Siūloma leisti per tam tikrą laiką nutraukti finansines sutartis be jokių pasekmių
Seimas pradėjo svarstyti svarbius pokyčius, kurie žada pagerinti sąlygas vartotojams, sudarantiems nuotolines finansines sutartis internetu. Finansų ministerijos parengti teisės aktų pakeitimai numato daugiau skaidrumo, lengvai suprantamą informaciją ir didesnes galimybes klientui atsisakyti sudarytos sutarties be jokių papildomų sankcijų.
Vienas iš pagrindinių pokyčių – prieš sudarant sutartį finansinių paslaugų teikėjai turės aiškiai ir suprantamai pateikti visą būtiną informaciją klientui. Tai leis žmonėms lengviau orientuotis sutarties sąlygose ir suprasti visas galimas pasekmes.
Taip pat planuojama, kad vartotojai, sudarantys sutartį automatizuotomis sistemomis, tokiomis kaip pokalbių robotai, galės paprašyti gyvo pokalbio su specialistu. Tokia galimybė padės išvengti klaidų, kylančių dėl informacijos trūkumo ar neaiškių sąlygų.
Pataisomis taip pat numatyta, jog vartotojas turės teisę per 14 dienų atsisakyti nuotoliniu būdu sudarytos sutarties nenurodydamas priežasties ir nemokėdamas jokių baudų ar sankcijų. Pensijų kaupimo sutartims šis terminas sieks 30 dienų. Be to, jei klientas negautų visų reikiamų dokumentų ar informacijos, atsisakymo terminas galės būti pratęstas net iki 12 mėnesių ir 14 dienų.
Sutartys privalės būti suprantamos, aiškiai perskaitomos ir be jokių manipuliacijų
Svarbu ir tai, kad naujieji pakeitimai draus manipuliacinius metodus, kuriuos kartais taiko paslaugų teikėjai. Draudžiama bus naudoti elektronines sąsajas, kurios riboja vartotojo sprendimų laisvę arba pabrėžia tik tam tikrus pasiūlymus, sudarydamos įspūdį, jog pasirinkimo nėra.
Įvedamas reikalavimas informaciją pateikti aiškiu, lengvai skaitomu formatu. Papildomai, asmenims su negalia, pavyzdžiui, turintiems regėjimo sutrikimų, informacija privalės būti pateikta jiems prieinamu būdu. Taip pat bus privaloma suteikti galimybę visą susirašinėjimą su paslaugų teikėju išsaugoti patvarioje laikmenoje.
Jei finansinių paslaugų teikėjai nesilaikys naujų taisyklių, už informacijos nepateikimą ar manipuliacines praktikas grės sankcijos.
Papildomai į Civilinį kodeksą įtraukiama speciali sutarties atsisakymo funkcija: sudarant nuotolinę finansinę sutartį per elektroninę sąsają, turės būti aiškiai matomas ir lengvai naudojamas mygtukas „Atsisakyti sutarties čia“.
Šie pakeitimai į Lietuvos teisę perkels Europos Sąjungos Nuotolinių finansinių sutarčių direktyvą, taip užtikrindami, kad mūsų šalies vartotojai galėtų jaustis taip pat saugiai ir užtikrintai kaip ir visos Europos Sąjungos gyventojai.
Parengta pagal Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos informaciją.