Selas Kaune planuoja grandiozinį koncertą

Lietuva, Muzika, PramogosG. B.
Suprasti akimirksniu
Koncertas
Selas vėl sulaukė kritikos. Yvette de Wit/Unsplash nuotrauka

Selas į sceną grįžta su trenksmu: planuoja koncertą Kauno futbolo stadione

Praėjusiais metais dėl savo aštrių pasisakymų kolegų Lietuvos žvaigždžių ir didelės dalies šalies piliečių pasmerkimo sulaukęs Egidijus Dragūnas-Selas, nepaisydamas jį vis dar lydinčios kritikos ir kontraversijų, šios vasaros pabaigoje žada surengti grandiozinį pasirodymą.

Atlikėjas penktadienį vidurdienį savo socialiniuose tinkluose paskelbė apie planuojamą koncertą Kauno Dariaus ir Girėno futbolo stadione. Skelbiama, kad šou įvyks šių metų rugpjūčio 26 d. Pasak paties Selo, tai bus vienintelis jo šių metų pasirodymas[1].

Šiuo metu skelbiama, kad bilietų kainos svyruos nuo 29 iki 200 eurų, tačiau bilietų pardavėjai primena, kad vėliau bilietai brangs.

Nors beveik neabejojama, kad ilgą laiką savo mėgstamo muzikanto scenoje nematę Selo gerbėjai suskubs išgraibstyti bilietus, kita vertus, pasirodymas stadione po nenutrūkstamos E. Dragūną supančios kontraversijų serijos – gana ambicingas žingsnis.

Juk naujajame Kauno futbolo stadione koncertų metu gali būti sutalpinta net 30 tūkst. siekianti auditorija, o kritikos atlikėjui ir toliau negaili Lietuvoje puikiai žinomi asmenys[2].

Koncertas
Selas planuoja koncertą Kaune. Ekrano nuotrauka 2023-05-05

Nors ir išsikovojo galimybę jį rengti, tradicinio koncerto Klaipėdoje E. Dragūnas atsisako

Mįslę apie galimą koncertą laikinojoje sostinėje E. Dragūnas užminė dar praėjusią savaitę, kai pasidalino ir vaizdo įrašu iš stadiono su užrašu „Tik vienas pasirodymas Kaunas“, bet detalių apie potencialų koncertą čia tuomet jis neatskleidė.

Ilgą laiką diskutuota, kad žinomas atlikėjas, kaip jau yra įprasta, savo vasaros pasirodymą surengs Klaipėdos Vasaros estradoje. Įspūdingas muzikos, garso ir šviesų šou čia turėjo įvykti ir pernai, tačiau po ilgų diskusijų ir ginčų, koncertas galiausiai buvo atšauktas, kai Klaipėdos miesto savivaldybė leidimo jam nesuteikė.

Daug diskusijų kilo ir dėl šiais metais planuoto pasirodymo. Uostamiesčio valdžia savo sprendimą neleisti Selui surengti koncerto argumentavo tuo, kad po kiekvieno ankstesnio atlikėjo koncerto buvo gauti skundai, jog buvo pažeisti Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme ir išduotame leidime organizuoti renginį nurodyti reikalavimai, taip pat Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo normos.

Vis dėlto, atlikėjui nenuleidus rankų, praėjusią savaitę jį pasiekė geros žinios: Klaipėdos miesto savivaldybė vis dėlto suteikė leidimą pasirodyti vasaros estradoje. Tačiau net ir sulaukęs žalios šviesos, E. Dragūnas vėliau atsitraukė ir detalesnių planų apie pasirodymą Klaipėdoje nepateikė, o žinia apie koncertą Kaune viltį, jog Selas šią vasarą grįš į Klaipėdą galutinai palaidojo.

