamsiame rūsyje, vyko siaubinga drama, kuri netruko patekti į pasaulio kriminalinių bylų istoriją.

Visą 24 metų laikotarpį Elisabeth Fritzl gyveno požemyje, kurį jai sukūrė ne kas kitas, o jos tėvas – žmogus, kuris turėjo ją saugoti, bet tapo jos didžiausiu košmaru. Ištrūkusi į laisvę, ji papasakojo, kas vyko už šio namo sienų – ir visam pasauliui beliko stebėtis, kaip toks siaubas galėjo tęstis taip ilgai.

Kaip viskas prasidėjo?

Tai buvo eilinė 1984-ųjų diena, kai 18-metė Elisabeth buvo pakviesta į šeimos namo rūsį – tėvas prašė jos padėti pritvirtinti duris. Ji nė nenumanė, kad tų durų niekada nebegalės atidaryti iš vidaus. Vos tik ji peržengė slenkstį, jis griebė rankšluostį, suvilgytą eteriu, užspaudė jai burną ir nosį, ir ji prarado sąmonę.

Kai Elisabeth atsipeikėjo, suprato esanti tamsoje. Rūsyje, kurį jos tėvas slaptai įrenginėjo ne vienerius metus. Čia nebuvo langų, tik betoninės sienos, sandariai užrakintos durys ir bauginanti tyla.

Ši tyla truko ne savaitę, ne mėnesį, o ištisus 24 metus.

Siaubas po žeme truko 24 metus

Niekas nesikeitė. Tėvas ateidavo kiekvieną dieną – kartais su maistu, kartais su vandeniu. Kartais tiesiog tam, kad dar kartą ją prievartautų. Ilgainiui Elisabeth pastojo. Pirmą kartą – dar būdama paauglė. Ji gimdė visiškoje izoliacijoje, be jokių medicininių priemonių, be pagalbos, dažnai pati prižiūrėdama savo naujagimius.

Vaikai augo tamsoje. Jie nežinojo, kas yra saulė, ką reiškia bėgioti lauke, kaip atrodo pasaulis virš jų galvų. Jie nebuvo girdėję paukščių čiulbėjimo, nejautė vėjo dvelksmo. Jie buvo įkalinti kartu su savo motina.

Kai kurie iš jų taip ir liko rūsyje, bet kiti buvo „atrasti“ tėvo durų slenkstyje – Fritzl sugebėjo įtikinti žmoną ir socialines tarnybas, kad jie buvo tiesiog palikti jo prieangyje. Niekas neuždavė klausimų. Niekas nepasidomėjo, kodėl šioje šeimoje atsiranda „rasti“ kūdikiai.

Ir taip siaubas tęsėsi, kol viską nutraukė vienas atsitiktinumas.

Nesibaigiančią dramą pabaigė netikėta mergaitės liga

2008 m. viena iš Elisabeth dukterų, Kerstin, sunkiai susirgo. Ji kankinosi karščiuose ir traukuliuose, o Elisabeth maldavo tėvo leisti jai pas gydytoją. Po ilgų dvejonių, jis pagaliau sutiko – tačiau ligoninėje gydytojams kilo įtarimų.

Mergaitės organizme buvo aptikti rimti sveikatos sutrikimai, būdingi žmonėms, kurie niekada nebuvo veikiami saulės šviesos. Jos kūnas rodė akivaizdžius požymius, kad ji augo visiškoje izoliacijoje. Bet kaip tai įmanoma? Kas ji tokia? Kur jos šeima?

Gydytojai iškvietė policiją. Tuo metu Elisabeth vis dar buvo rūsyje – bet jau žinojo, kad kažkas pasikeitė.

Po ilgų įkalbinėjimų tėvas sutiko ją „paleisti“ laikinai – tam, kad ji ligoninėje galėtų papasakoti gydytojams apie Kerstin būklę. Bet tik peržengusi slenkstį, ji suprato, kad nebegrįš. Policija ją iš karto sulaikė ir išsivežė apklausai.

Ilgus metus ji tylėjo, bet dabar, gavusi pažadą, kad jos tėvas daugiau niekada jos nebematys, Elisabeth papasakojo viską.

Istorijai pasiekus dienos šviesą, visi buvo šokiruoti

Kai policija patikrino namą, jie rado požeminį kalėjimą, kuriame daugiau nei du dešimtmečius vyko nežmoniškas siaubas. Rūsys buvo tiksliai suplanuotas – Fritzl įrengė elektrines duris, slaptus perėjimus, net kelių sluoksnių apsaugos sistemas. Jis įrengė dirbtinį ventiliavimą, televizorių ir mažą virtuvėlę.

Tai buvo pasaulis po žeme, kurio niekas nežinojo esant.

Pasaulis buvo sukrėstas. Kaip šis vyras sugebėjo apgauti visus? Kaip socialinės tarnybos nesugebėjo pastebėti, kad šeimoje kažkas ne taip? Kodėl kaimynai nieko neįtarė?

Klausimų buvo daugiau nei atsakymų.

Teisingumo akimirka – Josef Fritzl stojo prieš teismą

Josef Fritzl buvo iš karto suimtas. Jis nebandė neigti kaltės – galbūt suprato, kad šįkart pabėgti nepavyks. Jis buvo apkaltintas prievartavimu, neteisėtu laisvės atėmimu, incestu ir žmogžudyste dėl aplaidumo – mat vienas iš Elisabeth vaikų mirė, nes laiku negavo medicininės pagalbos.

2009 m. jis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Šiuo metu jis atlieka bausmę griežčiausiai saugomame Austrijos kalėjime, laikomas izoliuotai nuo kitų kalinių, kurie, kaip pranešama, jau ne kartą bandė su juo susidoroti.

Bet ką reiškia „bausmė iki gyvos galvos“, kai jo auka 24 metus praleido požemyje?

Šiurpios dramos motyvais pastatyta net keletas ekranizacijų

Ši istorija buvo tokia sukrečianti, kad netrukus tapo įkvėpimu ne vienam filmui ir dokumentiniam pasakojimui.

  • „The Girl in the Basement” (2021) – filmas, paremtas Fritzl nusikaltimais.
  • „Room” (2015) – nors nėra tiesioginė ekranizacija, ši drama pasakoja apie pagrobtą merginą ir jos sūnų, gyvenančius izoliacijoje.
  • „Josef Fritzl: Story of a Monster” (2008, Channel 5) – dokumentinis filmas apie visą bylą.
  • „Monster: The Josef Fritzl Story” (2009, Investigation Discovery) – psichologinė analizė apie Fritzl elgesį.

Ši byla šiurpina iki šiol. Istorija, kurios net baisiausiame košmare nesugalvotum buvo tikra. Ir vyko įprastų žmonių namuose, mažame miestelyje, visiems po kojomis. Ir niekas nepastebėjo.