Po žinios apie Selo sugrįžimą į sceną, A. Valinskas užsipuolė „vertybių atsisakiusią“ valdžią

Tačiau ne visi džiaugiasi tuo, kad Selas grįžta į didžiąją sceną ir šiais metais planuoja grandiozinį koncertą. Vienas aršiausių pastarojo meto E. Dragūno kritikų, laidų vedėjas ir prodiuseris Arūnas Valinskas piktinasi dėl to, jog miestų valdžia visiškai atsisako savo vertybių ir parsiduoda už nemenką pinigų sumą ar politinio kapitalo taškus.

A. Valinskas ypač kritiškai atsiliepė dėl jau anksčiau paskelbto Klaipėdos savivaldybės sprendimo suteikti E. Dragūnui leidimą surengti koncertą Vasaros estradoje. Tokį sprendimą A. Valinskas vadina netoleruotinu.

„Pasikeitė valdžia, pasikeitė ir vertybės. Šioje vietoje, matyt, bandoma įsiteikti dviem pagrindiniams dalykams – visų pirma, pinigams, o antra – tam tikrai rinkėjų daliai. Kita vertus, aš net neabejojau, kad taip bus, nes diskusijose prieš rinkimus, tada dar tik kandidatas į merus, dabar jau dabartinis, Arvydas Vaitkus, pasakė, jog jam tapus meru tas leidimas bus duotas. Man tik keista, kad institucijos ir žmonės, kurie vadovauja, vis dėlto nėra vertybininkai ir tokio baisaus karo akivaizdoje elgiasi taip, kaip, mano nuomone, neturėtų elgtis“, – kalba A. Valinskas[3].

Juoda katė tarp A. Valinsko ir E. Dragūno perbėgo dėl kontraversiškų pastarojo pareiškimų

Tokia aštri A. Valinsko kritika tiek E. Dragūnui, tiek ir miestų vadovybėms neturėtų stebinti. Vyrų konfliktas įsisiūbavo dar praėjusiais metais, po to, kai vos prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, Selas apie visiems aktualią ir plačiai diskutuoją situaciją prakalbo socialiniuose tinkluose.

Tuomet jo pasisakymai daugelį sutrikdė, nustebino ir įpykdė. E. Dragūnas į instagramą įkeltame vaizdo įraše sakė, kad karas yra „natūralus planetos išvalymas“.

„Mano nuomonė yra tokia: yra žmonės, kurie sukuria ginklą, yra žmonės, kurie paliečia ginklą, yra žmonės, kurie gali šaut į žvėrį, ir yra tie, kurie gali šaut į žmogų. Tai va tie, kurie ten sėdi ir šaudosi, vyksta natūralus planetos išvalymas. Tegu jie ten bl… šaudosi, aš už taiką“, – kalbėjo E. Dragūnas.

Nors muzikantas įrašą netrukus ištrynė, žmonės jau buvo spėję atkreipti dėmesį į Selo kalbas ir įrašu pradėjo dalintis socialinėje erdvėje bei diskutuoti, dėl tokių dainininko pažiūrų.

Kitą dieną, tame pačiame instagrame jis jau patalpino ištisą seriją gana nerišlių vaizdo įrašų, kuriais lyg ir siekė padėtį kiek pataisyti, tačiau žala jau buvo padaryta, atlikėją smerkti suskubo tiek žinomi Lietuvos žmonės, tiek eiliniai piliečiai, o grupę SEL suskubo palikti visi jos nariai.

Būtent tuomet ir įsiliepsnojo konfliktas tarp E. Dragūno ir A. Valinsko. Pastarasis tada net išplatino viešą kreipimąsi į žiniasklaidą ir kvietė reaguoti į atlikėjo skandalingus pasisakymus jį tiesiog ignoruojant.

„Mielieji. Kreipiuosi į visas žiniasklaidos priemones – radijo stotis, TV kanalus, portalus ir t. t. Tiesiog prašau išimti iš savo grojaraščių, repertuarų, aprašomų naujienų tokį išgamą kaip Egidijus Dragūnas-Selas. Pamirškime, kad jo nebebūtų mūsų gyvenimuose. Tegul tie jo suknisti koncertai tampa praeitimi, kuri niekada nesugrįš. Jis yra absoliutus degradas, kuriam nekaltų vaikų žudymas yra pasaulio apsivalymas! Tai gal apsivalykime nuo jo paties. Mes be jo tos kūrybos kažkaip išgyvensime, jis be klausytojų ir žiūrovų koncertuose tikrai padvės. Ko nuoširdžiai jam ir linkiu“, – tiesmukai kalbėjo A. Valinskas[4].

Neilgai trukus tokiu pačiu tonu A. Valinskui atsakė ir Selas. Jis instagramo tiesioginės transliacijos metu atsakydamas į klausimą, kada jis vėl pradės koncertuoti, užsipuolė būtent jį aštriai kritikuojantį prodiuserį ir laidų vedėją.

„Koncertas tada, kada užmušit Valinską ir atnešite man jo galvą“, – rėžė Selas.
„Cancel“ kultūra
„Cancel“ kultūra klesti ir Lietuvoje. Markuso Winklerio/Unsplash nuotrauka

„Cancel“ kultūra pasiglemžia ir dizainerius, ir kunigus

E. Dragūnas tikrai nėra vienintelis Lietuvoje žinomas žmogus, kurį taip paveikė „cancel“ kultūra. Taip pat po pernai Rusijos pradėto karo Ukrainoje visuomenė užsipuolė ir dizainerį Juozą Statkevičių. Vyras savo instagramo paskyroje pasidalino nuotrauka, kurios aprašyme pažymėjo tokias grotažymes: „#happy, #relax, #no tv propaganda, #no panic, #best to dream“.

Neilgai trukus, dizaineris sulaukė daugybės nemalonių komentarų, kuriuose buvo stebimasi vyro naudotomis grotažymėmis ir taip galimai išreikšta pozicija. Į tai sureagavo ir šalies įžymybės, pavyzdžiui, atlikėjas Vaidas Baumila, kuris priminė, kad jo supratimu, J. Statkevičius esą jau ne kartą yra pasisakęs prieš pačią Lietuvą.

Supratęs, jog ties juo susitelkė kritikos debesys, dizaineris kritikos sulaukusią nuotrauką ištrynė ir staiga ėmė dalintis Ukrainą palaikančiomis žinutėmis.

Vėliau jis apie susiklosčiusią situaciją prakalbo viešai ir patikino, kad yra už Ukrainą bei pasisako prieš Rusijos demonstruojamą agresiją, tačiau pranešė paliekantis neseniai pradėtas eiti „L‘Officiel Lithuania“ vyriausiojo redaktoriaus pareigas.

„Esu kategoriškai prieš rusų TV skleidžiamą propagandą. Bet suprasdamas žmonių nepasitenkinimą atsistatydinu iš „L‘Officiel Lithuania“ vyriausiojo redaktoriaus pareigų“, – teigė J. Statkevičius.

Lietuvoje „cancel“ kultūra palietė ne tik visuomenėje žinomus žmones. Kretingos pranciškonų gimnazijos kapelionas, brolis Paulius Vaineikis buvo atleistas iš einamų pareigų po to, kai per vykusias parapijos mišias garsiai išreiškė savo nuomonę apie propaguojamą lytiškumo ideologiją.

Tokių istorijų galima būtų atrasti daugelyje visuomenės grupių, net draugų ar šeimos aplinkoje, kai į asmenį pradeda žiūrėti kritiškai dėl vieno ar kito galimai net ne tinkamai išsakyto ar neteisingai suprasto išsireiškimo.

Iš tiesų, „cancel“ kultūra galima įvairiomis formomis, pavyzdžiui, socialinės žiniasklaidos kampanijomis, boikotais, peticijomis, atleidimu iš darbo ir žmogaus „patraukimu“ iš viešumos

Ir nors kai kurie žmonės mano, kad ši kultūra yra būtina priemonė socialiniam teisingumui ir atskaitomybei skatinti, kiti vis dėlto pažymi, kad ji gali būti žalinga ir sukelianti žodžio laisvės pažeidimus.